top of page

Çubuk Ekmek Tarifi: Kamp ateşi için tuzlu ve tatlı ekmek

Bizimle çöle giden pek çok kişi çubuk ekmek tarifimizi zaten biliyor. Arkadaşlarla #kamp ateşi etrafında oturup, tahta çubuğu ekmek hamuruna sarmak ve hazır olana kadar alevlerin üzerinde tutmaktan daha güzel bir şey olmadığını düşünüyoruz. Genellikle onunla lezzetli soslarımız var. Kamp ateşi için bizim tuzlu veya tatlı ekmeğimizi taklit edebilmeniz için size çubuk ekmek hamurunu nasıl hazırladığımızı göstermek istiyoruz.Kendiniz sopa ekmek yapın: kamp ateşi için bir ziyafet

Bildiğimiz çubuk ekmek bölgeden bölgeye çok farklı isimler alıyor. Örneğin, Doğu Almanya'da Knüppelbrot veya Knüppelkuchen olarak adlandırılırken, İsviçre'de yılan ekmeği olarak da adlandırılır. En azından artık aynı şeyin kastedildiğini biliyoruz.


Geleneksel olarak, biri tatlı ve biri tuzlu olmak üzere iki çeşit stick #ekmek vardır. Biz tuzlu olanları tercih ediyoruz. Yazının sonunda hem tatlı çubuk ekmek tarifi hem de tuzlu çubuk ekmek tarifi bulacaksınız.


Çubuk ekmek hamuru için yaş maya mı yoksa kuru maya mı?

Mümkün olduğunca yaş maya kullanmaya çalışıyoruz. Bununla birlikte, çoğu zaman, kamp ateşinde ekmeğin çubuğa sarılması gibi spontane bir şekilde hissederiz ve elimizde sadece kuru maya olur. Siz de aynı şekilde hissediyorsanız merak etmeyin, kuru maya ile çubuk ekmek de harika kabarıyor.


Dönüşümü sizin için biraz daha kolaylaştırmak için size bir ipucum var:


1 paket kuru maya = 7 gram


1 küp yaş maya = 42 gram1 paket kuru maya 1/2 küp yaş mayaya tekabül etmektedir.


Yani 1/2 küp yaş maya yerine bir paket kuru maya kullanabilir ya da tam tersini yapabilirsiniz.


Neye ihtiyacım var?

Çubuk ekmeğin temel bileşenleri mantıksal olarak kamp ateşi ve çubuklar veya dallardır. Zehirli ağaç kullanmamanız önemlidir. Ayrıca kolayca alev aldıkları için iğne yapraklı ağaçlardan elde edilen odunlardan da kaçınmalısınız. Genel olarak, ahşap ne kadar ıslaksa o kadar iyidir.


İpucu: Tabii ki çubuk ekmeği ızgaraya da koyabilirsiniz.

Kabuğu çubuklardan bir bıçakla çıkarmak ve zamanı gelene kadar saklamak en iyisidir. Çubuk ekmek hamurunun doğrudan ahşabın üzerine gelmesinden hoşlanmıyorsanız, önceden dalın etrafına bir miktar alüminyum folyo sarabilir veya çubuğa bir ızgara tüpü koyabilirsiniz.Mükemmel çubuk ekmek için ipuçları ve püf noktaları

Hamur hazır olduğunda ve herkes kamp ateşinin etrafında toplandığında, nihayet başlayabilir. Ekmeği bir çubuğa sarıp ateşin üzerinde tutmak için söylenecek pek bir şey yok elbette.


Ama yine de sana birkaç tavsiyem var:


Çubuğun ucunu hamurla kaplayın.

Çubuk ekmek hamurunu çubuğun etrafına sararken ucunu da kapladığından emin olun. Çünkü aksi halde tekrar tekrar parlamaya ve yanmaya başlar.


Sopa ekmek başına ne kadar hamur?

Bir golf topunun boyutuyla ilgili iyi deneyimlerimiz oldu. Ekmeği çubuğun etrafına nispeten ince bir şekilde sarmak yeterlidir, çünkü yine de kabaracaktır ve başka türlü pişmeyecektir.


Dalı doğrudan alevlerin içinde tutmayın.

Mümkünse dalınızı doğrudan alevlere tutmayın, aksi takdirde ekmeğinizin dışı yanar ve içi çiğ olur.


Çubuk ekmeğin pişmesi ne kadar sürer?

Hamurun kalınlığına ve alevden uzaklığına bağlı olarak, ekmeğin hazır olması genellikle 10 ila 15 dakika sürer. Dalı kolayca koparıyorsa, o zaman iyidir. Yapışır ve yapışırsa, birkaç dakika daha alevin üzerinde tutun.


Tuzlu ve tatlı çubuk ekmek için fikirler

hamur Çubuk ekmek tariflerimde size sadece temel hamurları gösteriyorum.

İsterseniz, tuzlu versiyonda hamura pastırma veya jambon küpleri, biraz peynir veya otlar veya sarımsak ekleyebilirsiniz. Sararken ekmek hamurunun arasına birkaç dilim pastırma veya sosis de çok yakışıyor.

Tatlı çubuk ekmek hamuru için kuru üzüm veya küçük çikolata küpleri ile çalışabilirsiniz. Bitmiş çubuk kekin üzerine biraz pudra şekeri de lezzetlidir.


Dalın doğru kalınlığı.

Dalınızın ne çok kalın ne de çok ince olmasına dikkat edin. Çok ağırsa, çubuk her zaman önden devrilebilir ve uzun vadede tutması zor olacaktır. Çubuğunuz çok ince olursa kırılabilir ve ekmeğiniz alevlere aittir.


Kommentare


bottom of page