Karavan Sürmek İçin İpuçları

Karavan kullanmak beklenenden daha kolay. Araba sürmeye alışkınsanız ve bir karavan sürerken farkları biliyorsanız, iyi sürücü olursunuz. Çok hızlı sürmeyin ve kendinize bol bol alan sürüş mesafesi sağlayın. Pek çok insan büyük, geniş ve uzun bir karavan kullanırken bakış açısını kaybediyor. İlk sefer korkutucu olabilir ama doğru önlemlerle bu korkuyu ortadan kaldırabilirsiniz.Karavan Sürmek İçin İpuçları
Karavan Sürmek İçin İpuçları


Genişliği İzle

Ortalama bir karavan, ortalama bir arabadan neredeyse bir metre daha geniştir. Yolun ortasına doğru sürmeye alışkınsanız, kendinizi karşıya geçerken bulabilirsiniz. Bu ekstra genişliğin farkında olun.


Bu nasıl çözülür: Bunu düzeltmek için kendinize kaldırıma normalde yaptığınızdan biraz daha yakın sürmeyi öğretin. Boşluğa alışmak için bunu kendi arabanızda yaparak başlayın ve ardından yavaşça karavana gidin.

Karavanı sürmeden önce, yan aynaları aracın yan tarafının dörtte birini görene kadar ayarlayın. Bu pozisyonda, aracınızın yolda nerede olduğunu görebilmelisiniz. Şeridinizde kalıp kalmadığınızı sık sık kontrol etmeyi unutmayın.


Ortayı izle

Dönerken, arka tekerlekler daha kısa bir rota izledikleri için ön tekerleklerin yönüyle eşleşmemelidir. Karavanlar gibi daha uzun araçlarla bir fark yaratabilir. Dönüşler yanlış yapılırsa, arka tekerlekler kaldırıma çarpabilir ve bu da aracın dengesini kaybetmesine neden olabilir.


Gözün üstünde:

Bunu önlemek için kaldırımlara, yol işaretlerine veya diğer nesnelere dikkat edin. Direksiyonu istediğiniz yöne çevirin ve kaldırım taşı gibi engellere dikkat edin. Bunlardan herhangi birine çok yaklaşırsanız, geçene kadar biraz düzeltin, daha fazla yer açın ve sonra dönmeye devam edin. Keskin bir dönüşse, büyük bir daire oluşturmak için önce direksiyonu