top of page

Karavanda TV nasıl izlenir

Karavanda TV izlemek istiyorsanız seçim sizin. Geleneksel çözüm (hertz anteni) yavaş yavaş yerini parabolik antene bırakmıştır. Mobil İnternet, TV'nizin akıllı telefonunuzun mobil bağlantısını kullanmasına izin vererek devrimini de getiriyor. Bu makalede, sizin için doğru seçimi yapmak için bu yeni teknolojiler (TV Box, Chromecast, yönlendiriciler ve diğerleri) hakkında tüm yararlı bilgileri bulacaksınız.


Evet, karasal anten veya uydu anteni kullanmadan karavanınızda televizyon izlemek mümkündür. Bu elbette hala geçerli ve giderek daha fazla karavan sahibi, akıllı telefondan erişilebilen içeriği "yayınlamalarına" izin veren "anahtarlar" kullanıyor. Oturma odası televizyonlarının tüm içeriğini karavanda bulmak için yavaş yavaş kendilerini Box TV veya TV Stick Key ile donatıyorlar. Bu ürünler, çocuklu veya torunlu ailelerin yanı sıra çift veya yalnız seyahat eden kişilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.


  • Canlı televizyon programlarını izleyin: Bu, bir akıllı telefonda, kanalların web sitelerinde veya uygulamalarında veya özel uygulamalarda mümkündür. Bu sinyal TV'nize iletilebilir.

  • Programları akış platformlarında, televizyon kanallarının uygulamalarında ve web sitelerinde tekrar oynatarak izleyin.

  • Radyo dinlemek, canlı veya gecikmeli (podcast) internet üzerinden de yapılabilir.

Bu makalenin amacı, karavanınızda televizyon izlemenin veya izlememenin faziletlerini meşrulaştırmak değildir. Amaç, size uygun ekipmanı seçmenize izin vermek için var olanı keşfetmektir.

Bir karavanda İnternet TV hakkında pratik bilgiler

Anten, uydu çanağı, yönlendirici, TV kutusu, TV anahtarı veya Chromecast...

Bu yeni sistemlerin nasıl kurulacağı (ve nasıl çalıştırılacağı) konusunda size yol göstereceğiz . Bu teknolojiler hakkında size mümkün olduğunca fazla bilgi vermek için giderek daha uygun fiyatlı tarife tekliflerinden bahsedeceğiz . Büyük imtiyaz zincirlerinin hala bu ürünleri taşımadığını gördük. Ayrıca, motokaravanlar için özel olduğu varsayılan “anahtar teslimi” bir ürünü 300 €'dan fazla fiyata sunan, aynı kutular mağazalarda 50 ila 60 € arasında satılan, vicdansız bağımsızlardan teklifler aldık.Karavanda veya evde artık eskisi gibi televizyon izlemiyoruz

Geçmişte basit bir televizyon seti ve üç siyah beyaz kanal eğlenceyi sağlamak için yeterliydi. Bugün artık bize belirli bir zamanda içerik sunan sadece TNT kanalları değil, neyi, ne zaman izleyeceğimize biz karar veriyoruz... Gerçekten de bugün Netflix, Prime Video, my Canal gibi reklam teklifleri var. , Disney+, Salto… talep üzerine bize film, dizi ve belgesel katalogları sunuyor. Klasik DTT kanallarında bulamadığımız bu içerikler, diğer mecralarda bazen tamamen ulaşılmaz oluyor.

Akış, tekrar oynatma, podcast, VOD… 4G ve yakında 5G ile çok iyi çalışır.

TV şovları, filmler, diziler, müzik ve radyo

Bahsedeceğimiz Chromecast, TV Box veya TV Stick Key gibi donanımlar da (web radyolarına, Spotify, Deezer, Apple Music ve diğer uygulamalara bağlanarak) müzik dinlemenizi sağlar. televizyonlarını araçlarının hoparlörlerine bağlayan ve böylece bir televizyonun orijinal sesinden çok daha hoş bir ses kalitesinden yararlanan birçok kamp alanı sürücüsü.Bir karavanda TV nasıl alınırBugüne kadar, biri dijital içerikli olmak üzere üç televizyon izleme seçeneği sunulmaktadır.

