top of page

Türkiye'de karavanla seyahat etmek için en iyi zaman ne zaman?

Araç kullanırken izin verilen alkol seviyesi

Türkiye'de araç kullanırken izin verilen kan alkol seviyesi 0,5 g/L' dir . Bu limiti aşarsanız, en az 700 TL (yaklaşık 280 Euro) para cezası ödemeniz gerekecektir.

hız sınırı

Türkiye'yi bir karavanda ziyaret etmek için uyulması gereken hız sınırları aşağıdaki gibidir:

  • Paralı otoyollarda 120 km/s ,

  • Ücretsiz otoyollarda 110 km/s ,

  • kentsel alanların dışında 90 km/s ,

  • Aksi belirtilmedikçe, yerleşim alanlarında 50 km/s .

Türkiye'deki karavan alanları: nereye park edilir?


Otopark

Diğer tüm araçlarda olduğu gibi, #motokaravanınızla kasabaya park edebilirsiniz. Ancak bu, aynı kurallara uymanız gerektiği anlamına gelir.

Yerleşim alanlarında, karavanın kapı ve pencerelerinin uygun şekilde kapatıldığından emin olmalısınız. Arkasındaki bisiklet rafı dışında hiçbir şey aracın boyutundan dışarı çıkamaz. Bu nedenle mobilyalarınıza yerleşemeyecek ve takozlarınızı takamayacaksınız. Ayrıca, meskun alanlara park ederken aracınızda uyumanın yasak olduğunu unutmayın. Yerleşmek için bir kamp alanına veya bir #karavan park alanına gitmek daha iyidir.


Kamp, park alanları ve vahşi kamp

Türkiye'de birçok kamp alanı ve karavan park alanı bulunmaktadır. Ancak, bunlar çoğunlukla sahilde bulunur. Bu nedenle, birkaç günlüğüne orada kolayca uyuyacak veya yerleşecek bir yer bulabilirsiniz. Ancak, nerede duracağınızı bilmiyorsanız, Caramaps gibi araçlar işinize yarayabilir. Bunlar, istenen bölge veya ülkedeki tüm kamp ve karavan alanlarını bulmayı mümkün kılar.

Ayrıca iyi haber, Türkiye'de vahşi kamplara izin veriliyor! Böylece herhangi bir yere inebilir ve ülkenin en güzel manzarasının tadını çıkarabilirsiniz! Neredeyse her yerde. Ancak, uymanız gereken birkaç kural vardır.

Öncelikle, durmak istediğiniz noktanın özel veya devlet mülkü üzerinde korunup korunmadığını kontrol edin. Ayrıca büyük bir şehrin ortasında park etmekten kaçının. Size yardımcı olması için Park4night gibi araçları kullanın. Bu, en iyi noktaları bulmanızı sağlar, aynı zamanda kaçınılması gerekenleri de bulmanızı sağlar.

Daha sonra bir tarlada veya bir evin yakınında durmak isterseniz, maliklerin anlaşmasını isteyin. Son olarak, özellikle doğanın ortasındaysa, kamp yaptığınız yere saygı gösterin. Buna saygı duyarsanız, Türkiye'yi bir karavanda ziyaret etmek için kaldığınız süre boyunca her şey yolunda gidecektir.


Türkiye'de karavan nasıl ve nerede kiralanır?


Türkiye'ye indikten sonra bir karavan kiralamayı mı tercih ediyorsunuz? O zaman ülkenin en büyük şehirlerinde bir tane kiralayabilirsiniz. Ancak, varışta bir aracınız olduğundan emin olmak için çevrimiçi bir karavan rezervasyonu yaptırmanız tavsiye edilir. Bunu yapmak için, bu tür bir hizmet sunan çevrimiçi platformlardan birine gitmeniz yeterlidir.

Bu platformların prensibi basittir. İlk önce istediğiniz aracı seçmeniz gerekecek. Bunu yapmak için yatak sayısını, araç tipini veya günlük kiralama fiyatını karşılaştırın. Seçildikten sonra bir kiralama talebi gönderin ve yanıtı bekleyin. Talep kabul edildiğinde, kirayı ödeyebileceksiniz ve bir onay e-postası alacaksınız. Burada ! Tek yapmanız gereken, karavan veya karavanda Türkiye'yi ziyaret etmek için seyahatinizin avantajlarından yararlanmak!

Türkiye'de karavanla seyahat etmek için en iyi zaman ne zaman?

Toplam alanı 783.562 km² olan Türkiye, çok çeşitli iklimlere sahip bir ülkedir. Örneğin kıyı boyunca #Akdeniz tipi bir iklim hakimdir. Bu nedenle yazlar 30 ila 35°C ile sıcak, kışlar ise ortalama 10 ila 17°C ile ılımandır.

Karadeniz tarafında, iklim daha yüksek sıcaklıklarla Doğu Avrupa'nınkine benzer. Yazlar sahildeki gibi sıcak ama oldukça nemlidir. Kışlar ılımandır, ancak yağmur mevsim boyunca her yerde devam eder.

Bu nedenle, gerçekten genelleme yapmak zordur. Yine de, dönüştürülmüş bir minibüsle Türkiye'yi ziyaret etmek için en uygun ayların Haziran'dan Eylül'e kadar olan aylar olduğu konusunda hemfikiriz . Ülkenin bazı bölgelerinde bu süreyi Nisan ayından Ekim ayına kadar uzatmak mümkündür .

Ancak bir ipucu: Ziyaret etmek istediğiniz her şehrin hava durumunu çevrimiçi olarak kontrol edin. Bu, seyahatinizi daha iyi hazırlamanıza ve en uygun dönemi seçmenize olanak tanır!Her keseye uygun ekonomik karavan kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.
Her keseye uygun ekonomik karavan kiralama fiyatlarımız ile kaliteli, güvenli ve sorunsuz bir deneyim yaşayın.

Comments


bottom of page