top of page

Karavan veya motokaravan, hangisi daha iyi?

Kamp dünyasına girmeyi, doğal bir alanda kamp yaparak doğa ile daha yakın temas kurmayı veya kamp deneyimi yaşamayı düşünüyorsanız, muhtemelen kendinize şu soruyu soruyorsunuz: En iyi satın alma hangisi: Karavan (CA) veya Karavan. (AC)? . Blogumuzdaki bu makalede, ihtiyaçlarınıza en uygun seçeneği seçebilmeniz için her birinin avantajlarını ve dezavantajlarını açıklamaya çalışacağız .


karavan nedir?


Karavan, içinde yaşamak için şartlandırılmış, bir araba tarafından çekilen bir araçtır Kraliyet İspanyol Akademisi

Karavan nedir?


Bir karavan, içinde yaşamak için şartlandırılmış, kendi motoruna sahip bir araçtır Kraliyet İspanyol Akademisi

Karavan tüketimi


Her motorlu taşıt gibi karavan da yaptığımız kullanıma (Dakikadaki Devir), hava şartlarına, sürdüğümüz yolun durumuna, motor tipine (Dizel / Benzinli), ağırlığına bağlı olarak bir tüketime sahiptir. karavan ve içindeki yolcular ve mobilyalar.


Bu faktörleri göz ardı ederek, genellikle sahip oldukları ortalama ağırlığa göre (Yaklaşık 3500 Kg) Karavan'ın ortalama tüketimi genellikle 11-14 Litre / 100 Km arasındadır.


Karavanın Avantajları


Hareketlilik


#Karavan'ın bir avantajı, onu kamp alanına park ettikten sonra, aracınızla dolaşarak şehri ziyaret edebilir , herhangi bir caddeye veya otoparka (örneğin bir süpermarkette) park edebilirsiniz. veya Camper bu durum çoğu zaman çok zor veya imkansızdır.


Süre


Ne de olsa bir karavan, ona vermek istediğiniz bakım kadar sürecek bir mobil evdir, bu yüzden bir ömür boyu ve daha fazla dayanabilir, karavanlarda olmayan bir şey, motorlu bir araç olduğu için karavanlarda olmaz. birkaç on yıl sonra onu bir karavanla aynı tutmak zor.
Karavanın Dezavantajları


Yol güvenliği


Karavanın dengesi için belirli bir hız sınırına uyulması, aracımızın arkasında taşıdığımız ağırlığın raydan çıkmamasına özen gösterilmesi , yağmurlu, karlı, buzlu veya rüzgarlı günlerin olduğu bölgelerde tehlikeyi artırmaması gerekmektedir . Yani Karavan ile hedefinize ulaşmanız daha uzun sürecektir.


Ayrıca kervan çekerken ortaya çıkabilecek bir diğer problem de azizin cennete gitmesi ve onu sırtımızda taşıdığımızı unutmamız , araba ile ani dönüş yapabilmemiz (Allah göstermesin) ve bir olay yaşamamızdır . Araba çok güçlü değilse, kervanı bir yerden bir yere sürüklemekten muzdarip olmasının yanı sıra.
Ulaşılabilirlik


Karavanların bir başka sıkıntısı da park etme zamanıdır , çünkü arsa, karavan ve aracın boyutlarına bağlı olarak manevra biraz karmaşık hale gelebilirken , Karavan ile sadece park etmek ve el frenini çekmek yeterlidir. Ayrıca genel olarak sürüş, Karavanda daha yumuşak ve daha hafif hissettiriyor .
Hareketlilik


Karavanınızı park ettikten sonra, her şeyi toplamak , sahil barını söküp başka bir yere gitmek sıkıcı bir iştir, bu yüzden aynı yerde çok fazla gün geçirmekten hoşlanmıyorsanız ve fikri sizi cezbediyor. Yürüyüşte doğaçlama, AC sizin seçeneğinizdir.

Ulaşılabilirlik


Kendinizi doğal bir rotanın ortasında bulabilir ve taşlı, çamurlu, topraklı veya ilk bakışta dengesiz gibi görünen bir yolda yürümek isteyebilirsiniz. Karavan ile oraya gitmeyi düşünmeyeceğiniz konusunda içiniz rahat olsun, diğer yandan AC ile bu tür yüzeylerde risk almak için çok daha fazla güvenliğe sahipsiniz.
Hareketlilik


AC ile bir araç veya fazladan malzeme (motosiklet, bisiklet, kano, kayak, vb.) taşımanız gerekiyorsa , bu malzemeleri taşımak için AC ile değil, bir römork alma seçeneğiniz vardır, çünkü AC ile değil. AC'nin kendisi karavan, römorktur.


Eğer amacınız doğanın ortasında özgürce kamp yapmaksa, şüphesiz Karavan sizin seçeneğinizdir , çünkü park ettiğiniz alanda herhangi bir probleminiz varsa (en iyi yeri seçemediyseniz, çamurlu alan) , öngörülemeyen yağmur vb) hızlı bir şekilde yer değiştirebilirsiniz .
Karavanın Dezavantajları


kabin alanı


#Motorhome'da , alan motor şasisine ek olarak sürücü kabini ile sınırlıdır , bu nedenle araç-evin toplam alanından her zaman yaklaşık bir buçuk metre çıkarmanız gerekir.
karavan bakımı


Motor ve filtrelerin revizyonu sadece Karavanlar için normaldir, ancak CA ve AC aksların, lastiklerin ve frenlerin revizyonunu geçmek zorundadır .
Karavan ve karavan kurulumları


CA'lar ve AC'ler, kendi içlerinde bireysel incelemelerine ihtiyaç duyan bir dizi tesisi (açıkça gerekli değildir) paylaşabilir


  • Gaz tesisatı: Mutfağın işleyişini sağlayan borulardır.

  • Su tesisatı: Kamp alanlarında su alma ve duş için su depoları için bağlantı

  • Elektrik tesisatı: Güneş panelleri, harici elektrik prizleri ve fişler

ITV Karavanları


Karavanlar, yalnızca 750 kg'dan daha ağır olmaları halinde Araç Teknik Muayenesinden geçmelidir. İlk muayene kayıttan 8 yıl sonradır. Bu süreden sonra 2 yılda bir geçmek zorunludur.
ITV Karavanları


Karavanlar binek otomobiller olarak kabul edilir, bu nedenle #ITV'nin ilk muayenesi kayıttan 4 yıl sonradır, bundan sonra araç 10 yaşına gelene kadar her 2 yılda bir zorunludur, yani revizyonun zorunlu olduğu zaman her yıl geçmek


Makaleyi bitirmek için, hâlâ şüpheleriniz olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak bazı sorular sorabilirsiniz:


  • Şehir turizmi mi yapmak istiyorum yoksa gittiğim kamp alanında yaşamaya mı odaklanmayı tercih ediyorum?

  • Karavan çekmeyi özellikle sakıncalı bulabilir miyim?

  • Çocuklarla mı seyahat ediyorum? Ve eğer öyleyse, çocuklarımın şehirde harekete ihtiyacı var mı yoksa kamp olanaklarından hoşlanıyorlar mı?

  • Kaç km yol gideceğim?bottom of page