Antalya'da Neler Görülür ve Neler Yapılır?

Antalya'yı bir hafta sonu veya daha uzun süre mi ziyaret ediyorsunuz?

Bu yazıda sizler için Antalya'yı ziyaret ederken yapmanız ve mutlaka görmeniz gereken en iyi aktiviteleri topladık : müzeler, mahalleler, turistik yerler, restoranlar ve daha fazlası.


Antalya'yı mutlaka bir arkadaşınızdan ya da bir tanıdıktan duymuşsunuzdur ve size anlatılan hikayelerden etkilenerek bu fantastik şehre tatile gitmeye karar vermişsinizdir. Kesinlikle haklısınız, çünkü Türkiye'nin güneyinde yer alan Antalya şu anda “Türk Rivierası”nın popüler bir turizm merkezidir.

Lüks otelleri, gösterişli plajları, sarp kayalıkları ve sayısız tarihi cazibe merkezi ile bu metropolün Türkiye'nin mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer olması hiç de şaşırtıcı değil. Sıcak yazları ve ılıman kışları arasında, büyülü turkuaz sahildeki bu büyüleyici güneşli şehir, tüm yıl boyunca pastoral tatiller vaat ediyor.

Bir çiftsiniz ve romantik bir kaçamak yapmak ya da ailenizle harika anlar geçirmek istiyorsanız, Antalya kesinlikle doğru seçim.


Antalya gezilecek yerler

Görülmesi Gereken: Hadrian Kapısı

Antalya'nın tarihi merkezinde 14 metre yüksekliğindeki bu efsanevi kapı, şehrin en sembolik yerlerinden biridir. Eskiden, eski şehir Kaleiçi'ni koruyan kaleye girişe izin veriyordu.

Kapı, oymalar ve gravürlerle güzelce dekore edilmiş 3 mermer kemer ve oldukça etkileyici 3 kuleden oluşmaktadır. Tavana daha yakından bakarsanız, en görkemli oymalardan bazılarından etkileneceğinizden emin olabilirsiniz.

Hadrian Kapısı aynı zamanda İmparator Hadrian'ın MS 130'da bu antik akropolise gelişini kutlayan bir zafer takıydı.

Bir fotoğraf tutkunuysanız, burası kısacık anı yakalamak, fotoğraf çekmek ve hatta Instagram'da yayınlamak üzere özçekimler yapmak için mükemmel bir yerdir.


Kaleiçi ve ara sokakları

Bu eski şehrin tükenmez cazibesini, muhteşem mimarinin kalbindeki otantik labirentin görüntüsünü kendiniz keşfedeceksiniz.

Eski şehir Kaleiçi, ilk kez keşfeden ziyaretçilerini büyülemekten geri kalmıyor. Antalya'nın şüphesiz en önemli cazibe merkezlerinden biridir. O halde bu Arnavut kaldırımlı sokaklarda bir maceraya atılın ve dilediğiniz gibi dolaşın. Muhteşem Osmanlı evlerine kesinlikle hayran kalacaksınız. Beyaz badanalı binaların bu geniş alanında, sayısız tezgah, galeri, restoran ve butik otel göreceksiniz.

Ayrıca sokaklarda açılan ve onlara büyük bir canlılık, şenlikli ve arkadaş canlısı bir ruh veren çekici restoran terasları ile eski şehri dolduran çeşitli egzotik meydanları keşfedeceksiniz.

Oldukça önemli tarihi eserler de eksik değil. Diğer şeylerin yanı sıra, kaba taş duvarlardan yapılmış 19. yüzyıldan kalma sembolik bir saat kulesi olan Saat Kulesi'ni ziyaret etmenizi öneririz. Eski şehrin ufkunda kolayca göze çarpıyor ve hala eski moda bir lezzet veriyor.