top of page

Frenli römork nasıl çalışır?

Pek çoğunuz bayi ziyaretiniz sırasında bize bu soruyu soruyorsunuz. Bugün size römork frenlerinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi vermek istiyoruz .

GVW'si (izin verilen toplam yüklü ağırlık) 750 kg'dan fazla olan bir römork için zorunlu donanım olan fren sistemi, çekici aracı frenlerken mükemmel bağlantı güvenliğini garanti eder.

Bu fren tertibatının, römorkun yüksüz ağırlığı (PV) çekici aracın ağırlığının en az yarısına eşitse, römorkta da zorunlu olduğuna dikkat edilmelidir .


Frenli römork nasıl çalışır?
Frenli römork nasıl çalışır?

YOL FRENİ PRENSİBİ

Çekici araç fren yaptığında veya yavaşladığında, çekilen araç çekici aracın arka tarafını iter ve bu da kayar mil aracılığıyla atalet fren kontrolünde yatay bir kuvvet oluşturur.

Bu itme kuvveti kola ve dolayısıyla çubuğa, kablolara ve frenin içindeki kontrol koluna, yayıcıya iletilir. İkincisi, tamburlar üzerinde bulunan çeneleri iterek c fren yapmasına neden olur.

GERİ GİDERKEN

Çekici araç geri giderken atalet fren kontrolünün kayar miline bastırarak kontrol kolunu, fren kontrolünü, çubuğu, kabloları ve ara parçayı çalıştırır, çeneleri tamburlarla temasa iter.

Ancak, normal frenlemeden farklı olarak, kampanalar ters yönde döner ve ayrılabilir fren pabucunu tutunarak tahrik eder. Bu ayrılabilir çene, otomatik geri vites kolunun eğilmesinin ardından atalet frenleme kontrolünün toplam hareketi boyunca frenlemeyi ortadan kaldırmayı mümkün kılar. Kalan frenleme önemsizdir ve aksama geri dönebilir.

EL FRENİ

El freni şu prensibe göre sağlanır : El freni kontrol freni koluna takılı ve rot üzerine monte edilmiş bir kompansatör kutusu sayesinde, römorku hareketsiz hale getirmek için el freni kolunu arkaya doğru son dişe kadar çekmek yeterlidir. raf.

Uzun süreli park için tekerlek takozları kullanmanız gerekecektir. Bu, özellikle kışın tekerleklerin kilitlenmesini (çenelerin tamburlara yapışmasını) önlemenizi sağlayacaktır.

Comments


bottom of page