top of page

Campervan iyi bir yatırım mı?

Karavanlar, uzaklara kaçmak ve açık havada birbirine yakın vakit geçirmek isteyenler için favori bir ulaşım şekli olarak biliniyor. Ama bir karavana sahip olmaktam zamanlı, ciddiye alınması gereken bir yatırımdır, sonuçta bir ev ve bir ulaşım şeklidir. Bir karavan büyük faturaların ve ev bakımının stresini ortadan kaldırarak hayatınızı kolaylaştırabileceği doğru olsa da, bu onun kendi ihtiyaçları olmadan geldiği anlamına gelmez. Minibüste ne sıklıkla vakit geçirmeyi planladığınızı düşünmek önemlidir; her hafta sonu, büyük tatiller mi yoksa tam zamanlı yaşamayı mı düşünüyorsunuz? Elbette bu caziptir, bir karavan, karavan yaşam topluluğuna katılmanıza, sosyal etkinliklere, toplantılara katılmanıza ve karavan sevginizde bulunan ortak ilgi alanlarına sahip insanlara ulaşmanıza olanak tanır. Bunların hepsi eğlenceli ve harika olsa da, kendi karavanınıza yatırım yapmadan önce düşünmeniz gereken başka şeyler de var. İşte o faktörlerden bazıları.

KENDİ TASARIMINI YAP

Mini evinizi kendi tasarımınızla kişiselleştirin. Herhangi bir şey yapmadan önce, seçtiğiniz karavanın minibüsün içi için fikrinize uyduğundan emin olmanız gerekir. Tüm planlarınızın minibüsün içine sığmadığını keşfetmek için bir karavana yatırım yapmanın bir anlamı yok. Öncelikle, iç mekan için ne istediğinizi anlamanız gerekir. Yemek yapmaktan hoşlanıyorsanız mutfağınızı ana özelliği haline getirin veya sosyalleşmeyi seviyorsanız, karavanınızın içindeki alanı rahat bir ortak alana dönüştürün. Karavanınızın öne çıkmasına ve vizyonunuza uymasına yardımcı olacak birçok özellik mevcuttur. Çalışmak için az alana sahip olmanın harika yanı, kutunun dışında düşünebilmeniz ve baharatlar veya bitkiler gibi farklı öğeleri saklamanın veya sergilemenin yeni yollarını bulabilmenizdir. Minibüsünüze uyumak için fazladan bir alan sağlamak ve ihtiyacınız olan her şey için daha fazla yer açmak için elinizin altında açılır tavanlar bile var. Tabii ki, tüm bu kişiselleştirilmiş tasarımların biriktiği ve maliyet açısından pahalı olabileceği söyleniyor, bu, bir karavanın sizin için doğru yatırım olduğundan emin olmanızın nedenlerinden biri.

SEYAHAT

Uzaklara seyahat etmenize gerek yok, evinizden bir saat uzakta seyahat edebilir ve geceyi bir milli parkın yakınında veya uzakta dinlendirici bir gece geçirebileceğiniz yerel pub'ın yanında durabilirsiniz. Karavan sahibi olduğunuzda seyahat sürenizin uzunluğuna karar vermek de bir lükstür, paketlemeden nakliyeye kadar her şeyden aslında siz sorumlusunuz. Ancak nereye gidebileceğinizin veya gittiğiniz mesafenin sınırı olmadığını bilmenin özgürlüğü var. Ama bunu söylerken karavana yatırım yapmayı düşünüyorsanız uzun vadeli düşünmeniz gerekiyor, sonuçta bu ciddi bir satın alma. Birincisi, kampçınızın yeterli bir ısıtma sistemiyle kışa hazır olup olmadığını bilmek önemlidir. Pek çok insan, daha soğuk havaya rağmen kışın tatil yapmaktan hâlâ keyif alıyor. bu nedenle, minibüsünüzün en iyi ısıtıcılarla tamamen donatıldığından emin olun, böylece soğuk gecelerde içinizi sıcacık tutarsınız. Yaz başka bir hikaye, verimli bir havalandırma sisteminiz olduğu sürece, gitmeye hazırsınız. Sadece gideceğiniz yerdeki sıcaklıklardan haberdar olduğunuzdan emin olun, çöl benzeri ısıyla hazırlıksız yakalanmak istemezsiniz!

