top of page

Kışın karavan, soğuğu bir an önce durdurun

Hiç arabanızda kış uykusu yaptınız mı? Kaloriferi açık tutmazsanız 2 dakikanızı alıyor ve dışarıdaki soğuğu hissetmeye başlıyorsunuz.


Bir karavanda da aynı şey, saklanmak için koşmazsanız, sürücü kabinindeki dış sıcaklık aynı olacaktır. Kesinlikle en fazla ısı kaybedeceğiniz noktadır. İlk olarak, hava giriş seçicisini devridaim konumuna getirin ve havalandırma deliklerini kapatın , en azından içeriye dondurucu hava girmeyecektir. Alttaki kapılarda da havalandırma delikleri olabilir, mümkünse onları da kapatın.


Ve sonra… hadi kabini yalıtmaya başlayalım.

Temel konsept, soğuğu mümkün olan en kısa sürede , tercihen kabin dışında durdurmaktır. Bu yüzden en iyi şey, harici bir tam yüz termal perde kullanmak olacaktır . -10'luk sıcaklıkların norm olduğu klasik beyaz hafta için mükemmel. İki parçadan oluşması daha iyidir, çünkü kullanımda daha çok yönlüdür ve istifleme için uygundur. Uygulanacağı kabin modeline özel olarak satın alınmalıdır. Kar alışkanlığı olanlar için, özellikle birkaç günlük molalar için gerekli olduğunu düşünüyorum .Alternatif olarak, verimlilik kesinlikle daha düşük olsa bile , kabini içeriden koruyarak kış gezilerinizi yine de yapabilirsiniz .


Klasik bir yemek odasına sahip bir kabini olan herkes, kabinden yere indirilmiş bir battaniyeyle (polar mükemmeldir) anında ve acil bir durumda bile kolayca ayrılabilir ve onu sabitlemek için şiltenin arasına kaydırabilir. ve zemin çatı katıyla aynı. Varsa kabinin çevresine yaz mevsiminde dahi olsa perde çekin ve camlara ısı perdesi takmayın aksi halde panjur ile cam arasında buz oluşur; bu, termal panjurların olduğu bir durum olan sıfırın üzerindeki sıcaklıklar için geçerli değildirçok faydalı olacak Sabah kabindeki hava donacak (orada bıraktığınız her şey gibi) ama battaniye hücreyi koruyan işini yapmış olacak. "Daha profesyonel bir performans" için, biraz el becerisi ile çok katmanlı kumaştan bir bölme oluşturabilir, onu uygun boyutta kesebilir ve çıtçıtlarla üst kabin profiline (yanlarda da) uygulayabilirsiniz, en iyileri de bir geçit oluşturabilir ( zip veya diğer sistem ile) kabin ve hücre arasında. Satın almak isteyenler için mükemmel hazır olanlar var . Bununla birlikte, kabin yalıtımının bir destekçisi değilim, çünkü gece boyunca biraz hantal bazı şeyleri saklamak için de kullanışlıdır. Yarım yemek odasında olduğu gibi kabin çevresinde iyi bir ayrım yapmayı tercih ediyorum.
Bunun yerine yarım yemek odası olanlar için en iyi "dahili çözüm", kabinin içine tüm çevresi boyunca şeffaf olacak ve zemine iyi, tercihen birkaç santimetre daha ulaşmasını sağlayacak bir termal perde koymaktır . Genellikle kabini saran bir perde zaten var ama yeterince ağır değil, yere inmiyor, çoğu zaman yeterince geniş değil, ancak rayını "kış" perdesini asmak için kullanabiliriz. Ne yazık ki bu çözüm "anında" uygulanabilir değil, tıpkı kabine asmak için bir test yapmanız gerekeceği gibi çadırı da hazırlamanız gerekecek. Hafif ama termal bir kumaş seçin, bir polar iyi olur, üzerine klasik kancaları yerleştirebilmeniz için üst kenara bir perde bandı dikin. Böyle bir çadır herhangi bir dolapta kolayca saklanabilir, küçük ve hafiftir. Açıkçası klasik yemek odasına sahip olanlar tarafından da yapılabilir.
Zemine mutfakta kullanılanlar gibi kalın pamuklu paspaslar koymak, ayaklarınızın soğumasını azaltmak ve içeriye getirdiğiniz su ve kiri emmek için zeminden bir miktar yalıtım oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. Şahsen ben, sık sık değiştirilmelerine izin verdiği için çok daha iyi yalıtsa bile , mat çözümünü yerleşik bir halınınkine tercih ederim . Girişin önünde , dahili olarak, girmeden önce ayakkabı değiştirmek için durmak üzere emici kaymaz bir paspas bulundurmak uygundur.
Kişisel görüş


Kabin ve yemek odası arasındaki ayırıcıyı sevmiyorum, daha geniş bir alana sahip olmayı ve sürücü ve yolcu koltuklarını kullanabilmeyi (dönmeseler bile) tercih etme eğilimindeyim, yaşam alanını daha düzenli tutmak için her zaman yararlıdır üzerine hantal şeyler koyarak. Ayrıca hücreden ayrılarak kabin gerçekten soğumaktadır.

Comments


bottom of page