top of page

Kışın karavan, Akü

En hassas konulardan biri: Kışın kampçının pilleri . Söylenecek ilk şey, hem motor aküsünün hem de servis aküsünün (veya akülerinin) , kendi başına daha büyük bir deşarja neden olacak soğuğa karşı iyi durumda olması gerektiğidir.


Motorhome in winter, The battery
Motorhome in winter, The battery

Açıkçası, servis aküsünden bahsetmişken, normalde kullandığınız yerleşik yardımcı programların emilimini bilmek, özerkliğinizi bilmenize yardımcı olacaktır. Genel bir kural olarak, ihtiyaçlar pil kapasitesinin %30-%40'ını geçmemelidir. Şimdi yetkin bir şekilde üstesinden gelemeyeceğim teknik formüllere ve tanımlara girmek istemiyorum, bunun yerine pratikte soğuk havalarda ilk kampçı gezileriyle nasıl başa çıkılacağı hakkında konuşmak ve fırsat bulmak istiyorum. kişisel deneyim kazanmak için.


Elektrik şebekesine bağlanmadan park etmekten bahsetmişken ( 220 v'ye bağlanırsanız asla sorun yaşamazsınız), sorulacak sorular şunlardır: tüketim ne kadar? Pilleri gün içinde ne kadar şarj edebilirim?


Evet, piller temelde bir cari hesap gibi olduğundan, önemli olan bakiyedir : ne kadar çok harcarsam, o kadar çok girmem gerekir. Bir tuhaflıkla: kredi limiti yok, aslında pil sağlığı ve hatta zarar görmesi pahasına altına girmemem gereken minimum bir stok var .
Kışın, zaten öğleden sonra erken saatlerde ve ertesi sabaha kadar, aküler gemideki yaşam için gerekli akımı sağlayacak, ancak kesinlikle yeniden şarj olmayacaklar. Onları "doldurmak" için temel olarak iki olasılığımız olacak:


  • ancak fazla zaman olmayacak (gecenin erken saatleri) ve paneller güneşin konumu nedeniyle yaz aylarındaki kadar verimli olmayacak, bu nedenle kullanılan şarjı yeniden oluşturamayabilirler. .

  • motor alternatörü aracılığıyla, yani hareket ettirerek, güzel bir seyahatin tipik bir durumu. Ancak burada bile şarj, seyahat süresinin bir sonucu olacaktır: kısa mesafe, kısa şarj.

Bu makalenin amacı açısından yanıltıcı olacağından, pilleri şarj etmek için diğer sistemleri, Benzinli jeneratörleri (hayranı olmadığım), gaz jeneratörlerini kasıtlı olarak dikkate almadığımı açıklığa kavuşturuyorum.Beklemedeki servis aküsü voltajı


Yani kural : elektriği boşa harcamayalım ve en azından kontrol ünitesi panelinden pil şarjını takip edelim. Kesin olmamakla birlikte, pillerin voltajının kontrol edilmesi, durağan ve iyi şarj edilmiş bir pilin voltajının iyi durumda yaklaşık 12,8 x 13,0 volt olduğu düşünülürse, bize yine de neler olup bittiğine dair bir fikir verecektir .Bu değer düşer ve pil akım sağlarken, her şeyin bağlantısını kestiğimiz anda 12 voltun üzerine çıkması (ne kadar emdiğimize bağlı olarak) normaldir. Halihazırda 12,2 voltta (hareket halindeyken) pil yaklaşık %50 oranında boşalmıştır ve yeniden şarj edilmesi gerekmektedir, ömrünü çok fazla kısaltmamak için bu seviyelere asla düşürmemek daha iyi olacaktır. Yeniden şarj etmek voltajı yükseltmiyorsa veya şarj alışılmadık derecede hızlı bir şekilde ilk kullanımda düşük voltaja düşüyorsa, o zaman üzgünüm ama sanırım pili değiştirme zamanı geldi. Kış gezileri için (her zaman 220'ye bağlantı olmadan), kampçının zorunlu değilse bile iki servis aküsü olmalıdır. Normalde kullanılan normal jel veya AGM pillerden bahsediyorum, bir süredir adını duyduğumuz LiFePO4'ten değil.
Marş kabloları her zaman kullanışlıdır, motor akülerinin başlangıç ​​noktası ve gerekli amperaj göz önüne alındığında doğru boyuttadır.
Araçtaki kullanıcıların emilimini kolayca ölçmek ve hücre pil paketini daha iyi boyutlandırmak için fazla harcamadan bir amperometrik kelepçe satın almak yararlı olabilir.

Comentarios


bottom of page