top of page

Karavan ve karavanlarda bisiklet nasıl taşınır?

Kamp yapmanın en büyük zevklerinden biri bölgeyi keşfetmektir. Üstelik yapılacak aktiviteler arasında doğa yürüyüşlerinin de teklif edilmesi sık rastlanan bir durum. Ama etrafta dolaşmak anlamına gelse bile, neden bisikletle yapmıyorsunuz? Tesis bünyesinde bisiklet kiralayabilirsiniz, ancak kendi iki tekerlekli aracınızı da getirebilirsiniz. Karavanda nasıl taşınır?


Karavan ve karavanlarda bisiklet nasıl taşınır?
Karavan ve karavanlarda bisiklet nasıl taşınır?

Bariz çözüm: karavan bisiklet taşıyıcısı kullanın


Kim demiş bir bisikleti karavanda taşımak, belirli bir bisiklet rafı kullanmak anlamına gelir .

Bu ekipman, iki tekerlekli aracınızın varış noktasına güvenli ve sağlam bir şekilde ulaşmasını sağlamak için en uygun olanıdır. Karavan modellerinin, eğlence amaçlı arabalara göre bazı farklılıklar gösterdiğini unutmayın. Piyasada bulmak oldukça kolaydır, ancak çeşitli kriterlere göre dikkatlice seçim yapmanız gerekir.


  • Hangi model bisiklet taşıyacaksınız? Klasik veya elektrik destekli

  • Kaç bisiklet taşıyacaksınız? Bir, iki, üç …

  • Karavanınız neye benziyor? Bir ambarı, tavan barı var mı...

  • Bütçeniz nedir? Fiyatlar kullanılan marka ve teknolojiye göre değişmektedir.

  • Bunları araç duvarına mı yoksa şasiye mi takmak istiyorsunuz?

Karavanınız için ideal bisiklet taşıyıcıyı satın almadan önce tüm bu noktalar dikkate alınmalıdır.


Karavanın arkasına takmak için bir bisiklet rafı istiyorum

İki tekerlekli araçlarınızı aracın arka duvarına sabitlemek istiyorsanız iki seçeneğiniz vardır:


Standart veya evrensel bir bisiklet rafı

100-150 Euro'dan satılan en klasik modeldir. İki ila dört bisiklet barındırabilir. Bunlar varış yerlerine sabit raylar üzerine yerleştirilecektir.


Avantajları: Montajı kolaydır, bisiklete tavan hizasında yük bindirmediği için pratik kalır, markasına bağlı olarak oldukça sağlam olabilir ve hem tavanda hem de aracın yolcu bölmesinde yeterli yer açar.


Dezavantaj: Sabitlendikten sonra, sistem arka kapıların açılmasını engellediği için bagajdan bir şey çıkarmak isterseniz her şeyi sökmeniz gerekecektir.


Yükselen veya teleskopik bisiklet rafı

Bu sistem aracın arkasına sabitlenecek, ancak bisiklet rafını zemin seviyesine indirmek ve ardından tekrar arka kapılar seviyesine yükseltmek için bir krank ile donatılmıştır . Böylece, yerdeyken bisikletleri kaldırmanıza gerek kalmadan kolayca indirebilir, ardından platformu kolayca yükseltebilirsiniz. Sistemi etkinleştirmek için karavana, tercihen yolcu bölmesinin içine özel bir anahtar takılmalıdır.


Avantajları: Sağlamdır, bisikletler arkada kaldığı için pratiktir ve ayrıca selelerin yüklenmesi ve boşaltılması kolaylaştırılmıştır. Elektrikli bir bisikleti kol mesafesinden kaldırmanın kolay olmadığı bilinmelidir.


Dezavantaj: Üniversal modelde olduğu gibi, arka bagaja erişim, arka duvara sabitlendiğinden ve böylece kapıların açılmasını engellediğinden, bisiklet rafının tamamen sökülmesini gerektirir.Her durumda, evrensel veya yükselen, bu bisiklet rafı modelleri esas olarak arka kapısı olmayan karavanlar için tasarlanmıştır. Ekipman bagaj kapağına sabitlenecek, bu da bisikletlerin yukarı kaldırılması gerekeceği anlamına geliyor.


Taşıyıcıyı karavan çerçevesine takmak istiyorum

Bisiklet taşıyıcıyı çerçeveye sabitlemek de mümkündür, ancak belirli koşullar altında. Ekipman zaten kasanızla uyumlu olmalıdır (tersi değil). Ardından, bisiklet rafının ve üzerine sabitleyeceğiniz bisikletlerin ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olmalıdır.

Bazıları çıkarılabilir veya eğilebilir olduğundan bu model daha pratiktir. Bu, depolama alanına erişimi kolaylaştırır. Yükselen modelde olduğu gibi, bir sistem, ekipmanın yan tarafındaki eğime veya açıklığa geçmeyi mümkün kılar.


Bisikletimi karavanın bagajında ​​taşımak istiyorum

Ambarda saklanan bisikletlerin çalınması daha zor olduğundan, bu kesinlikle en güvenli sistemdir. Ayrıca, hava koşullarından korunurlar. Ancak, tüm karavanların bu tür bir saklama alanı ile donatılmadığına dikkat edilmelidir. Sadece son modellerde var. Eğer böyle bir şansınız varsa, bisikletlerinizi orada bir yığın halinde depolamaktan kaçının çünkü diğer valizlerle çarparak zarar görebilirler.


