top of page

İLK KARAVAN SEYAHATİ İÇİN NOTLAR


Bu yıl pek çok kişi ilk seyahatini karavanla yapacak ve burada dört tekerlekli bir evde geçireceğiniz ilk tatili unutulmaz kılacak bazı önerilere yardımcı olacak. En deneyimli kişiler bile bu ipuçlarından yararlanabilir… tazelemenin zararı olmaz .


  • Kamp alanı ile karavan park alanı arasındaki fark nedir?

Genel olarak karavan ve çadırların konaklayabileceği özel yapılar kamp alanlarıdır. Sadece karavanla konaklayabileceği ve genellikle sınırlı bir park süresine sahip olan karavan park alanları (bölgeye bağlı olarak 1, 2 veya daha fazla gün), hem halka açık (bazen ücretsiz) hem de özel olabilir, genellikle bir ücret karşılığında. Karavan park alanlarında su boşaltma ve yükleme, duşlu banyo, elektrik gibi çeşitli hizmetleri bulabilirsiniz. Bazen dinlenme alanları sadece park yeri sunar.

  • "Siyah" kaseti boşaltırken eldiven takmam gerekir mi?

Burada bir giriş gereklidir, her türlü sıvıyı karavandan boşaltmak için boşaltmaya uygun tesislere gitmek gerekir, hatta zorunludur. Belirtilmeyen bir yerde boşaltma yapan herkes para cezasına çarptırılır. Bunu söyledikten sonra, "siyah" olanlar için kullanılan sıvılar dağıldığı ve cilt için tehlikeli olabileceği için, boşaltma işlemini gerçekleştirmek için her zaman tek kullanımlık eldivenlerin kullanılması tavsiye edilir. Kullanıldıktan sonra lütfen kullanılmış eldivenleri boşaltma istasyonunda ortalıkta bırakmayın, çöpe atmak veya bertaraf için yanınıza almak en iyisidir.

  • Bir karavan yıldırımdan korunuyor mu?

Garip bir soru ama biri sorabilir. Diyelim ki olabilir, ancak her durumda değil. Doğrudan bir yıldırım çarpmasından sonra bile bir karavan içinde neredeyse kesinlikle hayatta kalabilirsiniz, ancak büyük olasılıkla tüm elektrik sistemlerini patlatacaktır. Yakınına bir yıldırım düşse bile bu durumda bağlı olduğunuz babayı havaya uçurabilir ve kampçının cankurtaranını havaya uçurabilir, en talihsiz durumlarda karavanın iç kablolarına zarar verebilir. Öneri, kuvvetli gök gürültülü fırtınalar sırasında kablonun kolondan çıkarılmasının ve gerekirse aşırı olaylar durumunda bir binaya sığınmanın tavsiye edilmesidir.

  • Doğru lastik basıncı, hasar görmelerini önler.

Bu aynı zamanda arabalar, motosikletler, karavanlar ve hatta kampçılar için de geçerlidir. Lastikleri doğru basınçta tutmak, tüketimini sınırlamaya yardımcı olur. Çok fazla basınç, sırtı eşit olmayan şekilde aşındırabilir. Az basınçla, patlama veya düzensiz aşınma olasılığıyla kolayca aşırı ısınacak lastiklere zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Seyahat ederken, lastik basıncının haftalık olarak kontrol edilmesi önerilir.

  • İlk karavan gezisi - Güvenli bir şekilde park edin

Kalabalık yerlere, araçlarımızı alabilecek büyüklükte otoparklarla işaretlenmemiş alanlara park etmeye çalışmak hem bizim hem de başkaları için tehlike oluşturabilir. Mümkünse karavan ile birlikte geniş alanlara park etmeniz önerilir ve ücretli otopark kullanıyorsak 2 kişilik yer kaplıyoruz ama 2 bilet ödüyoruz.

  • Doğru boyutta güçlü tesviye takozları kullanın.

Park yerimiz tam düz olmadığında, kampçıyı düzleştirmeye çalışmak için takozları kullanırız. Bu blokların, tamamen kamanın içinde olması gereken lastik için boyutlandırıldığından emin olun. Aksi takdirde stabilite sorunları ve lastiğin kendisinde hasar meydana gelebilir. Tavsiyemiz, eğer satın aldıysanız, bir karavanla ilk seyahatinizden önce takozları satın almanızdır.

  • El freni ... kışın karavanla ilk yolculuk mu?

Bir park yerine vardığımızda el frenini çekmek, son varışımızı işaretlemek gibidir ve rahat bir nefes alırız. Yazın her şey yolunda ama kışın? Soğuk havalarda ve daha fazlasında dağlardaysak el frenini çekmeniz tavsiye edilmez, ancak vitese takmanız ve karavanı engellemek için bir kama koymanız tavsiye edilir. Ama neden bu? Kışın frenler donabilir ve sıkışabilir ve yeniden başlatmayı önleyebilir!


Comments


bottom of page