top of page

5 adımda karavan yapımı

Karavan için kontrplak nasıl seçilir?

Karavan için kontrplak nasıl seçilir?

Karavanda yaşamak ya da karavanla seyahat etmek herkesin hayatının bir döneminde hayali olmuştur. Hayatı özgürce yaşamak için bütçesi ve zamanı olan insanlar kervan yapımı ile hayallerini gerçekleştirebilirler. Hazır bir #karavan satın alabilirsiniz ancak kontrplaktan kendin yap karavanlar yapmak çok daha güzel olacaktır.

Bir römork satın almak pahalı bir iş gibi görünebilir ve öyledir. Ancak sıfırdan bir karavan inşa ederek çok daha rahat ve rüya gibi bir karavana sahip olabilirsiniz. Eski bir araç satın alabilir ve onu hayalinizdeki eve dönüştürebilirsiniz. Karavan yapım maliyeti, karavanda kullanacağınız eşyalara göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla kervan yapım fiyatları zevkinize ve bir kervandan ne beklediğinize göre değişiklik gösterecektir. İnanın içeriğimizde vereceğimiz fikirlerle kervan yapmak çok kolay olacak ve hayalinizdeki kervana kavuşabileceksiniz. Bugün bir karavan inşa etmek için hangi malzemelere ihtiyaç duyulduğuna bakarken bir karavan inşa etmenin detaylarını sizlerle paylaşacağız. Aynı adımları, motorlu taşıtların arkasına takılan römork yapımı için de tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Kervan yapım yöntemleri için öncelikle karavanınızda neye ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Karavan yapmaya başlamadan önce yapmanız gereken adımları aşağıdaki listede sizlerle paylaştık! 5 adımda kendin yap karavan yapımı

 1. Karavan araç seçimi

 2. Karavan İç Yalıtım

 3. Karavanın elektrik tesisatı

 4. karavan sıhhi tesisat

 5. Karavan mobilya seçimi

Karavan yapımı için gerekli malzemeler

Bir karavan inşa etmek için gerekli malzemelerin listesi oldukça uzundur. Aşağıda tüm adımları ayrıntılı olarak inceledik. Kısaca anlatmak için;

 • Karavana uygun araç seçimi

 • İç yalıtım malzemeleri

 • Kavak kontrplak (tavan, zemin ve duvar kaplamaları için – yatak yapımı için)

 • Elektrik tesisatı için kablolar, prizler ve sabitleme cihazları

 • Jel batarya,

 • Macera sever

 • Su deposu

 • Güneş paneli

 • Banyo duş teknesi, klozet

 • Mutfak için; lavabo, musluk, ocak ve fırın

Karavan yapım yöntemleri

Karavan araç seçimi

Öncelikle karavan için doğru araç seçimi ile başlamanız gerekiyor. Karavan çok uzun süre yollarda olacağı için dayanıklı ve sağlam bir araç olması gerekir. Karavan yapımında genellikle PSA Group (Peugeot Société Anonyme) araçları tercih edilmektedir. Groupe PSA araçları karavan yapımına uygun araçlar içerisinde yer almakta olup oldukça dayanıklıdır. Burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Kırsal alanda çok vakit geçirmeyi seviyorsanız 4×4 karavan aracı tercih etmelisiniz. Bu sayede aracınızı eğimli alanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Arazi araçları karavan yapımına uygundur. Bu kapsamda PSA Grubu'nun araçları arasında;


Citroen Jumper, Fiat Ducato, Peugeot Boxer


Gibi araçları seçebilirsiniz: Ayrıca karavan için minibüs, otobüs veya kamyonet araçlarını seçebilirsiniz. Her şey yaşam alanınızı nasıl kullanmak istediğinize bağlı. Büyük bir karavan tercih ederseniz yapım maliyeti daha yüksek, küçük bir karavan tercih ederseniz yapım maliyeti daha düşük olacaktır.

Karavan İç Yalıtım

Tebrikler! Artık bir römorkunuz var. Şimdi iç mekanı hayal ettiğiniz gibi tasarlamanın zamanı geldi. Öncelikle karavanın içini mutlaka yalıtın. Çünkü kervan yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli şey yalıtımdır. Aşağıda ısı ve ses yalıtımı için kullanabileceğiniz malzemeleri görebilirsiniz. Özellikle karavanı yaz kış kullanacaksanız yazın terletmeyen, kışın üşütmeyen bir çeşit yalıtım yaptırmanız gerekir.

