top of page

Karavanda veya karavanda internet ve TV

Bir kampçı olarak, hareket halindeyken yalnızca wi-fi'ye güvenmeyi zor buluyoruz, çünkü bu genellikle uzak bölgelerde zayıf veya hatta yok. O zaman, örneğin bir restoranın önüne park etmeye karar vermek veya kamp alanının veya yerin az çok doğru bir wi-fi ile donatıldığını ummak gerekir. Özellikle kamp alanlarında, vericiden (yönlendiriciden) uzaklaştıkça ve alımın yalnızca alımda iyi olduğu durumlarda bağlantı performansında genellikle bir düşüş olur. Wi-fi'den yararlanmak için bir şifre ile bağlanmanız ve muhtemelen elinizi cebinize koymanız gerekir.

Kampçılar olarak, herhangi bir wi-fi ağından bağımsız, hem kamp alanında hem de sahada, dağda ve denizde veya şehirlerde, hatta yol boyunca çalışan otonom bir İnternet bağlantısından yararlanmak istiyoruz!1. LTE/wi-fi etkin noktası

Herhangi bir internet kapsamının temel taşı, LTE/wi-fi ortak erişim noktasıdır. Karavanımızda kendi wi-fi ağımızı kurmamızı ve hızlı LTE (4G) teknolojisi ile mobil İnternet yakalamamızı sağlayan bir yönlendirici. İkincisi bazı ülkelerde henüz mevcut değilse, kaliteli bir yönlendirici UMTS (3G) veya Edge'e (2G) geçiş yapacaktır. Ekipmana bağlı olarak, böyle bir yönlendiricide en az bir SIM kart yuvası, küçük bir ekran, entegre bir pil ve sinyalin karavanın dışından da alınması gerekiyorsa antenler için bağlantı noktaları bulunur. Bu yönlendirici, LTE verilerini almanın yanı sıra bir şehrin, restoranın veya kamp alanının halka açık yerel Wi-Fi ağına da bağlanabilir. Yönlendirici ayrıca alınan sinyalleri yükseltebilir ve bu da onu hareket halindeyken ideal bir çözüm haline getirir.

2. LTE/wi-fi anteni

Neden fazladan bir LTE/wi-fi anteni? Birçok bölgede, böyle bir yönlendirici optimum alımı garanti etmek için yeterli olacaktır. Bununla birlikte, bir RV'de, yönlendiricinin alım kapasitesi dış duvarlarla sınırlıdır, kırsal alanlarda veya kamp alanlarında sinyallerin zayıf olabileceğinden bahsetmiyorum bile. Her zaman, her yerde maksimum sinyal alımının keyfini çıkarmak için çatıya monte edilebilecek yüksek performanslı antenler vardır. Bu antenler, alınan bir sinyali maksimuma yükseltme ve yönlendiriciye iletme etkisine sahiptir. Yurtdışında LTE frekansları değişkenlik gösterebileceğinden, birden fazla LTE frekansını alabilen çift bantlı bir anten kullanılmalıdır. Aynı zamanda, böyle bir anten bir wi-fi sinyali de alabilmelidir. İki işlevi birleştiren antenlere hibrit denir.


3. LTE planı

Yönlendiricimiz üzerinden LTE verilerine erişim için, tercihen LTE planına sahip bir SIM karta ihtiyacımız var. Türkiye cep telefonu operatörünüzden size uygun olanı seçebileceğiniz çeşitli ilgili abonelikler sunan bir tane bulacaksınız. Farklı operatörlerin fiyatlarını karşılaştırmaya değer olduğuna dikkat edilmelidir, çünkü teklifler çok çeşitlidir, özellikle yurtdışındaki roaming ücretleri ile ilgili olarak. Türkiye'nin aksine, AB ülkeleri ile Lihtenştayn, Norveç ve İzlanda "evde gibi dolaşım" oranı sunuyor. Örneğin Lihtenştayn veya Almanya'da satın alınan bir Sim kart ile (sözleşmeli veya ön ödemeli) tüm AB ülkelerinde roaming ücreti ödemeden görüşme yapmak bu sayede mümkün olmaktadır. Cep telefonu fiyatları AB içinde farklılık gösterdiğinden ve ayrıca suiistimali önlemek için operatörlerin "aşırı" kullanım için bir prim talep etmelerine izin veren "adil kullanım" maddesi bulunmaktadır. Bu nedenle söz konusu ülkede bir SIM kart (“yerel ön ödemeli İnternet kartı”) satın almak daha avantajlı bir alternatif olabilir. Özellikle AB dışına seyahat ediyorsanız. İsviçre SIM kartı veya yurt dışından satın alınan ve yukarıda bahsedilen teknoloji sayesinde, en uzak bölgelerde ve zayıf alım durumunda bile İnternet'i yakalamak mümkündür, böylece hiçbir şey sizi sörf yapmaktan alıkoyamaz. zaman".


