top of page

Kamp alanında görgü kuralları rehberi

Güncelleme tarihi: 19 Ara 2022

Kamp yapmak, sınırsız bir özgürlük alanı mı? Tam değil! İşte uyumlu bir birlikte yaşama için uyulması gereken bazı kurallar.

Sonunda özgür – kamp yapmak, kuralsız yaşanacak bir yer mi?

Saf özgürlük! Artık günlük kısıtlamalar, sabit yemek saatleri ve kıyafet kuralları yok. Bunlar kamp tatillerinin ana cazibe merkezleridir. Ama gerçeklerle yüzleşelim: minimum kurallar olmadan hayat çekilmez olurdu. Kamp alanında, her yerde olduğu gibi, sınırlı bir alanda topluluk halinde yaşamak söz konusu olduğunda herkesin belirli kurallara uyması gerekir. Çünkü amaç herkesin kendini iyi hissetmesidir. Kampçıların genellikle saygılı ilişkiler için iyi davranış kuralları olarak kabul ettikleri saygı duyulacak birkaç kurala rağmen, herkesin sıkıştırmasını açması, günlük hayatı unutması ve doğanın tadını çıkarması için yeterli özgürlük var.Kamp alanında görgü kuralları rehberi
Kamp alanında görgü kuralları rehberi

Kamp alanında en yaygın kurallar:


Hoş geldin

Kampçılar, kolay iletişim kuran sosyal insanlardır: birbirimizi selamlarız ve tanıdık terimler kullanırız.

Dinlenme saatleri

Kamp yapmaya yeni başlayanlar için önemli bilgi: Çoğu kamp alanında dinlenme saatleriyle ilgili düzenlemeler vardır. Bu, bu süre zarfında aracınızla kamp alanına giremeyeceğiniz, check-in veya konaklama sonu formalitelerini tamamlayamayacağınız anlamına gelebilir. Bu süre zarfında kamp alanının bariyerleri indirilir. Ayrılmadan önce kamp alanının açılış ve kapanış saatlerini öğrenmelisiniz. Dinlenme saatlerinde gürültü yapmaktan kaçının ve çocuklarınızdan buna dikkat etmelerini isteyin.

Gece istirahati

Kamp alanında gece dinlenme saatlerini hesaba katın ve günlük hayattan çok daha yakın olan komşularınızın muhtemelen sizden en ufak bir kelimeyi ve en ufak bir gürültüyü duyduğunu unutmayın. Alçak sesle konuşun ve gece dinlenme saatlerinde gürültü yapmaktan kaçının.

Temizlik ve atık

Sahada, mangalın yanında, tuvalette veya çimenli sahilde nerede olursanız olun, atıklarınızı her zaman toplayın ve bu amaç için ayrılmış istasyonlarda atın!

Kamp komşularınıza saygılı olun

Komşularınızın mahremiyetine müdahale etmemeye dikkat edin. Kamp alanlarında genellikle park halindeki araçlar arasında veya bir araç ile komşu konaklama yerleri arasında uyulması gereken mesafelerle ilgili düzenlemeler bulunur. Bu alandaki kamp alanı düzenlemelerini öğrenin ve bunlara uyun. Sitedeki resmi rotaları ve yolları kullanın ve başka bir kamp alanı müşterisinin arsasında kısayol kullanmayın.

Kıyafet kodu

Kuşkusuz, kıyafet kuralları kuralları, eğer varsa, bir kamp alanında minimumda tutulur. Ancak, küçük bir alanda birçok insanla birlikte yaşadığınızı unutmayın. Herkes çok çıplak kıyafetleri takdir etmez. Ve çıplaklık istenmez.

Çocuklar

Kamp alanı çocuklar için gerçek bir cennettir, özgürce ve kısıtlama olmaksızın eğlenebilirler. Ancak, çocuklarınızın görgü kurallarını hatırladığından ve diğer kampçılara saygı duyduğundan emin olun. Gürültülü veya çok yer gerektiren top oyunları ve diğer aktiviteler tercihen oyun alanlarında veya bu amaç için ayrılmış çimlerde yapılmalıdır.

Köpekleri tasmalı tutun

Neredeyse tüm kamp alanlarında köpekleri tasmalı tutmak zorunludur. Lütfen sitenizdeyken dört ayaklı arkadaşınızı da ekleyin. Her zaman dışkısını topladığınızdan ve bu amaç için ayrılmış yerlere götürdüğünüzden emin olun. Köpeğinizi sitede asla yalnız bırakmayın.

Sahanızda ortak barbekü alanları veya ızgaralar

Birçok kamp alanı, temel donanıma sahip ortak barbekü alanları sunar. Kullanırsanız, lütfen kullandıktan sonra her zaman temizleyin ve saklayın. Kamp alanına hoş olmayan bir şekilde yayılabilecek çok fazla duman çıkarmamaya dikkat edin. Bu aynı zamanda sahanızda yapabileceğiniz ızgaralar için de geçerlidir. Düşük tek kullanımlık bir barbekü kullanıyorsanız, ısı aşağıdaki çimleri "yakıp" çirkin kahverengi lekeler bırakabileceğinden, zemini koruyun veya cihazınızı uygun bir yere kurun.

Toplu binada bulaşık yıkamak

Bulaşıkları yıkamak için ayrı lavabolar ayrılmıştır. Lütfen bulaşıklarınızı tuvalet için ayrılmış lavabolarda değil, burada yıkayın. Ayrılmadan önce lavaboyu yıkamayı unutmayın.

Toplu tuvaletlerde yoğun saatler

Özellikle kamp alanlarının dolu olduğu yüksek sezonda sıhhi tesislerde bekleme süresi uzayabilir. Çok uzun süre duş almaktan veya akşam veya sabah yıkamanızı gereksiz yere uzun süre yapmaktan kaçının. Diğer kampçılar size teşekkür edecek. Ayrılırken envanteri kontrol etmeyi unutmayın: onları bulmak istediğiniz gibi bırakın!

Kamp alanında maksimum trafik hızları

Karavanınız, minibüsünüz, arabanız veya karavanınız ile kamp alanından geçtiğinizde izin verilen maksimum hıza uyun, genellikle 10 km/s ile sınırlıdır (yürüyerek sürün). Bisikletler için de geçerli! Lütfen dikkat: kamp alanları içinde, yayalar her zaman önceliğe sahiptir.

Karavanlardan ve karavanlardan siyah ve gri suların atılması

Karavan ve karavanların tuvaletlerinin (siyah su) boşaltılması ve temizlenmesi için özel istasyonlar sağlanmıştır. Lütfen onları kullanın. Bu aynı zamanda gri su (lavabolardan drenaj) için de geçerlidir. Örneğin, makarna pişirme suyunu çimenlerin üzerine asla dökmeyin, çirkin kahverengi lekeler bırakır. Ayrıca bu amaç için sağlanan istasyonlara atın.

Comments


bottom of page