top of page

Karavan satın almak için kılavuz

#Kamp tatilleri talepleri patlıyor. Karavanla seyahat etmek - ister kiralık ister kendi karavanınız olsun - çok popüler. #Karavan satıcılarının ve kamp alanlarının Corona ile ilgili zorunlu aradan birkaç hafta sonra yeniden açılmasına izin verildikten sonra, birçok yeni kampçı da kendileri için bu harika tatil biçimini keşfetti. Daha önce Akdeniz'de paket tatil yapanlar artık kamp alanına çekiliyor. Peki sen? Karavancılığın esnekliğini ve doğasına yakınlığını da keşfetmek ister misiniz, ancak hala hangi karavan modelinin ve hangi kat planının size uygun olduğundan emin değil misiniz? O zaman bu gönderi size cevaplar sağlayabilir. Karavanların farklı tiplerine ve kat planlarına genel bir bakış sağlar, bir karavanın yapısını ve teknolojisini açıklar ve ayrıca kimin kime kiraladığını, yeni veya kullanılmış satın aldığını ve hatta paylaştığını netleştirir. Doğru karavan sigortası ve kamp aksesuarları gibi daha birçok önemli soruya yanıt aranıyor. Ve daha fazlasını bilmek istiyorsanız, daha sonraki makalelerde ek bilgiler bulacaksınız.
tipoloji Seyrek donanımlı kompakt karavandan, seyahat için iki kişilik karavana, çocuklar için ranzalı aile karavanlarından ve akla gelebilecek her türlü konfora sahip lüks karavanlara, aktif spor tutkunları için spor karavanlarına ve özellikle doğaya yakın olanlar için çadırlı karavanlara: farklı karavan türleri yeni başlayanlar için başlangıçta kafa karıştırıcı olabilir.

Bu tür karavanlar var

 • Kompakt karavan Gövde uzunluğu dört metreden kısa olan karavanlar, kompakt karavanlar arasında yer alıyor . Hafiftirler, iyi sürüş özelliklerine sahiptirler ve genellikle daha az güçlü çekici araçlar tarafından çekilebilirler. Ancak kompakt boyutları nedeniyle içeride az yer ve depolama alanı sunarlar.

 • İki kişilik karavan İki kişilik karavan klasik turne olan Kervan iki daimi İskele ve konfor belirli bir düzeyin üstündeki. Cömert miktarda alan ve genellikle çok fazla depolama alanı sunar. Oturma alanı genellikle daha fazla yatak alacak şekilde dönüştürülebilir.

 • Aile karavanı Aile karavanları , çocuklar için bolca oyun alanı ve ranza sunmaktadır . Çoğunlukla çocuklar için donatılmışlardır ve oyuncaklar ve eğlence ekipmanları için yeterli depolama alanına sahiptirler. Genellikle nispeten büyük ve ağır olduklarından, genellikle güçlü bir çekici araç gerekir.

 • lüks karavan Lüks karavanlar , sofistike, eksiksiz ekipmanı olağanüstü tasarım ve prestij ile birleştirir. Kaliteli malzemeler ve yüksek kaliteli işçilik sunarlar, ancak nispeten ağırdırlar ve satın almaları da pahalıdır.

 • Spor karavanı Büyük spor veya eğlence ekipmanlarına sahip kampçılar çok fazla alana ihtiyaç duyarlar - özel spor karavanlarının sunduğu şey budur . Bunlar geniş bagaj kapağı veya büyük bagaj kapağı olan modellerdir. Yüklendiğinde, içinde yaşamak çoğu zaman artık mümkün değildir veya yalnızca çok sınırlı bir ölçüde mümkündür.

 • Çadır karavanı Çadır karavanlar, geleneksel karavanlara ucuz bir alternatiftir . Klasik ev çadırları ve karavanlar arasındaki boşluğu kapatırlar, birçok versiyon ve ebatta mevcutturlar. Çadır karavanlar hafif ve kullanışlı olduğu için daha küçük çekici araçlar için de uygundur. Duvarlar kumaştan yapıldığı için nispeten gürültülüdür.


Karavan satın almak için kılavuz
Karavan satın almak için kılavuz


Bu bir römork

 1. Yerleşik elektronik Karavanda elektrik şebekesi olmadan hiçbir şey çalışmaz - sadece StVZO'ya uygun aydınlatma nedeniyle değil, ayrıca gemide gelişmiş bir güç tüketicileri, prizler ve aydınlatma sistemi vardır. Bağımsız olarak ayakta durmak veya elektrikli bir manevra sürüşüne sahip olmak istiyorsanız, yerleşik bir aküye de ihtiyacınız vardır.

 2. Pencereler, kapılar, kanatlar, çatı pencereleri Karavandaki pencereler genellikle açılabilir veya kaydırılabilir, stor perdeler veya pilili panjurlar karartma ve haşere koruması sağlar. Kapı tek parça veya ortadan çapraz olarak bölünmüştür ve Coupé girişinde entegre basamağı da kapsar. Yan duvardaki kanatlar, yatakların veya koltuk sandıklarının altındaki saklama alanına erişim sağlar, tavan pencereleri içeriye aydınlık ve temiz hava girmesine izin verir.

