top of page

Omnia fırın nedir?

Güncelleme tarihi: 21 Oca 2022

Bu küçük yardımcı aslen İsveç'ten geliyor ve oradaki hemen hemen her evde bulunabilir. Kapaklı büyük bir tencereye benziyor. Ama görünüşler aldatıcıdır. Normal bir pot değil, ustaca bir sistem.


Çelik taban soba ile temas eder. Gugelhupf tavasına benzeyen kısım daha sonra bunun üzerine yerleştirilir. Ve bunun üzerine kapak geliyor. Taban paslanmaz çelikten, şekli alüminyumdan, kapak boyalı ve ayrı deliklere sahip. Isı, ortadaki büyük delikten kapağa ulaşır ve oradan aşağıya doğru yönlendirilir. Sonuçta, fırında üst ısı gibi çalışır.

Onunla lezzetli yemekler yaratabilmek için gerçekten ihtiyacınız olan tek şey Omnia fırın . Tabii ki bir de aksesuar olarak sizlere daha detaylı tanıtmak istiyorum.


Hangi aksesuarlar var?

Sadece fırın ızgarası, silikon kalıbı ve yine silikondan yapılmış birkaç muffin kalıbımız var. Hangi aksesuarı istediğinize kendiniz karar verebilirsiniz. Silikon kalıp gibi bazı şeyler pratiktir ancak kesinlikle gerekli değildir. Ancak bir Omnia seti satın alırken birkaç Euro tasarruf edebilirsiniz .


maksiform

Sonunda, birçok insanın beklediği şey geldi - Omnia için maksi şekil . 3 litrelik kapasitesi ile orijinal Omnia şeklinden %50 daha büyüktür. Sonuç olarak, 4 kişiye kadar olan aileler artık bir tabakla beslenebiliyor.


bardak altlıkları

Omnia fırınınıza uzun süredir sahipseniz, onu güvenle bırakabileceğiniz bir çözüm mutlaka bulmuşsunuzdur. Ama şimdi biri var Bambudan yapılmış Omnia fırın için ahşap altlık ve girintisi sayesinde Omnia'nın sağlam ve sağlam durmasını sağlar.


fırın ızgarası

Buna ihtiyacınız var, ör. B. Önceden pişirilmiş ruloları üstüne koyun. Doğrudan kalıba koyarsanız alt kısımlar siyaha döner. Kendiniz taze pişirdiğiniz ekmeklerin ızgaraya ihtiyacı yoktur . Balık/et ve sebzeleri karıştırırken, sebzeleri doğrudan tabağa koyun ve üzerine et veya balığı yerleştireceğiniz fırın ızgarasını yerleştirin. Böylece her şey pişirilir ve aynı zamanda tamamen sulu kalır.

Ek olarak, artık ikinci bir seviye oluşturan bir ızgara da var. Örneğin aşağıda sebzeleri pişirip üzerine ızgara ızgara koyup üzerine balık ya da et koyabilirsiniz.


Silikonform

İkinci aksesuar ise silikon kalıptır . Fırın ızgarası gibi, kalıba basitçe yerleştirilir. Hiçbir şey yapışmaz ve her şey kolayca çıkarılabilir. Özellikle bir kekte, kekin içinde bulunduğu silikon kalıbı çıkarıp ters çevirebilirseniz daha kolay olur. Bu, alüminyum kalıbı yağlamaktan kurtarır ve temizlemeyi çok kolaylaştırır. Yiyeceklerin alüminyum kalıpla temas etmesini önlemek istiyorsanız, bunu önlemek için de kullanabilirsiniz.


Çok parçalı silikon kalıp

Klasik olana ek olarak, artık çok parçalı bir silikon kalıp da var , yani bileşenler birbirine karışmadan ayrı yemekler pişirebilirsiniz. Örneğin silikon kalıbın ikinci kısmında sebzeler pişerken bir kısmını et ve sosla doldurabilirsiniz.


Termometre

Kamp fırınınızda kaç derece olduğunu görmek için aşağıdaki termometreyi entegre edebilirsiniz . Sadece kapaktaki deliklere yerleştirin ve net bir görüşe sahip olun. Bu, sabit bir sıcaklığı koruma konusunda daha iyi bir görüşe sahip olduğunuz için pişirmeyi ve pişirmeyi daha da kolaylaştırır. Şahsen ben kullanmıyorum.


kek kalıbı

Her çeşit keki pişirmeyi seviyorum ve neyse ki artık Omnia için bir silikon kek kalıbı var .


taşıma çantası

Normal Omnia bir saklama çantasıyla birlikte gelirken, artık Omnia'yı satın aldığınızda gelenden daha dayanıklı ve daha sağlam olan fırın için özel olarak tasarlanmış bir saklama çantası var .


yemek kitapları

Birkaç yıl önce Omnia fırını için özel olarak hazırlanmış tarifler bulmakta gerçekten zorlanırken, şimdi piyasada çok sayıda yemek kitabı var. Tatlıdan tuzluya, bir kaptan özenle hazırlanmış bir pastaya - artık hemen hemen her şey için bir tarif bulabilirsiniz.


Yeni başlayanlar için ipuçları ve püf noktaları

Omnia'nın kullanımı normal bir fırından biraz farklı olduğu için, özellikle yeni başlayanlar için kesinlikle yardımcı olacak birkaç ipucu ve püf noktası burada özetlemek istiyorum.