YAŞAM ALANI

Bu bariz görünüyor ama yine de önemli. Gördüğünüz çoğu karavan, yükseklik bölümünde oldukça kompakt görünüyor, 5 ft 4in üzerinde bir şeyseniz iyi bir şey değil. Kampçınıza yatırım yaparken bunları göz önünde bulundurun, ancak sizin olduğunda onu kişiselleştirebilirsin. Bu, açılır tavan gibi bir şeye yatırım yapabileceğiniz anlamına gelir; ayakta dururken size daha fazla baş mesafesi ve alan sağlamak için mükemmel bir özellik. Ayrıca, getirdiği ekstra ışık, minibüsün içinin daha büyük görünmesini sağlayarak rahatlık hissini etkiler. Açılır tavan montajının diğer olumlu yönlerinden biriKullanılmadığı zaman emniyete alındığında, minibüsünüzün yüksekliğinin değişmemesidir. Bu, yükseklik kısıtlaması olan parklara, kamp alanlarına ve diğer alanlara girebileceğiniz anlamına gelir. Bu çatıların kurulma şekli, sahibinin tavanın ne zaman etkinleştirildiğini ve araç tabanına ne zaman sabitlendiğini belirlemesini sağlar. Açılır tavanlar sadece verimli olmakla kalmaz, aynı zamanda kullanışlıdır.


YOLCULAR

Minibüste aynı anda kaç kişinin kalacağını bir düşünün. Yalnızca kendiniz varsa, bu elbette işleri çok daha kolaylaştırır, ancak ikiden fazla kişi varsa işler daha da karmaşıklaşır. Yine, fazladan uyku alanına sahip açılır bir çatınız varsa, bu çok fazla sorun olmayabilir, ancak yoksa, yaratıcı olmanız veya daha büyük bir kamyonet almanız gerekebilir! Ön iki koltuğu, arka yolcu koltuklarıyla birlikte derme çatma bir yatak görevi görecek şekilde ayarlamayı deneyebilirsiniz. Ya da gerçekten arkadaş canlısıysanız, karavanınızın eni genişliğindeki bir yatağa sarılıp soğuk gecelerde birbirinizi sıcacık tutabilirsiniz. Bu sizin için çözüm değilse, seyahatlerinizde yanınıza bir çadır alıp gece karavanın dışına kurarak o kişinin kendine ait bir alanı olması başka bir fikirdir. elementlere çok daha yakın olmalarına rağmen, bu kesin. Her iki durumda da, bu kesinlikle yatırım yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir. Bir karavanla kolayca valizinizi toplayıp seçtiğiniz bir varış noktasına son dakika gezilerine çıkabileceğiniz doğrudur. Bundan daha iyi ses ne? Ancak bu tek başına bir karavan yatırımı kararı vermek için yeterli değildir. Yatırım yapmadan önce çok daha fazla düşünülmesi gerekiyor; tasarım, uzay ve seyahat sadece başlangıç. Tam zamanlı bir taahhütte bulunmadan önce araştırmanızı yaptığınızdan ve karavanınızın nasıl olmasını ve nasıl görünmesini istediğiniz konusunda net bir fikre sahip olduğunuzdan emin olun. Van life üyelerinin sosyal medya sayfaları gibi internette inceleyebileceğiniz birçok kaynak var. Ayrıca daha fazla bilgi edinmek ve karavanınızla neler yapabileceğiniz hakkında bilgilendirici bir konuşma yapmak için karavan dönüştürme uzmanlarını da arayabilirsiniz. Hangisini seçerseniz seçin, mesafeye gitmeden önce hepinizin içeride olduğundan emin olun.
Comments


bottom of page