Karavan buzdolabı: 12V, gaz veya 230V?

Güncelleme tarihi: 13 Şub

Şahsen , mobil ev buzdolabımız olmadan yapmak istemiyoruz . Çünkü hem yazın serin suyu hem de yemek artıklarını dondurabilme ihtimali gözümüzde altın değerinde. Ancak özellikle kampa yeni başlayanlar, seçim yaparken hızla birçok soru işaretiyle karşı karşıya kalıyor. Bu nedenle cihazların nasıl çalıştığını ve sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmeniz için neye ihtiyacınız olduğunu genel olarak anlatmak istiyoruz . Ayrıca paranın değerine de bir göz atıyoruz.


Mobil ev için hangi buzdolabı?

Mobil evinizi veya karavanınızı bir buzdolabı ile donatmak istiyorsanız , çok çeşitli kamp buzdolapları ile karşı karşıyasınız. Bazıları 12V ile çalışır , diğerleri 230V bağlantı gerektirir ve yine bazıları gazla çalışır . Çok fazla uzmanlık bilgisi olmadan size en uygun modele hızlı bir şekilde karar verebilmeniz için, bu kılavuzdaki çeşitli seçeneklere, avantajları ve dezavantajları ile daha yakından bakmak istiyoruz.

Not: Yazımızdaki bilgiler her zaman 25°C civarındaki bir dış sıcaklıkla ilgilidir.

Kamp buzdolabını 12V ile çalıştırın Kompresörlü buzdolapları en yaygın olarak mobil evlere kurulur ve daha sonra yerleşik ağ üzerinden 12V ile çalıştırılır. En büyük avantaj muhtemelen açıktır, çünkü zaten mobil evde zaten 12V var, bu nedenle güç sistemini artırmaya veya dönüştürmeye gerek yok. Ancak bunun da bir bedeli var. Özel 12V kamp buzdolapları, muhtemelen karavana kurulabilecek en pahalı çeşittir. Güç tüketimi kompresör buzdolabı Şimdi 12V ile kamp buzdolabının güç tüketiminin ne kadar yüksek olduğunu belirlemek istiyorsak, önce üreticiden gelen bilgilere ihtiyacımız var. Bir örnekle çalışmak için Dometic CoolMatic CRX50'yi ele alalım . Burada üretici 24 saatte 0,26784 kWh güç tüketimini belirtiyor . Bunu Ah'a çevirebilmek için aşağıdaki formülü kullanırız:

  • kWh'den Wh'ye dönüştürme: 0,26784 * 1000 = 267,84 Wh

  • Ah cinsinden tüketim: 267,84 Wh / 12V (akü voltajı) = 22,32 Ah.

Yani 12V kamp buzdolabının güç tüketimi günde 22.32 Ah civarındadır.

Gazlı RV buzdolabı

Bu varyantı kullanıyoruz. Emici buzdolabı gaz veya elektrikle çalıştırılabilir, ancak elektrik çalışması kıyı gücüyle sınırlandırılmalıdır (güç tüketimi çok yüksektir). Ancak çoğu RV'de ısıtıcıyı veya gazlı ocağı çalıştırmak için hala gaz bulunduğundan, buzdolabını da gazla çalıştırmak mantıklıdır.

Ancak bu bağlamda, emicinin yüksek dış sıcaklıklara karşı biraz daha hassas tepki verdiğini belirtmek önemlidir. Daha sonra bizimkini bir fanla destekledik ve böylece 40 derecelik bir dış sıcaklıkta bile hala soğuk suyumuz oldu.

Bu buzdolabı ile aşırı eğimli park etmekten de kaçınmalısınız.

Emicileri elektrikle çalıştırın

Absorber buzdolabı, gazla çalıştırılmasının yanı sıra elektrikle de çalıştırılabilir. Bu, halihazırda kamp alanındaysanız ve kıyı gücüne bağlıysanız idealdir. Bu şekilde biraz gaz tasarrufu yapabilirsiniz. Bununla birlikte, emicinin güç tüketimi çok yüksek olduğundan, bunu güneş yardımıyla bağımsız olarak yapmak istiyorsanız, elektrikle çalışma buna değmez. Buna göre, bu kamp buzdolabı, elektrikle çalışmaya yalnızca sınırlı ölçüde uygundur.

Elektrik ve gaz tüketimi emici buzdolabı

Karşılaştırmalı bir değere sahip olmak için, absorpsiyonlu buzdolabının gaz tüketiminin ne kadar yüksek olduğuna bakmak da mantıklı. Hesaplama için bir örnek olarak , 141 l, 30 mbar Thetford N4145A absorpsiyonlu buzdolabını alıyoruz . Burada veri sayfasındaki tüketim 24 saatte 420 g gaz olarak verilmektedir. Absorberin güç tüketimi 24 saatte 4 kWh'dir ve bu kompresörden önemli ölçüde fazladır. Bu, elektrikle çalışırken soğurucunun neden dezavantajlı olduğunu gösterir.

Şimdi normal bir gaz şişesinde 11 kg gaz olduğunu düşünürsek, sadece buzdolabını kullanırsanız yaklaşık 26 gün idare edebilirsiniz .

Not: İster kompresör ister emici olsun, karar verme yardımcımızı zaten biliyor musunuz ?