1. Geleneksel karasal anten

Yüksek tanımlı "HD" radyo sinyallerini aldığından beri açıkça gelişmiştir. Görüntü kalitesi oldukça hoş, ancak mobil modda, röleyi değiştirir değiştirmez istasyon arama ve antenin yönü ile ilgili birkaç dezavantaj var. DTT HD'nin gelmesiyle birlikte, kentsel alanlardan ayrılırken sinyal sorunlarıyla birlikte alımda bariz bir bozulma meydana geldi. Bu en basit ve en ucuz çözüm olmaya devam ediyor, ancak alım belirsiz.


2. parabol

Bu, genellikle hertz antenine ek olarak veya onun yerine imtiyazlar tarafından sunulan çözümdür. Her bivouac'ta manuel uydu çanağının kurulması oldukça karmaşıktır. Tersine, otomatik bir çanak kullanımı kolay kalır ve anten ile uydu arasında herhangi bir engeliniz yoksa hızlı bir şekilde görüntü almak için özel bir şey gerektirmez. Ayrıca bu antenlerin rüzgara karşı çok hassas olduğunu ve çoğu zaman güncellenmediği takdirde günlük kullanımı engelleyebilecek güncellemeler gerektirdiğini unutmamalıyız. Şu anda iki amiral gemisi teklifi var, TNTSat ve FranSAT. Bu iki teklif, dört yıllık resepsiyon için 15 € tutarındadır.


3. Chromecast tuşu, TV Kutusu veya TV Çubuğu tuşu

Aşağıda önerilen çözümlerin her biri, televizyon veya görsel-işitsel içerik yazılımına özel uygulamaları çalıştırmak için cep telefonunuzun veri planını kullanır.


Basit Chromecast anahtarı veya eşdeğeri

Chromecast Google TV anahtarı: ekranınıza takarsınız ve akıllı telefonunuzdan bağlantıyı kullanırsınız

Neden "Chromecast basit" hakkında konuşuyoruz? Çünkü Google, Google TV'nin de dahil olduğu yeni bir çözüm sunuyor. Adı: Chromecast Google TV. Burada size temel Chromecast anahtarından bahsetmeyi seçiyoruz.

Basit Chromecast'in çalışma prensibi, akıllı telefonunuzun veya tabletinizin ekranını televizyona aktarmaktır. Karavan sahipleri tarafından giderek daha fazla tanınmaktadır. Doğrudan televizyonunuzun HDMI soketine takılabilmesi avantajına sahiptir. Telefonunuzla bir bağlantı paylaştıktan veya mevcut Wi-Fi erişimini kullandıktan sonra tabletinizden veya akıllı telefonunuzdan uygulamaları televizyonunuza yayınlayabilirsiniz. Bu çözüm oldukça basitse, yine de tekrarlayan ve/veya zaman içinde yorucu olabilen bazı manipülasyonlar gerektirir. Modellere bağlı olarak, bazı kullanıcılar için bağlantı karmaşıklığı, her televizyon izlemek istediğinizde yorucu hale gelir. Ancak çevrenizde iyi bir eğitmen varsa,yaklaşık otuz Euro'ya markalı ve güvenilir ürünler bulacaksınız. Bu çözüm, karasal ve/veya parabolik bir anten için tamamlayıcı olabilir. Televizyonunuzun HDMI bağlantısına basit kurulumu, herhangi bir özel güç kaynağı uyarlaması gerektirmez.

Kutu TV

Bu çözüm, bize göre en alakalı olanıdır. Bu ürünü hemen hemen hepiniz tanıyorsunuz ama yine de reçetesiz olduğunu bilmiyorsunuz. Artık internet operatörünüz ile TV'nize bağlayacağınız bir kutu ile televizyon alma imkanına sahipsiniz. Bahsettiğimiz TV Kutusu tamamen aynı. Orange, SFR, Bouygues, Free… Fransa'da en çok kullanılan operatörlerdir. Kendilerinden internet aboneliği aldığınızda size kutulu televizyon alma imkanını ücretli veya ek olarak sunuyorlar. Televizyon almak ve/veya içerik tekliflerine erişmek için televizyonunuza takacaksınız. İşte TV Box budur...

Neredeyse tüm operatörler size Netflix, Prime Video, Disney+, MyCanal'a erişim imkanı sunar. Ancak, Salto veya diğerleri gibi yeni içerik sağlayıcılarınız olduğunda, operatörünüz istemiyorsa artık bunları ekleyemezsiniz. Öte yandan, ticari olarak Android altında veya TVOS (Apple) altında satın aldığınız bir TV Kutusu veya TV Çubuğu Anahtarı açıktır. Ve bütün fark bu.

