Portekiz'de Ücretli Yollar ve Araç Kullanma Kuralları

Portekiz'de Ücretli Yollar ve Araç Kullanma Kuralları

Portekiz'de Ücretli Yollar ve Araç Kullanma Kuralları
Portekiz'de Ücretli Yollar ve Araç Kullanma Kuralları

Portekiz, tartışmasız Avrupa'nın en güzel manzaralı ülkelerinden biridir. 1,793 kilometrelik kıyı şeridi ile bu ülke mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer ve Atlantik kıyılarında bir yol gezisi planlamak için mükemmel bir yer. Kıyı boyunca araba sürerken bir Portekiz sörf kampında bazı dalgaları bile yakalayabilirsiniz . Ancak endişelenmeyin, tuzlu okyanus sularıyla uğraşmaya çok hevesli değilseniz, Portekiz'de kaçıramayacağınız çarpıcı yerler var ! Beklediğiniz gibi, Portekiz'in yollarını en iyi durumda tutmak için ücretli bir yol sistemi var. Bununla birlikte, çoğu ülkeden farklı olarak, Portekiz 2012'de insanlı geçiş gişelerini terk etti ve sürücülerin yolculuk sırasında ödeme yapma seçeneğine sahip olmalarını sağladı. Ancak Portekiz'in karayolu ağı Avrupa'nın en iyisi seçildi ve 2015'te dünyanın en iyi ikinci yolu seçildi! Anlaşılır bir şekilde, insansız ücretli yollarda gezinmek zor görünebilir. Ama başka yere bakmayın. Portekiz'de araç kullanmak ve paralı yollarda manevra yapmak için nihai rehberiniz burada! Portekiz'in ücretli yollarının en iyi yanı, otoyol geçiş ücretlerini ödemek için birden fazla seçeneğinizin olmasıdır. İster üç haftalık bir Portekiz yolculuğuna çıkıyor olun, ister ülkeyi birkaç günlüğüne hızlıca geçiyor olun, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir seçenek var! Aşağıda ödeme yöntemlerinin bir listesini bulacaksınız ve ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan seçeneği seçebilirsiniz.

 1. EASYtoll:

Bu, Portogual'ın otoyol geçiş ücretlerini ödemenin gerçekten kolay ve doğrudan bir yoludur! EASYtoll, plakanızı kredi / banka kartınıza bağlamanızı sağlayan bir sistemdir, böylece geçiş ücretleri otomatik olarak banka hesabınızdan düşülür. Bununla birlikte, bu yalnızca 30 gün boyunca geçerlidir, bu nedenle en uygun uzun vadeli çözüm olmayacaktır. EASYtoll'u kurmak basittir! Tek yapmanız gereken, ülkeye dört giriş noktasında bulunan bir EASYtoll terminaline erişmek:

 • A22 (Castro Marim / Ayamonte)

 • A24 (Chaves)

 • A25 (Alto de Leomil hizmet alanı)

 • A28 (Viana do Castelo hizmet alanı)

Otoyol boyunca, yabancı plakalı arabaların yolunu gösteren 'yabancılar' yazan bir tabela göreceksiniz. İşaretleri takip edin ve bir EASYtoll terminali bulacaksınız. Orada, kredi kartınızı makineye girmeniz yeterlidir. Güncel tarihi ve son kullanma tarihini içeren bir makbuz alacaksınız. Ülkeyi 30 günden daha kısa sürede terk ediyorsanız, aboneliğinizi her zaman portugaltolls'u ziyaret ederek veya 00 351212 879 555 numaralı telefonu arayarak iptal edebilirsiniz . İdari ücretler için tek seferlik 0,74 € (0,64 £) ve her yolculuk için 0,32 € (0,27 £) ücretiniz olduğunu belirtmekte fayda var. Örneğin: Portekiz'e girip Porto'ya giderken paralı yoldan geçtiğinizde, geçiş ücretlerinin yanı sıra 0,74 € (0,64 £) ve 0,32 € (0,27 £) ödersiniz. Ertesi gün, Porto'dan Coimbra'ya giderken geçiş ücretlerinin yanı sıra 0,32 € (0,27 £) ödersiniz. Bu ödeme yöntemi, başka bir ülkeden Portekiz'e araçla seyahat edenler için idealdir, bu nedenle EASYtoll'u kurmak için yolunuzdan çıkmanıza gerek kalmaz.

