top of page

Kamp tuvaleti: Mobil ev için hangi tuvalet?

Karavanda kendi tuvaletinizin olması bir lüks . Kamp alanlarında veya dinlenme alanlarındaki kirli tuvaletler genellikle korkuyla gelir. Ve kendinizi bir çalının arkasında rahatlatma fırsatı, herkesin kalbinin daha hızlı atmasını sağlamaz. Doğru kamp tuvaletini seçerken hedefi vurmanız için , burada size hangi seçeneklerin olduğunu ve çeşitli tuvalet çözümlerinin ne gibi avantaj ve dezavantajları olduğunu göstereceğiz.


Neredeyse ev gibi sessiz bir yer

Kamp yapmayı nasıl tercih ederseniz edin, ister mobil ev veya karavanla rahat olun, ister çadırla biraz daha kolay olsun - herkes bir noktada işleri kolaylaştırmak zorundadır. Şahsen ben kendi tuvaletimi kullanmayı tercih ederim. Ancak özellikle çok fazla alanınız yoksa, mobil ev için tuvalet olarak söz konusu olan sadece bir avuç çözüm var. Bu makale ile yeni başlayanlara kamp için hangi tuvaletlerin mevcut olduğunu ve her birinin avantaj ve dezavantajlarının neler olduğunu göstermek istiyoruz.


Hangi kamp tuvaletleri var?

Bazılarında kuru tuvalet, bazılarında portatif bir versiyon var. Burada size hangi tuvalet çözümlerinin mevcut olduğunu gösteriyoruz.

 • kuru tuvalet

 • Ayırma tuvaleti

 • Acil tuvalet olarak portatif tuvaletler

 • maceracı tuvalet

 • Elektrikli süpürgeler

 • Kaset tuvalet (SOG'lu ve SOG'suz)

 • yakma tuvaleti

Kuru tuvalet veya kuru kompost tuvaleti

Nasıl çalışır, oldukça basittir. Altında bir kova (içinde bir çanta dahil) ve ön kısımda bir ek bulunan normal bir klozetiniz var. Burada katı ve sıvı ayrı ayrı toplanır. İdrar bir teneke kutuya geçirilir ve katılar kovaya girer. ör. B. Talaş, katı malzemeyi kaplayarak kurumasına neden olabilir. Koku oluşumunu önlemek için bir fan takın. Sadece dışarıdaki kötü havayı taşır. Bidondaki idrarı atık istasyonlarında veya normal bir tuvalette boşaltabilirsiniz. Katı artıkları olan torba basitçe bağlanarak kapatılır ve evsel atıklarla birlikte atılır.

 • Avantajlar: Kolay imha, su gerektirmez, koku yok, kimyasal katkı yok, daha uzun imha aralıkları.

 • Dezavantajları: Küçük kampçılar için zor olabilecek kamp tuvaleti için artan alan gereksinimi.

Doğanın Kafa Ayıran Tuvaleti


Bu tuvalet temelde kuru tuvalet gibi çalışır. Tek fark hindistan cevizi liflerinin kullanılmasıdır. Katı maddelerinizi hindistancevizi lifleriyle karıştırdığınız ve böylece kompostlamayı ilerlettiğiniz bir krank var. Ayrıca, mirası kurutan bir fan bağlanmıştır. Sonuç olarak, sonunda yalnızca ufalanan, neredeyse topraksı kalıntılar kalır ve bunlar da evsel atıklarla birlikte atılabilir ve hatta kompostlanabilir. İdrar kabı, doğrudan idrar yönlendirme tuvaletine bağlanır.

 • Avantajları: Su tüketimi yok, kolay bertaraf, koku yok, kimyasal madde yok, artık imha edilmesi gerekmiyor.

 • Dezavantajları: İdrar kabı 8,3 l'de nispeten küçüktür ve 2-3 günde bir boşaltılması gerekir, nispeten yüksek satın alma fiyatı.


Taşınabilir kamp tuvaletleri

Sık kullanılan bir çözüm de mobil kamp tuvaletleridir. Bu, iki küçük zemin montajı kullanılarak monte edilebilen taşınabilir bir modeldir. Farklı tasarım ve boyutlarda mevcutturlar. Kalıcılığına bağlı olarak 3-4 gün dayanır ve klasik bir kaset klozet gibi kimyasal katkılara ihtiyaç duyar. Bunlara bir yandan tank, diğer yandan yıkama suyu için ihtiyacınız var.

 • Avantajları: fiyat, montajı kolay, yerden tasarruf.

 • Dezavantajları: Sık sık boşaltılmalıdır, kimyasal katkılar gereklidir.

maceracı tuvalet

Prensip olarak, çok basit çalışır. Tuvalete giren şey, tutma tankına veya kasete girmeden önce temelde küçük parçalara bölünür. Buna göre, içerik o zaman sadece sıvıdır. Bertaraf istasyonlarında normal şekilde bertaraf edilir. Bununla birlikte, Zerhacker tuvaletinin nispeten büyük miktarda sifon suyu gerektirdiği söylenmelidir. Bunun yerine tıpkı evde olduğu gibi seramik bir kasesi var.

 • Avantajlar: Daha kolay imha, büyük bir tutma tankı ile daha uzun imha aralıkları, gerçek bir klozet hissi verir, kimyasal madde içermez, doğrudan tutma tankının üzerine monte edilmesi gerekmez.

 • Dezavantajları: artan su tüketimi, satın alma fiyatı, ağırlık.

Elektrikli süpürgeler

Birçok kişi muhtemelen bu varyantı uçaklardan veya trenlerden biliyordur. Prensip, kalıntıların yıkanmaması, ancak emilmesidir. Bu, klozeti durulamak için sadece suya ihtiyaç duymanız gibi büyük bir avantaja sahiptir. Ancak vakum jeneratörünün çalışması için elektrik gereklidir. Ancak bunun için sadece 6 amper gerekir. Ama burada da fiyat tamamen yok değil.

