top of page

Karavan ile motokaravan arasındaki farklar nelerdir?

#Karavan ve #motokaravan arasındaki fark açıktır: biri motorla donatılmıştır, diğeri değildir. Sonuçsuz olmayan bir özellik.


  • Motokaravanda motor var, karavan bir araba ile çekilmelidir: sürüş farklıdır.

  • Karavan zorunlu olarak kamp alanında kalmalıdır, Motokaravan ise halka açık yola park edebilir (bazı istisnalar dışında).

  • Bütçe aynı değil: Bir araç olan Motokaravan, bir römork olan karavandan daha pahalı.Bütçe: karavanın maliyeti daha düşüktür

Yeni bir karavanın maliyeti 10.000 € ile 25.000 € arasındadır. Yeni bir karavan, 38.000 €'dan (seçeneksiz bir minibüs seçerseniz) veya 45.000 €'dan (ekipmansız bir profil için) başlar.


Düzenlemeler: karavan bir araçtır


Karavan, yasal olarak, diğerleri gibi bir araçtır. Bu nedenle park edildiğinde, park yerinde uyuyabilirsiniz. Karavanda uyumak ise artık park etmek değil, kamp yapmaktır. Özel alanlar dışında içinde uyumak imkansız. Doğanın ortasındaki bedava bivak bu nedenle bir karavanda kesinlikle imkansızdır.


Özerklik: karavan ve karavan aynı kullanıma sahip değil

Bir karavan, kamp alanının dışında bile iyi bir konfor sunabilmelidir. Ekipman konusunda makul davranırsanız 220 V elektrik şebekesine bağlanmanıza gerek yoktur, ayrıca karavanlarda her zaman böyle olmayan duş ve tuvalet içeren bir banyonuz da vardır. Gerçekten de, her zaman sıhhi tesisat blokları ve elektrik bağlantıları sunan kamp alanında konaklamalar için tasarlanmıştır.


Yolda

Karavan kullanmak ve karavan çekmek: hangi lisansBirincisi, kural olan 3.5 tonluk karavan herhangi bir izin gerektirmiyor. Karavanda ise ağırlık kuralları hızlı bir şekilde özel eğitim, B96 eğitimi gerektirebilir. Çok karmaşık bir şey yok, ama söylenmeyi hak ediyor.

Hız sınırları

Ayrıca karavanın belirli hız sınırlarına tabi olabileceğini unutmayın. Karavan genel karayolu koduna ve 3,5 tonluk araçlara ilişkin işaretlere uygundur.

sürüş hissi


Son olarak, sürüş izlenimleri açısından, iki evren tamamen farklıdır. Bir karavanla, ticari bir araca benzer bir araç kullanırsınız. Öte yandan karavan, traktörden bağımsız olarak hareket eden heybetli bir römorktur. Bu nedenle özellikle dikkatli olmak, sürüşünüzü kaplinin tepkilerine uyarlamak ve tabii ki, özellikle geri viteste manevra yapmak için yardım eli almak gerekir.


Düzen: eğlence aracı ruhu

Karavandaki yerleşim: Bir karavandan farklı olarak, önde bir yatak odası ve arkada bir yatak odası sunabilir.

Karavan ve karavan imalatçıları aynı ruhla (bazen aynı marka altında, bazen bir grubun yan kuruluşları olarak) çalışırlar. Bu nedenle, gemide benzer süslemeler ve donanımlar buluyoruz. İkiz yataklı merkezi yatak, U şeklinde oturma odası, küçük yemek odası… Her iki tarafta da bulunabilecek pek çok varyant. Ancak bir fark var: sürüş pozisyonu olmadan, karavan arkada kare bir oturma odası ve önde bir yatak odası sunabilir. Karavandayken, ön salon (döner kabin koltuklu) kuraldır.


bottom of page