Google Play Store veya Apple Store sunduğu sürece ticari kısıtlama olmadan istediğiniz uygulamaları ekleyebilirsiniz. Klasik içeriğe erişiminiz olduğu gibi Molotov TV, Deezer, Spotify, VLC, Kodi gibi ücretsiz veya abonelik tekliflerine de erişebilirsiniz...

TV Çubuğu Tuşu

TV Kutusu ile tamamen aynı, ancak çok daha küçük. TV Çubuğu, doğrudan TV'nizin HDMI soketine takılır ve TV'nin USB kablosuyla çalışır. Uzaktan kumandası, farklı menülerde Box TV ile aynı şekilde gezinmenizi sağlar. Küçük boyutu, onu bir televizyondan diğerine geçirmek için çıkaracağınız bir mobil ürünü kullanmak istediğinizde onu gerçek bir varlık haline getirir.

Ancak küçük boyutu onu karavan sahipleri için gerçek bir varlık haline getiriyorsa, navigasyon akışkanlığı bazen bir TV Kutusundan daha yavaştır, özellikle bir hizmetten diğerine geçtiğinizde (örneğin Molotov'dan Netflix'e).


4. Trend: Akıllı TV

Gittikçe daha fazla, televizyonlarımız uygulamaları entegre ediyor (içerik üreticilerinden, kanallardan vb.). Buna Akıllı TV denir. Ancak burada da dikkatli olun, bazı televizyonlar özel bir format kullanır. Böylece Google "Play Store" indirmelerini bulamazsınız. Bu yüzden ürün alırken dikkatli olmalısınız. Açık bir Smart TV istiyorsanız, Android uyumlu olmalıdır.


Güç kaynağı 12 V veya 220 V

BoxTV veya Stick TV Key, karasal ve/veya uydu çanağı için eksiksiz veya tamamlayıcı bir çözüm olabilir. TV Box'a gelince, karavanınızdaki sabit kurulumu bir USB/DC kablosu veya 12 V/5 V dönüştürücü kurulmasını gerektirecektir.Giderek daha fazla karavan sahibi, dönüştürücü ve/veya bağlayarak 220 V kullanıyor. Sahnede 220 V. Televizyonun yanında 220 V'luk bir priz varsa tabii ki herhangi bir elektrik düzenlemesi yapmanız gerekmeyecek. TV Çubuk Anahtarı için, anahtara entegre edilmiş HDMI soketi, televizyona bağlanmasını sağlar. TV'nin USB soketine takılacak satın alma ile birlikte verilen güç kablosu onu çalıştırmak için yeterli olacaktır.


Bu cihazları nasıl bağlarım?

Bir Chromecast için akıllı telefon bağlantınız kullanılır. Akıllı telefonunuzun ekranını karavanınızın televizyonuna aktarabilmek için anahtarınızın sinyalini aramanız, ardından anahtarı internete bağlamak için telefonunuzun bağlantı paylaşımını doğrulamanız gerekecektir. Anahtar modellere bağlı olarak, bağlantı az çok kolay ve az çok kararlıdır. TV Kutunuz veya TV Çubuğu Anahtarınız ile internete bağlanmak için akıllı telefonunuzun bağlantı paylaşım düğmesine tıklamanız yeterlidir. İlk seferde telefon bağlantı paylaşım kodunun girilmesi gerekmektedir. Bundan sonra, bağlantı otomatiktir. Hiçbir şey daha kolay değil.


Doğru TV Kutusunu veya TV Anahtarını Seçme

Son nokta, online satış sitelerinde bulduğunuz ürünlere de dikkat etmeniz gerekecek. Gerçek TV Box veya TV Stick sistemleri değil, aşağı yukarı uyumlu sözde tablet sistemleri olan yaklaşık yirmi avroya mal olan ürünleriniz var. Avantajı, fiyatın cazip olmasıdır, ancak ayrıntılara girmeden, uygulamaları kullanırken bir dizi güvenlik protokolü vardır. Zamanla, güncellemeler artık mümkün değildir ve bu ürünlerin bakımı düşük maliyetli üreticiler tarafından yapılmaz. Bu yüzden seçeceğiniz ürünler konusunda son derece dikkatli olmalısınız. Güncellemeleri destekleyen açık TV kutusu satıcılarına bazı örnekler: Xiaomi Box TV MI S, NvidiaShild TV, Amazon Fire TV ve Apple TV,