Yönlendiriciler ve antenler – ne tavsiye edilir?

Yönlendiriciler ve antenler konusunda meslekten olmayan biri için aşağıdaki sorular ortaya çıkar:

  • Hangi cihazları satın almalıyım?

  • Tercihen bu cihazları nereden satın alabilirim?

  • Ne kadar tutuyorlar?

  • Bu cihazları kendim kurabilir miyim yoksa bir profesyonel kiralamalı mıyım?

İnternet bu sorulara pek çok yanıt veriyor. Kampçılık konusunda uzmanlaşmış bazı İsviçreli şirketler konuyu çoktan inceledi. Tamirci olarak doğmamış veya yeterli zamanı olmayan kampçılar için, montaj dahil bir yönlendirici ve bir çatı anteninden oluşan eksiksiz özel çözümler sunarlar. Not Yönlendiriciler ve antenler konusunda meslekten olmayan biri için şu sorular ortaya çıkar: ayrıca modern, yüksek performanslı bir akıllı telefonun yardımıyla kişisel bir erişim noktası oluşturmak da mümkündür; bu, iyi koşullar altında alım, hatta daha hızlı olabilir. bir yönlendirici. Öte yandan, alımın daha zayıf olduğu alanlara geçtiğinizde ve/veya birkaç kişi/cihaz bireysel wi-fi ağına erişmek istediğinde, bir dış anten ve bir yönlendirici kurmak çabaya değer. yatırım çok büyük değil ve bu nedenle pahalı bir uydu kurulumu olmadan yapmayı mümkün kılıyor.

internet televizyonu

Artık karavanda harika bir teknik çözüme ve dolayısıyla kusursuz İnternet erişimine sahip olduğumuzu varsayalım. Bu durumda, canlı TV'ye nasıl erişebilirim, TV kanallarının medya kitaplıklarındaki filmleri veya belirli YouTube kanallarındaki veya diğer sağlayıcılardaki videoları nasıl izlerim? Bunu yapmak için bir PC, dizüstü bilgisayar veya tablet kullanabilirsiniz. Mükemmel çözünürlüğe sahip büyük bir ekranı tercih ederseniz, bir "Akıllı TV" satın alın ve karavanda bu amaç için sağlanan yere kurun. TV ve PC kombinasyonu olan Smart TV'nin yerleşik bir ağ bağlantısı vardır ve ayrıca wi-fi kullanılarak kablosuz olarak İnternet'e bağlanabilir.


Smart TV alırken özellikle nelere dikkat etmeliyim?


  • Smart TV, 230 V karasal ağ olmadığında da kullanılabilmesi için 12 V güç kaynağıyla uyumlu olmalıdır.

  • Yerleşik Bluetooth: ses çıkışını da desteklemelidir. Ses çıkışı için mükemmel kalitede harici Bluetooth hoparlörlerin yanı sıra bir Bluetooth klavye bağlamak için yeterlidir.

  • USB arabirimi: Bir USB çubuk veya USB sabit disk ile USB kaydı sağlamak için - ister TV programlarını kaydedin.

  • HDMI ARC ve CEC arabirimi: HDMI ARC arabirimi bir bar bağlamanıza izin verirken, CEC arabirimi tüm cihazların uzaktan kumanda ile kontrol edilmesini sağlar.

  • Dahili üçlü alıcı: DVB-T (anten), DVB-C (kablo) veya DVB-S (uydu) aracılığıyla “geleneksel” televizyonu da almak için. Bugün, bu işlevsellik bir Smart TV için standarttır.

  • CI+ arabirimi: SRF abonelik kartı için Viaccess modülünü barındırır.

İyi stoklanmış uzman satıcılar, karavanlar için mükemmel şekilde uygun olan, 19 ila 40 inç veya daha büyük boyutlarda ilginç Akıllı TV'ler sunar.

Çözüm

Günümüzde hareket halindeyken bile internete her an ve her yerden erişmek ve uygun teknolojik donanıma sahip olduğunuz takdirde karavanınızda evinizdeki konforun aynısını yaşamak mümkün.


Comments


bottom of page