  • Pişmiş çörekler, kenarlarına dokunulduğunda kararır. Sadece kenara dokunmadıklarından emin olun. Kendiniz rulo veya ekmek yaparsanız, kenara dokunmak sorun olmaz.

  • Keki tavada soğumaya bıraktığınızdan emin olun.

  • Silikon kalıp kullanmıyorsanız alüminyum kalıbı her zaman iyice yağlayın. Bazıları da ekmek kırıntıları ile serpin. Ancak, bu kesinlikle gerekli değildir.

  • Sivri uçlu bıçak veya benzerini kullanırken her zaman alüminyum kalıba zarar vermediğinizden emin olun.

  • Silikon kalıp kullanmıyorsanız parşömen kağıdı da yardımcı olabilir. Sadece şeritler halinde kesin, ıslak ve kalıba kolayca yerleştirilebilir. Bu şekilde, sizin için önemliyse, yemeğinizin alüminyumla temas etmesini de önleyebilirsiniz.

  • Formu asla aşırı doldurmayın. Üst kenara en az 1 - 2 cm mesafe bırakılmalıdır.

  • Milföy hamurunu şekil vermenin en kolay yolu, önceden şeritler halinde kesip tabanına yerleştirmektir. Ardından, sonraki şeritleri kenar boyunca yerleştirin ve sıkıca bastırarak zemine bağlayın.

  • Makarna güveçleri için, makarnayı eklemeden önce daima altına biraz sos koyun. Erişteleri önceden pişirerek kendinize saklayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken biraz daha sos eklemek.

  • Kalıbın renginin solması tamamen normaldir.


Omnia ile ne pişirebilir/pişirebilirsiniz?

Sonuçta evde pişireceğiniz her şeyi fırında pişirip pişirebilirsiniz. İmkanlar sonsuzdur. Buna göre ekmek pişirebilir, makarna güveçleri hazırlayabilir ve hatta kek yapabilirsiniz. Kekler, tavuk budu ve pizza da sorun değil ve harika oluyor.

Hangi pişirme sürelerinin gerekli olduğunu nasıl bilebilirim?

Kamp fırınını normalden ayıran tek şey pişirme süreleridir. Biraz farklı bir kullanım için hazırlıklı olmalısınız. Kabaca söylemek gerekirse, içinde ne pişirirseniz pişirin, yaklaşık bir saat sürer. Prosedür neredeyse her zaman aynıdır.

Önce gaz ocağınızı en yüksek ayara getiriyorsunuz. Yaklaşık 50 - 60 dakika boyunca en düşük seviyeye geçmeden önce bu ayarı 2 - 5 dakika tutarsınız. Kapağı gereksiz yere sık sık çıkarmayın, aksi takdirde çok fazla ısı kaçacaktır.

Et, balık, kek, her şey bu süre zarfında pişirilir. Silikon kalıp kullanıldığında pişirme süreleri uzayabilir. Makarna güveci kullanıyorsanız z. Örneğin erişteleri önceden pişirirseniz 20 – 30 dakikalık bir pişirme süresi yeterlidir. Bu aynı zamanda rulolar veya mayalı hamur için de geçerlidir.


Omnia fırında rulo ekmek, ama nasıl?

Bu kamp fırınına kendi fırını denince herkesin ilk yaptığı şey ekmek kızartmak oluyor. Bu çok basit bir şekilde çalışır. Fırın ızgarasını kalıba yerleştirdiğinizden ve ruloları üzerine yaydığınızdan emin olun. Ruloların kenarlara değmemesini sağlamak önemlidir.

Şimdi ocağınızı en yüksek seviyeye getirin ve Omnia fırının ruloları 2 dakika kadar pişmesine izin verin. Ardından kontrolörü en alt seviyeye getirin ve 15 - 20 dakika sonra rulolar hazır olacaktır.

Eğer önceden pişirilmiş ruloları sevmiyorsanız ama kendiniz yapmayı tercih ediyorsanız, rulo tarifimi takip edebilirsiniz.


Kamp fırını nasıl temizlenir?

Temizlik oldukça kolaydır. Silikon kalıp kullanmak sizi işten kurtarır. Ancak silikon kalıp olmadan bile alüminyum kalıbın temizlenmesi kolaydır. Özellikle güveç ve keklerde her zaman birkaç yanık kalıntısı yapışır. Bunları çıkarmanın en kolay yolu, kalıbı soğuk suya ve biraz bulaşık deterjanına batırmaktır. Kalıntı daha sonra kolayca çıkarılabilir. Ancak Omnia fırın bulaşık makinesine konulmamalıdır. Kenarda veya iç kısımda hafif renk solması oldukça normaldir ve hiç de endişe verici değildir.


kişisel deneyimlerimiz

Omnia fırınıyla olan deneyimlerimiz birkaç kelimeyle özetlenebilir - bu mutlak bir varlıktır ve neredeyse her gün kamp yaparken kullanılır. Artık sabahları taze ekmek, akşamları calzone olmadan yapmak istemiyoruz. Bu nedenle, bizce, herhangi bir karavan mutfağında eksik olmamalıdır.

Kommentare


bottom of page