 1. Ücretli kart:

EASYtoll'un aksine, bu tek seferlik bir ödeme yöntemidir. Portekiz'deki herhangi bir postanede (CTT olarak da bilinir) hizmet bölgelerinde 5 € (4,18 £), 10 € (8,36 £), 20 € (16,72 £) veya 40 € (33,44 £) ön ödemeli bir bilet satın alabilirsiniz. veya ücretli kart üzerinden çevrimiçi . Kartınızı aldıktan sonra etkinleştirmek çok basit! Kartta yazılı kodu ve aracınızın lisans numarasını içeren bir SMS göndermeniz yeterlidir (daha ayrıntılı talimatlar kartta bulunur). Bakiyenizi kontrol etmek isterseniz, bunu çevrimiçi yapabilir veya bakiyenizin tükendiğini bildiren bir SMS alana kadar bekleyebilirsiniz. Çevrimiçi olarak ön ödemeli bir bilet satın alırsanız, sanal bir kart almayacağınız için fişi bilgisayarınıza kaydetmeniz gerekeceğini belirtmekte fayda var. Makbuzda , bakiyenizi kontrol etmek için geçiş kartı web sitesine girebileceğiniz ön ödemeli bir numara vardır . Ücret kartları, satın alındıktan sonra bir yıla kadar etkinleştirilebilir. Konaklamanız sırasında kartı etkinleştirmezseniz, bir CTT'ye iade edebilir ve satın alma işleminiz için para iadesi alabilirsiniz! Tıpkı EASYtoll hizmetinde olduğu gibi, yolculuk başına 0,74 € (0,64 £) ve 0,32 € (0,27 £) idari ücrete tabidir.

 1. Ön ödemeli bilet:

Bu, geçiş ücretlerini ödemenin kısa vadeli harika bir yoludur! 20 € (16,72 £) karşılığında, yalnızca 3 gün geçerli olan ön ödemeli bir bilet satın alabilirsiniz. Plaka, satın alma işleminin ardından biletle ilişkilendirilir, bu nedenle herhangi bir para cezası riskine girme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz! Ancak, bu biletler yalnızca aşağıdaki konumlardan satın alınabilir:

 • A23 (Abrantes)

 • A22 (Olhão)

 • Porto Havaalanı

 • CTT

 • EASYtoll terminalleri

 • Portugaltolls.com

 • A28 (Viana do Casetlo)

 • portugaltolls

Tollcard ve EASYtoll gibi, bileti satın aldığınızda başlangıç ​​olarak 0,74 € (0,63 £) idari ücret ödersiniz. Ancak, her yolculuk için geçiş ücretinin yanı sıra ek ücret alınmaz.

 1. Verde aracılığıyla:

Bu cihaz, Portekiz'e gidenler ve Portekizli bir araba kiralayanlar için uygundur! A Via Verde, tüm elektronik geçiş ücretleri ve Portekiz otoyolları için geçerli olan bir arabanın ön camına yerleştirilebilen bir cihazdır. Bu cihazla, normal elektronik ücretli yollar yerine Via Verde rotalarında gidebilirsiniz. Via Verde cihazını bir hafta için 6 € (5,02 £) ve ek haftalar için 1,5 € (1,25 £) ödeyerek kiralayabilirsiniz. Kiralama sırasında 27,5 € (23,00 £) iade edilebilir depozito da gereklidir. Ancak, bu cihazları yalnızca Via Verde web sitesindeki mağaza bulucuyu kullanarak bulabileceğiniz sertifikalı mağazalarda kiralayabilirsiniz .

 1. CTT:

Bu yöntem sadece araba kiralıyorsanız kullanılabilir. Elektronik geçiş ücretlerini ödemek için her zaman bir Portekiz postanesine (CTT) gidebilirsiniz. Orada, kiranızın plaka numarasını vermeniz yeterlidir, böylece ne kadar ödemeniz gerektiğini bilirsiniz. Bu yöntemle ücreti ödemek için yalnızca 5 gününüz vardır. Bu, geçiş ücretlerinizi ödemenin uygun bir yolu gibi görünse de, ülke dışına uçuyorsanız oldukça sorunlu olabilir. Sistemin, ödenmesi gereken geçiş ücretlerini kaydetmek için kiralık arabanızın plakasını işlemesi ve kaydettirmesi yaklaşık 24 saat sürer. Bu, Portekiz'den ayrılmanızdan 24 saat önce araç kullanmaya devam ederseniz, bu geçiş ücretlerini ödeyemeyeceğiniz anlamına gelir. Bu, kiralama şirketinin bu ücretlerin ödenmemesi durumunda para cezası alacağı ve karşılığında size ağır bir para cezası bırakacağı anlamına gelir. Ancak bu, Portekiz'de kısa bir süre kalanlar ve kiralık aracınızı ayrılmadan birkaç gün önce teslim etmeyi planlayanlar için iyi bir seçenektir. Aracın plakas