top of page

Çini Sanatı Nedir?


Çini sanatı , üzerinde boyalı bir desen veya görüntü bulunan küçük bir çini düzenlemesi veya bazı durumlarda tek bir karodur. Çini sanatı, mozaikler , mikro mozaikler ve vitray gibi diğer #çini tabanlı sanat biçimlerini içerir .


Mozaiklerden farklı olarak, çini sanatı, önceden dekore edilmiş daha büyük çini parçalarını içerebilir. Mozaikler , küçük bileşenlerden bir desen oluşturmak için tessera parçaları veya başka bir malzeme kullanırken , çini sanatında oyma , oyma ve kalıplama gibi diğer yöntemler kullanılabilir. #Mozaikler bir çini sanatı türü olarak kabul edilirken, aynı zamanda çini sanatı olarak da kabul edilen birçok başka form vardır.


Birçok sanat türü #çini sanatı olarak kabul edilebilir. Farklı çini sanatı türleri farklı özelliklere sahiptir ve seramik, porselen, cam karolar ve diğer çini ortamlar gibi farklı ortamlarda oluşturulabilir.


Aşağıda, çini sanatı olarak kabul edilen farklı sanat eserlerinden bazıları listelenmiştir:


  • mozaikler

  • Seramik karolar

  • Vitray

  • oyma fayans

  • Fotoğraf karoları

  • Çini duvar resimleri

  • Bir karo üzerine gravür

Birçok modern #çini #sanatı tasarımı, soyut ve desen tabanlı tasarımlara dayanmaktadır. Bunlar, genellikle portreler veya diğer temsili sanat biçimleri olan mozaikler gibi eski çini sanatı biçimlerinden farklı olarak temsili değildir. Bir çini sanatı parçası üzerindeki tasarım, dekorasyon olarak kullanılabilir, ancak aynı zamanda bir fikri, felsefeyi temsil edebilir veya tarihi, dini veya sosyal bir anlam ifade edebilir.


Bu tür temsili olmayan sanatın bir örneği, bir iç veya dış tasarıma entegre edilmiş bir dizi karodur. Çini sanatının tasarımı genellikle çevreleyen tasarımın temasına dayanır. Fayanslar çevreye yerleştirildiğinden, çevredeki alana sorunsuz bir şekilde entegre edilebilirler.


Modern çini sanatı birçok amaca hizmet eder. Çini sanatının genel tanımı, birçok medyum ve çeşitli teknik ve ortamlarla elde edilen pek çok farklı tasarımları içerir. Örneğin, çini sanatı bir kişinin evini dekore etmek için kullanılabilir, ancak bir iç tasarımdaki karoların yerini karo sanatı ile değiştirebileceğinden, bir duvar veya döşeme elemanı olarak da pratik olmalıdır.


Çini sanatı, bitki ve yapraklardaki renkleri tamamlamak için bahçede de kullanılabilir.


Modern baskı teknolojisi kullanılarak, görüntüler bir dizi döşemeye dijital olarak basılabilir.

コメント


bottom of page