İdeal olan , karavanların ambarları için bir bisiklet rafına sahip olmaktır . Genelde iki tekerlekli araçlara kolay giriş çıkış sağlayan kayar modellerdir . Tek yapmanız gereken rayları çekmek.


e-bisiklet taşımak istiyorum

Elektrikli bisiklet fiziksel olarak daha sağlam, ancak motoru ve bataryası nedeniyle daha kırılgan. Bir araçta taşımak istediğinizde dikkatli olmalısınız.

Yalnızca e-bisiklet taşıyorsanız, bu iki tekerlekli araçların ağırlığını desteklemek için çok sağlam bir bisiklet rafı seçin. Taşıma rayı başına izin verilen maksimum ağırlığa dikkat edin.


Bisikletlerimi askı platformunda taşımak istiyorum

Karavanınızda bir çeki demiri varsa, özel bir sabitleme sistemi kullanarak bir çeki demiri takabilirsiniz. Bu teknik, bagaj kapağına sabitlenen bisiklet rafının aksine, askı tampon seviyesinde sabitlendiğinden, bisikletlerin konumlandırılmasını kolaylaştırır . Bu nedenle bisikletleri üzerine kaldırmak daha kolaydır. Bütçenize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olarak, bu modele dört adede kadar sele yerleştirilebilir.


Bisikletleri çeki demiri üzerinde taşımak istiyorum

Bu aynı zamanda birçok kampçı tarafından tercih edilen başka bir seçenektir. Pratik olduğu ve yolcu bölmesinde yer kazandırdığı kabul edilmelidir, ancak çeki demiri bölmesinde bulunan iş yeri sıkışık olabilir. Bu nedenle, iki tekerlekli araçlarınıza zarar vermemek için bu tekniği iyi çalışmak gerekir.

Mümkünse, çekme çubuğundaki bir bisiklet rafına en fazla üç bisiklet koyabileceğinizi bilin. Ancak, özellikle elektrikli bisikletlerle seyahat etmeye karar verdiyseniz, bisikletlerin ağırlığını taşıyıp taşıyamayacağını kontrol etmeyi unutmayın .


Taşınan bisikletlerin güvenliğini artıran aksesuarlar

Bisikletleri bir karavanda taşırken, güvenliklerini güçlendirmek önemlidir. Bu onları kötü hava koşullarından, hırsızlıktan ve muhtemelen zamansız bir düşüşten korur.


Şiddetle tavsiye edilen aksesuarlar arasında bisikletleri örtmek için gelen kılıf da bulunuyor . Daha sonra yolda düşmemeleri için iki tekerlekli araçların bağlantılarını kayışlar ve gergilerle güçlendirebilirsiniz.

Ve bisikletleriniz oldukça pahalı olabileceğinden, özel bir sigorta yaptırmanız gerekebilir, çünkü karavanda olsalar bile, uzatılmış garantiler dışında, araba sigortası kapsamında değildirler.

Son olarak, yolculuğun sorunsuz geçmesi için, bisikletler de dahil olmak üzere hacimli nesnelerin uçağa taşınmasıyla ilgili yürürlükteki düzenlemelere (PTAC, maksimum yükseklik, izin verilen yanlarda veya arkaya doğru sollama vb.) uyduğunuzdan emin olun. bir araç.


Başarılı bir karavan gezisi için diğer değerli ipuçları

Yolculuğunuzu bir karavanda gerçekleştirmek için, bisikletlerinizi ve bu yolculuk sırasında gerekli olduğunu düşündüğünüz diğer öğeleri (sörf tahtası, dörtlü vb.) en iyi taşıma yöntemini tanımlamanız önemlidir. Ancak, böyle bir devrenin başarısı için devreye giren tek parametreler bunlar değildir.


Beklenmeyen durumlarla karşılaşmamak için araç ve sürücü ile ilgili tüm belgelerin eksiksiz olduğundan emin olun. Bazen ayrılmadan önce uygun örtüyü çıkarmak gerekir. Size uygun formülü bulmak için karavan sigortası teklifi istemekten çekinmeyin . Bu tür prosedürler, bütçenize uygun bir sözleşme bulmanızı kolaylaştırır.


Zorunlu hazırlıklar arasında kurs seçimi de var . İster sadece Türkiye'yi keşfetmek ister komşu bir ülkeyi ziyaret etmek isteyin, rota seçimi çok önemlidir. Yolculuğunuzun aşamalarını ve duraklarını tanımlamak için varış noktanız hakkında daha fazla bilgi edinmelisiniz. Google MAP gibi belirli araçları kullanabilir veya özel sitelerden bilgi alabilirsiniz.


Böyle bir yolculuk sırasında belirli risklere ve öngörülemeyen olaylara maruz kalırsınız. Güvenli seyahat için harfi harfine uyulması gereken kurallar vardır. Öncelikle düzenli olarak (yorulmamak için tercihen 2 saatte bir) molalar vermeniz gerekiyor. Güvenlik nedenleriyle ve yakıt tüketimini azaltmak için hız yapmak da yasaktır. Uyumak için park yeri seçimi önemlidir. Kolayca erişilebilen yerleri seçin. Otoyol servis alanları gibi vandalizme ve hırsızlığa eğilimli belirli yerlerden uzak durun.

Comments


bottom of page