 3. mutfak Yemek yeme ile ilgili tüm aktiviteleri bir araya toplayan mutfak bloğu, karavanda bir konfor unsuru haline geldi. Gazlı ocak (çoğunlukla üç gözlü), musluklu bir lavabo, dondurucu bölmeli bir buzdolabı (bazen mutfağa bakan) ve çeşitli üst ve alt dolaplar bulunmaktadır.

 4. banyo Makyaj yapmak, diş fırçalamak veya küçük bir iş yapmak - karavandaki banyo her zamankinden daha önemli. Her kamp alanında en az bir çamaşırhane olmasına rağmen, banyolar son yıllarda önemli ölçüde büyümüştür. Spektrum, katlanır lavabolu mini ıslak odadan ayrı duşlu büyük banyoya kadar uzanır.

 5. yataklar Kat planına bağlı olarak, bir karavanda tek kişilik yataklar, çift kişilik yataklar, boylamasına çift kişilik yataklar (Fransız yatak), iki taraftan girişli kraliçe yataklar ve çocuklar için ranzalar bulunur. Yaklaşık on yıldır, orijinal olarak karavan yapımından gelen açılır kapanır yataklar da karavanlarda yerini bulmuştur.

 6. Isıtma, tanklar Gazla çalışan sirkülasyonlu bir hava ısıtıcısı genellikle karavanın içine yerleştirilmiştir. Isı, bir tüp sistemi aracılığıyla birkaç çıkış açıklığına verilir. Gazlı sıcak su ısıtma sistemleri daha az yaygındır. Hemen hemen her karavanda bir tatlı su deposu bulunur. Atıksu için seyyar veya kalıcı olarak kurulmuş tanklar bulunmaktadır.

 7. Oturma alanı Karavanda kat planına göre yuvarlak oturma grubu (U şeklinde), yan oturma grubu (dinette) veya boylamasına oturma grubu bulunmaktadır. Masa ya bağımsızdır ya da bir duvar rayına asılır. Çoğu zaman oturma grubu da dönüştürülebilir, bu da karavanda ek uyku alanları yaratır.

 8. Depolama alanı Yatak ve sıraların altında, üst, alt ve gardıroplarda kamp malzemeleri ve bagajlar için saklama alanı bulunmaktadır. Arka tarafında ranza bulunan aile yerleşimlerinde, alt yatak genellikle katlanabilir ve bu da bisikletler veya daha büyük spor ekipmanları için bir garaj oluşturur.

 9. gaz Gaz sistemi, ocak, ısıtma veya buzdolabı gibi tüketicilere tedarik sağlamak için kullanılır. Bunun için gerekli olan gaz şişeleri - genellikle iki on bir kilogramlık şişe - gaz şişesi sandığının içindedir. Bazı karavanlarda ayrıca ızgarayı çalıştırmak için kullanılabilecek harici bir gaz prizi bulunur.


Doğru çekici araç Karavan çekmek istiyorsanız uygun bir çekici araca ihtiyacınız var. Seçim yaparken en önemli kriterlerden biri de çekme kapasitesidir . Örneğin brüt araç ağırlığı 1.600 kilogram olan bir karavan çekmek istiyorsanız, römork yükü en az 1,8 ton olan bir araç aramalısınız. O zaman stabilite, güç ve performans açısından hala rezervler var. Römork işletiminde soğutma sistemi, frenler ve manuel şalter durumunda ayrıca debriyaj yoğun bir şekilde gerilir. Bu nedenle, bu bileşenler buna göre tasarlanmalıdır. Ayrıca şu soru ortaya çıkıyor: benzin mi, dizel mi yoksa alternatif bir sürüş mü? Römork işletiminde, düşük motor devirlerinde tork özellikle önemlidir - ve dizel burada açık bir avantaja sahiptir. Ancak partikül filtreli güçlü (turbo) bir benzinli motor da bir alternatif olabilir - özellikle dizel sürüş yasakları ve dizel egzoz skandalları zamanlarında. Hibrit veya doğal gazla çalışan araçlar gibi alternatif tahrikler, düşük römork yükleri ve menzilleri veya delikli benzin istasyonu ağları nedeniyle şimdiye kadar ikincil bir rol oynamıştır. Bununla birlikte, çekici bir araç olarak uygunluk için başka noktalar belirleyicidir. Örneğin, küçük bir arka çıkıntı , treylerde daha fazla sürüş dengesi sağlar . Çünkü bağlantı bilyası ile arka tekerleklerin temas alanı arasındaki küçük mesafe kısa bir kol oluşturur. Bu, römork hareketlerinin çekici araç üzerinde daha az etkisi olduğu anlamına gelir. Ayrıca, mümkün olan en uzun dingil mesafesi , aracı daha dengeli hale getirir . Sökülebilir, döndürülebilir veya - önemli ölçüde daha ucuz - sert römork bağlantısı bir zevk meselesidir.

Kommentare


bottom of page