Karavanın iç kaplamasında kullanabileceğiniz en dayanıklı malzeme kontrplaktır. Huş kontrplak özellikle karavan zemin yalıtımı ve duvar yalıtımı için gereklidir. Ayrıca açık tonlardaki huş kontrplak, karavanın içinin daha geniş görünmesini sağlar. Daha büyük ve ferah bir karavandan kim mutlu olmaz ki?

Ayrıca karavanın iç izolasyonu için epoksi koruma yaptırınız.

Karavan elektrik tesisatı

Karavanın iç izolasyonu tamamlandıktan sonra elektrik tesisatına başlanmalıdır. Elektrik tesisatı yaparken mutlaka alev geciktirici kablo tercih edin. Ayrıca, kurulum için kabloları sabitlemeyi unutmayın. Araç sürekli hareket halinde olacağından kabloların yerinde sabitlenmesi gerekir. Bu sayede yangın gibi sorunların önüne geçilebilir.

Elektrik tesisatını yaptıktan sonra nasıl tasarruf edebileceğinizi düşüneceksiniz. Bunun için güneş panelleri kullanmanızı öneririz.

Karavan güneş paneli

Güneş panelinden elektrik üreterek ihtiyacınız olan enerjinin çoğunu sağlayabilirsiniz.

Jel akü kullanma

Jel aküler, karavanlar için kullanılan akü türlerinden biridir. Özellikle güneş panelinden gelen enerjiyi depolayarak size para kazandırabilir.

İnverter

Karavanda kullanacağınız elektronik ekipman için inverter gerekli bir üründür. Araçta verilen elektriğin gücünü artıran bu ürün, karavan için mutlaka kullanılması gereken bir üründür. Elektrik enerjisini 12 volttan 220 volta çevirme özelliğine sahiptir. Bu da çok önemli bir dönüşüm aracı olduğunu gösteriyor.

Karavan sıhhi tesisat

Karavan su sistemi aracın altına yapılmıştır. Ayrıca karavanınız için su depolarına da ihtiyacınız olacak.

Temiz su deposu

Temiz su deposu genellikle 100-200 litre hacimli bir depodur. Temiz su deposunun hacmi aracın boyutuna göre değişir. Genellikle aracın arkasına temiz su deposu takılır. Eğer aracınızı dengeli tutmak istiyorsanız ki bu çok önemli bir dalgakıran kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Mutfak kirli su deposu

Mutfaktaki pis su deposunun koku yapmaması ve tıkanmaması için içine büyük atıklar atmayın.

Tuvalet kirli su deposu

Tuvalet ve banyolardaki kirli su depolarında atıkların daha kolay havalandırılması için öğütücü kullanmanızı öneririz. Bu sayede tıkanma ve taşma hissedilmez. Tuvalet kirli su deposu siyah veya gri.

Karavan mobilya seçimi

Karavan için gerekli tüm kurulumlar yapıldıktan sonra sıra mobilya seçimine gelir. Karavan mobilyası seçerken öncelikle dayanıklı malzemeleri tercih etmeniz gerektiğini belirtmek isteriz. Banyo, mutfak ve oturma odası için mobilya seçimi ayrı ayrı yapılır.

Banyo

Banyo için duş teknesi ve tuvalete ihtiyacınız var. Bu aşamada portatif ürünler ile karavan için duş teknesi, karavan için klozet arayabilirsiniz. Uygun fiyatlı ürünlerle bu adımı kolayca atlayabilirsiniz.

Gıda

Mutfak için seçeceğiniz ürünler bütçenizle doğru orantılıdır. Armatür, lavabo, ocak, fırın gibi ürünleri bütçenize uygun olanları tercih ederek tamamlayabilirsiniz.

Mobilya

Mobilya seçimi, bir karavan inşa etme maliyetinin önemli bir parçasıdır. Bu yüzden karavanların iç tasarımı için uygun fiyatlı ama dayanıklı mobilyalar tercih etmenizi öneririz. Karavanın duvar, tavan ve zemin kaplamalarında özellikle kontrplak tercih etmenizi öneririz. Kontrplak çeşitlerinden size en uygun olanı seçip karavan tasarımının iskeletini oluşturabilirsiniz. Karavan mobilya seçimi için bizi arayarak detaylı bilgi alabilir, ekonomik ürünler için karavanınızı tamamlayabilirsiniz.

Karavan yapım maliyeti

Karavan yapım maliyeti, kullanabileceğiniz malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Bu aşamada karavan yapım maliyetini düşürmek için bazı adımları kendiniz yapabilir, elektrik tesisatı, su tesisatı gibi zor işleri kervan yapan firmalara devredebilirsiniz. Bu şekilde maliyetlerinizi azaltacaksınız.
Comentários


bottom of page