 • Avantajları: Daha düşük su tüketimi, klozetin doğrudan tutma tankına monte edilmesi gerekmez, kimyasal madde içermez, "gerçek tuvalet hissi".

 • Eksileri: elektrikle çalışır, ilk maliyet.

kaset tuvalet

Hemen hemen her mobil evde veya karavanda standart olarak kurulan en iyi bilinen kamp tuvaletlerinden biridir. Kalıntıların bir kasette toplandığı plastik bir sifonlu tuvalet. Bu kaset dışarıdan çıkarılabilir ve daha sonra uygun atık istasyonlarında boşaltılabilir. Ancak kullanım için kimyasal katkılar gereklidir. SOG'niz yoksa, ekstraksiyon kötü kokulara neden olmadığı için bu katkı maddelerinden tasarruf edebilirsiniz. Ancak, kaset tuvaleti boşaltmak hoş bir olay değildir. Birçoğu katkı maddelerini önlemek için sirke, yumuşak sabun, yumuşatıcı veya benzeri kullanır. Bu, kauçuk contalar için tam olarak sorunsuz değildir.

 • Avantajlar: yerden tasarruf sağlar, ucuzdur, genellikle standart olarak kurulur.

 • Dezavantajları: kimyasallarla (SOG olmadan) kısa imha aralıkları

yakma tuvaleti

Bu muhtemelen kamp tuvaletleri listemizdeki en pahalı ve aynı zamanda en pratik varyanttır. Norveç'te, birçok kampçıda standart olarak kuruluyorlar ve burada da giderek daha popüler hale geliyorlar. Bu tuvalet su gerektirmez ve kalıntılar 600 °C'nin üzerinde yakılarak kül olur. Tabii bunun için elektriğe bir bağlantı gerekli. Alternatif olarak gazla çalıştırılabilen bir modeli de bulunmaktadır. Yakma klozet ile çok fazla hava emildiği için oda havasını değil, dış havayı emen bir model seçmelisiniz ki oda iklimi değişmez.

 • Avantajlar: kullanım, durulama suyu gerekmez, sadece kül kaldığı için kolay bertaraf, kimyasal madde içermez.

 • Dezavantajları: yüksek fiyat, elektrik veya gaz ile çalışma, kurulum bir uzmana bırakılmalıdır.

Kamp için acil tuvalet

Mobil evde tuvalet bir şeydir, peki kamp yapmaya ne dersiniz? Çadırınızla açık havada harika vakit geçirmeyi seviyorsanız, elbette bir yandan çalılıkların arkasına da gidebilirsiniz. Ancak katı kalıntıların doğada çürümesinin 1-2 ay sürebileceğini unutmamalısınız. Buna göre, aşağıdaki çadır arkadaşları için uğrak bir yerde tam olarak hoş olamaz. Bu yüzden size doğada kamp yapmak için birkaç alternatif çözüm gösteriyoruz. Acil durumlar için kovalı tuvalet Bu tuvalet değişimi tam olarak adının söylediği şeydir. Plastik torba içeren klozet kapağı olan bir kova. Kapak koku geçirmez şekilde kapanır ve her yere yanınızda götürebilirsiniz. Torbanın basitçe dışarıya atılmadığı gerçeğini ayrıca belirtmeye gerek yok. Oradan evsel atıklar ve hepsi bu. Ve gerekirse çöp kutusuna da dönüştürülebilir. Katlanabilir kamp tuvaleti

Bu, yerden tasarruf etmek için katlanıp istiflenebilmesi farkıyla, kovalı tuvalete benzer şekilde çalışır. Ancak, aynı zamanda biraz daha maliyetlidir. Ancak, araba kullanmıyorsanız, çok fazla yer israfından veya elinizde bir kova ile dolaşmaktan kaçınmanın harika bir yolu olabilir. Mini Kamp Tuvaleti

Bir başka kamp tuvaleti seçeneği de, en küçük minibüse bile sığabilecek ekstra küçük bir kuru tuvalet olan Trelino'dur. Bu aynı zamanda, az yer kapladığından ve aynı zamanda bir koltuk olarak da işlev görebildiğinden, kamp için iyi bir çözüm haline getirir.

Karar verme yardımı: Mobil ev için hangi tuvalet?

Mobil evde veya kamp yaparken tuvalet olarak kullanılabilecek çok çeşitli seçenekleri şimdi gösterdik. Doğru olanı bulabilmeniz için satın almadan önce kendinize sormanız gereken birkaç sorumuz var.

 • Bir kamp tuvaleti için ne kadar para harcayabilirsiniz ve harcamak istersiniz?

 • Sık sık yalnız başına duruyor ve bu nedenle mümkün olduğunca uzun süre kendi kendine yeterli olmak istiyor musun yoksa birkaç günde bir atabilir misin?

 • Sıhhi alanınızda ne kadar yer var?

 • Karavanın altına bir tutma tankı koyabilir misiniz ve sabit tank özel olarak ısıtılmadığında içeriğin çok soğuk sıcaklıklarda donabileceğini düşündünüz mü?

Pratik nedenlerle kuru tuvaleti seçtik. Kendimiz kurduk ve onunla çok iyi anlaşıyoruz. Mobil evde, hem soğukta hem de 40 derecenin üzerindeki sıcaklarda hiçbir kokumuz yok. Eğer yapabiliyorsanız ve daha fazla harcamak istiyorsanız, yakma tuvaletini ciddi olarak düşünmelisiniz. Konfor ve elden çıkarma kombinasyonu bu model için idealdir.
Comments


bottom of page