top of page

KARAVAN TEMİZLİĞİ İÇİN DİPNOTLAR


Karavan, tatilinizi geçirdiğiniz ikinci evinizdir. Ailenin bir araya geldiği, eşsiz ve unutulmaz duyguların ve deneyimlerin doğduğu, paylaşıldığı yerdir.

Ev için temizlik, düzen ve hijen nasıl hayati bir önem taşıyorsa karavan için de aynı derecede önemlidir.

Karavan temizliği ile ilgili bilmeniz gereken tüm detaylı dipnotları okuyarak doğru temizliği, derin hijeni ve olması gereken düzeni öğrenebilirsiniz.


Karavan temizliği ile ilgili dipnotlar;

  • Temizliğe başlamadan önce mutlaka atılması gerekenleri atarak ve düzenlenmesi gereken alanları temizliğe hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

Öncelikle gittiğiniz yerde bulamayacağınızı düşünerek fazladan ürün almanız alan konusunda sizi zorlayacaktır.

Bozulmuş, yanlışlıkla tüketilebilecek ürünleri atmamak başkalarına zarar verebileceği için son kullanma tarihleri geçmiş ya da yanlış muhafaza edilmeye bağlı bozulmuş ürünler mutlaka çöpe atılmalıdır.

Yiyecek tüketirken oluşan artıklar veya kırıntılar mutlaka temizlenmelidir. Aksi taktirde karıncalar, fareler veya karavan için istenmeyen sonuçlara neden olabilecek böcekler karavanınızı istila edebilir.


  • Karavanın her detayının önce mutlaka süpürülmesi, süpürme işlemi bittikten sonra karavanın yüzeyine uygun deterjanla silinmesi gerekmektedir.

Elektrikli süpürgeyi son derece dikkatli kullanmanız, her köşeye, sandıkların içine ve hatta dolabın içine girmeye çalışarak kırıntıları çekmeniz gerekmektedir.

Bu işlemi yaptıktan sonra bir mikrofiber bez, yağ çözücü deterjan ile karavanınızdaki tüm mobilyaların içini silmeniz hijen için önemlidir.

Karavanınızı gerçekten temiz hale getirmenin bir diğer temel parçası da buzdolabını temizlemektir; buzdolabını boşalttıktan sonra tüm raflarını, kapı parçalarını çıkarmanız, ardından buzdolabının içini ve daha önce sökülmüş tüm bileşenlerini yağdan arındırmanız gerekmektedir.


Buzlolabı ile ilgili önemli bir detay ise hareketsizlik dönemlerinde buzdolabını asla kapalı bırakmamanızdır, bu nedenle karavana monte edilen tüm buzdolapları, biri yalıtıma izin veren "hermetik" olarak adlandırılan iki tip kapakla yapılmıştır. Çalışırken, ikinci kapak buzdolabını kullanımda değilken aralık bırakmak için kullanılır, böylece buzdolabının içinde yok edilmesi çok zor olan kötü kokuların oluşumuna izin verilmez.

  • Karavanın tankları ve drenajlarını temizlemek bir çok sorunun önüne geçmeye yardımcı olur.

Tankın düzgün bir şekilde temizlenmesi için önce boşaltmak, kontrol kapağını açmak ve ardından bir aparat kullanarak kalan sıvıyı kum tanecikleri veya bazı yosun artıkları gibi kalıntıları temizlemek gerekir. Yılda en az bir kez tankların sterilize edilmesini sağlayan ürünlerin satın alınması, ardından mikrofiber bez yardımıyla tank duvarlarının dikkatlice temizlenmesi şiddetle tavsiye edilir.


İlk sanitasyon aşaması tamamlandıktan sonra, oluşan patinayı ortadan kaldırmak için mükemmel olan tek dozluk bir dezenfektanı tanka dökebilirsiniz; Solüsyonun etki etmesinden sonra, karavanın kendi musluğu açılarak solüsyondan arındırılmalıdır, böylece gri su tankına ulaşır ve böylece bu kısım da sanite edilmiş olur.

Tankların ve drenajların sanitasyonunu mümkün olan en iyi şekilde tamamlamak için, tankın içindeki suyu hareket ettirmek adına araçla kısa bir gezinti yapmanız önerilir. Ayrıca bu, suyun boruların içine girmesine izin vererek, sisteminizin homojen sanitasyonunu ve temizliğini sağlayacaktır. Daha sonra, ürünlerin görevlerini tam olarak tamamlamasını sağlamak için bir gün dinlendirip ardından tankı tamamen boşaltacak şekilde su akıtılmalıdır.

  • Karavanın dışı da içi kadar özenle temizlenmelidir.

Karavanın dışında kullanacağınız temizlik ürünlerinin aşındırıcı özelliği olmaması gerekmektedir. Aksi taktirde hiç yaşamak istemeyeceğiniz sızıntı sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Karavanın dış boyasını çizmeyecek sünger, fırça tercih edilmesi gerekmektedir.

Comentários


bottom of page