top of page

Arabama römork bağlamak için ne bilmem/yapmam gerekiyor?

Tatile çıkmadan yanınıza alacağınız “eşyaları” hesaplıyorsunuz ve bagajın yetmeyeceğini anlıyorsunuz… ne yapmalısınız? Orada parlak fikirlerin "küçük ışığı" yanar. "Arabaya bir römork koyacağım ve hepsi bu!"

Mesele sadece çeki topuzunu bir römorka “bağlamak” meselesi mi ve hepsi bu mu? Muhtemelen o kadar basit olmayacak. Çeki demiri ve römork almaya karar vermeden önce birkaç detayı bilmekte fayda var. Arabanıza bir römork çekmek için ihtiyacınız olan her şeyi burada öğrenin.

What do I need to know / do to hitch a trailer to my car?
What do I need to know / do to hitch a trailer to my car?

Römorka ne için ihtiyacın var?


Bir römork veya karavan satın almadan veya kiralamadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Yeni başlayanlar için, arabanızın çekebileceği ağırlık. Aracın kullanım kılavuzuna bakın, bir marka satıcısına danışın veya modelinizin teknik veri sayfasına çevrimiçi bakın.


Ayrıca, karavanı çok kullanacak mısınız? Almak için para mı ödenir yoksa belli bir süre kiralamak mı daha avantajlı olur? Sadece ülke sınırları içinde mi yoksa yurt dışına seyahat ederken de mi kullanacaksınız? İhtiyaçlarınızı iyi hesaplayın ki gereğinden fazla harcamayın.


Sigortayı unutma


Bir römorku yasal hale getirmek için, araç sigortanızdan ayrı veya ona dahil olabilen bir sigortanız olması gerekir. Dahil olduğu takdirde, poliçe bir çekici hizmetini içerecektir. Böyle bir içermenin olmaması durumunda, çekici hizmetinin hariç tutulduğuna, bir römorkun yasal hale getirilmesi ve yasal olarak dolaşabilmesi için dahil edilmesinin zorunlu olduğuna ilişkin açık bilgi poliçede yer alacaktır.


Römork araç sigortanıza bağlıysa, yalnızca aracınıza bağlı olduğunda sigorta kapsamına gireceğini lütfen unutmayın. Römorkun kasko sigortasından ayrı olarak çekme sigortası yaptırırsanız, treylerin kendi sigortası olduğu için aracınıza bağlanmadan da 3.şahıslara vereceği zararlara karşı sigortalanmış olur.


Kargo ile nasıl aksama yapılır ve önlemler


Ekipman açısından , en azından, çekmeyi düşündüğünüz şeyin bağlanabileceği bir rotil gereklidir. Bazı durumlarda bir elektrik prizine de ihtiyacınız olacaktır. Soket, treyler veya karavanın arka, yön ve stop lambalarına “güç” vermek ve bunları arabanın lambalarına bağlamak için kullanılacaktır .


Varsa, bilyeli mafsal kapağını çıkarın, bağlantı kilitleme kolunu kaldırın ve bilyalı mafsalın üzerine takın. Ardından kilit kolunu serbest bırakın. Römork veya karavanda ayar varsa en yüksek konumuna getirin, askıyı indirin ve sabitleyin.


Çok önemli, emniyet zincirini hemen takın. Elektrik priziniz varsa, elektrik fişini prize takın ve tüm ışıkların çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Mümkünse, pratik yapmamışken, deneyimli birinden çekme işleminde size yardım etmesini isteyin.


Yük her iki tarafa eşit olarak dağıtılmalıdır ve boylamasına en ağır ağırlığın araca mümkün olduğu kadar yakın, römorkun önünde olması tavsiye edilir. Römorktaki her şeyin gevşeyerek hasara yol açmayacak ve hareket halindeyken treylerin dengesinin bozulmasına neden olmayacak şekilde güvenli bir şekilde istiflendiğinden emin olun. Bir römorku asla aşırı yüklemeyin . Yükü örtün ve asla yolcu taşımayın .


Şunu da bilin…


Römorkun ağırlığı 800 kg'dan fazlaysa veya römork ve aracınızın kombinasyonu 3500 kg'ı aşarsa, römork kullanabilmek için BE kategorisine sahip bir sürücü belgesine ihtiyacınız olacaktır . Aksi halde yasal olarak araç kullanmak için B kategorisi yeterli olacaktır.


Bu kategorinin zorunlu bir teorik veya pratik bileşeni yoktur, sadece pratik bir sınav yapılır ve programlanır. Pratik sınavı gerçekleştirirken, aday:


• Kavrama mekanizması, fren sistemi ve elektrik bağlantıları hakkında bilgi sahibi olun ve doğrulama gerçekleştirin . Araç yükleme işlemlerini ve kargo bölmesi kapıları, kabin kilitleme, yükleme işlemi ve kargo bağlama gibi diğer gerekli işlemleri güvenli bir şekilde nasıl yapacağınızı bilmelisiniz.


• Park ettikten sonra kalkış, düz ve virajlı yollarda, araç geçişlerinde, döner kavşaklarda, yaya geçitlerinde ve en az %8 eğimle yokuş yukarı ve yokuş aşağı sürüşlerde. Yaklaşma ve çapraz kavşaklar ve kavşaklar. Yön değiştirme, şerit ön seçimi, değiştirme ve birden fazla şeritte sürüş gerçekleştirin.


• Diğer özel önlemlerin yanı sıra, dakikadaki devir sayısını ve vites kutusunun doğru kullanımını dikkate alarak ekonomik ve ekolojik olarak sürün.


• Araçtan ayrılırken gerekli önlemleri alınız.


Tereddüt halinde, karavanınızla yasa dışı hareketlerden kaçınmak için Campervan Türkiye ile iletişime geçmekten çekinmeyin. Bunu yaparsanız, beraberinde gelen tüm sorunlara ek olarak yüksek para cezalarına tabi olursunuz.

Kommentare


bottom of page