top of page

Kışın karavan, Kampçının ısınması: güven bana

Kampçının yalıtımı aşağı yukarı geçerli ve verimli olabilir, ancak yine de oradadır. Bu, iç kısmın ısıtılabileceği ve ısının korunabileceği anlamına gelir, belki bazı modeller "diğerlerinden daha iyi tutar", ancak bu çok önemli değildir: karavanınız soğukla ​​başa çıkabilir . Isıtma sistemleri, gaz, dizel, hava, radyatörler üzerine bir tezde takılıp kalmak istemiyorum. Bu makalenin amacı bu değil, herkes iyi, her durumda rahat bir sıcaklık elde edip bunu koruyabileceğinizi bilin.

Önemli olan, kampçıdaki ısıtıcıyı gece gündüz sürekli açık tutmaktır.

Ve sadece sıcaklığı korumak, tüketim açısından, birkaç kez kapatıp tekrar açmaktan kesinlikle daha az maliyetli olduğu için değil, aynı zamanda hava dağıtım sistemi (kanalsız eski kampçıları dikkate almadım, ayrıca ilk o zaman yapılan şey ... kanalizasyonu koymak) su ile birlikte çalışır ve sobayı (ve Trumatic 3000 bulunan sistemlerde havalandırmayı) her zaman açık tutmak, suyun borularda , pompada ve pompada donmasını önler. herhangi bir genleşme kabında.

Motorhome in winter, The heating of the camper: trust me
Motorhome in winter, The heating of the camper: trust me

Sıcaklığı ihtiyaçlarınıza göre ayarlayacak, teknedeyken daha yüksek, kampçının dışındayken daha düşük olacak, havayı çok fazla kurutmamak ve iyi bir konfor sağlamak için geceleri aşırı sıcaktan kaçınacaksınız, ancak ocağı asla kapatmayın . Birkaç referans sıcaklık? İçerideyken gündüz 20 derece, gece 15 derece.


Endişelenmeyin, karavan sobaları ve kazanları güvenlidir , kapalı bir yanma odasına (kamp aracının içinde açık veya yarı açık alev yoktur) ve duvar veya tavan duman çıkış kanallarına sahiptir . Hücredeki diğer sistemlerde olduğu gibi, güvenilir yardım merkezimiz tarafından yapılan periyodik kontroller , gaz sisteminin, kazanın ve ısıtmanın verimli ve güvenli kalmasına yardımcı olacaktır .


Menfezlerin hem açılış hem de yön açısından ayarlanması önemlidir, akışın en uzak menfeze bile ulaşması için dağılımın mümkün olduğunca homojen olduğundan emin olun . Kampçının çocuk ranzaları gibi daha fazla ısıtmak istediğiniz bir alanı varsa, o alana hizmet eden havalandırmaları iyi bir sıcak hava akışı sağlayacak şekilde ayarlayın. Her durumda, devredeki havalandırmaları , özellikle sonuncuları, tamamen kapatmaktan kaçının , hava iyi tahliye edilmelidir, aksi takdirde soba aşırı sıcaklık nedeniyle koruma kilidine girebilir (genellikle ciddi bir şey değildir, sadece sobanın kapanması için birkaç dakika bekleyin) soğutun ve sonra tekrar açın). tavsiye ederim: ayrılhücre içinde yoğuşma oluşumunu azaltmak için hafif açık bir çatı penceresi . Hem 4000 hem de 6000 Truma Combi'ye sahip olanlar , buz oluşumunu önlemek için duvardaki şöminenin alt kenarına asılan çamaşır mandalının (evet, giysiler için olan) eski numarasını hatırlıyorum. kampçının yan tarafındaki sarkıt .Comments


bottom of page