İnternet aboneliği: mobil bağlantı


Ortaya çıkacak diğer soru ise: Mobil internet aboneliğim kutumla televizyon izlemeye yetecek mi? Paketler ve teknolojiler çok gelişti ve bugün bir karavanda internete sahip olmak artık bir sorun değil. Ancak, istenmeyen ek maliyetlerden kaçınmak için aboneliğinizin bu tür bir kullanıma uygun olup olmadığını öğrenmek için mobil operatörünüzle iletişime geçmenizi öneririz.

Küçük paketler yeterli değil

2, 5 veya 10 € 'luk küçük paketlerin size bağlantınızı iyi koşullarda paylaşma imkanı vermeyeceğini söylemek yeterli.

Planınızı tüketiminize göre ayarlayın

90 GB veya daha fazla internete sahip daha fazla paket var. Bu, dizüstü bilgisayarınız için günlük internet kullanımı için zaten çok iyidir. Ancak her gece televizyonun önünde uykuya dalmamaya veya TV Kutusunu veya TV Çubuğu'nu tüm gün çalışır durumda tutmamaya dikkat edin. Aynı, 50 veya 60 GB planlar için. Günlük kullanım için, yoğun bir görüntü tüketicisiyseniz bu, kullanımı zaman içinde sınırlayabilir.

"Sınırsız" aboneliklerin genellikle sınırları vardır

Bazı operatörler size sınırsız planlar sunar. Ya doğrudan ya da aracılar aracılığıyla "bankalar, toplu dağıtım...". Bazı operatörler size sınırsız bir plan satarak bile sizi belirli bir hızın üzerinde sınırlayabileceğinden, sizi kendinizi iyi bilgilendirmeye davet ediyoruz. Kullandığınız uygulamalara bağlı olarak, video akışının tanımına bağlı olarak saatte 1 ile 3 GB arasında tüketirsiniz. Bağlantı paylaşımı yaptığınızda ortalama 1 GB/saat sürer. Ek olarak, televizyon bağımlıları ve Netflix, Prime Video ve diğer film, dizi... ve karavanda talep üzerine internet tedarikçileri hayranları için.


Entegre SIM kartlı 4G ve yakında 5G Wi-Fi yönlendirici kullanımı


Yönlendirici, GSM ağına bağlanmanıza ve harici cihazların bağlanmasına izin vermek için paylaşmanıza izin veren bir cihazdır. SIM kart ile çalışması, akıllı telefon bağlantınızı paylaşmak zorunda kalmadan özel bir abonelik ile internete erişmenizi sağlar. Bu çözüm, karavan sahipleri tarafından giderek daha fazla kullanılmaktadır.Yeniden şarj edilmesi ve karavana yerleştirilmesi kolay, daha sağlam bir yönlendiriciye kadar küçük anahtarlar vardır, ancak önemli ölçüde daha geniş bir menzile ve daha yüksek hız geri dönüşüne sahiptir. Tuşların kullanımı çok kolaydır ve sonuç genellikle tatmin edicidir. Bazı operatörler anahtar teslimi formüller sunmaya başlıyor, ancak maliyetlere dikkat edin: genellikle çekici değiller. Hiçbir şey tek başına bir yönlendirici satın almanızı ve bir SIM kartı uygun bir paketle entegre etmenizi engellemez. Anahtar teslimi çözümden önemli ölçüde daha ucuzdur.


İnternet yok, televizyon yok


Bu, İnternet TV'nin dezavantajlarından biridir: artık bağlantınız yoksa, yeni programlara erişiminizi kaybedersiniz. Ancak karavan gezileriniz sırasında akıllı telefonunuzla internete başvurursanız, muhtemelen bu konuda bilgilendirilmiş bir yargıya sahip olmuşsunuzdur. Görüşümüz: ulusal ve hatta uluslararası mobil internet kapsama alanı son derece iyi gelişmiştir. Yurtdışında da: Roaming, paketinizi farklı ülkelerde daha düşük maliyetle veya ek ücret ödemeden kullanmanıza olanak tanır (operatörünüzle olan hüküm ve koşullara bakın).How to watch TV on the campervan
How to watch TV on the campervan

bottom of page