top of page

Kışın karavan, Dizel ve Gaz

Belirli sıcaklıklarda depoda bulunan mazot soğuktan etkilenmeye başlar, parafin yakıttan ayrılarak kristalleşerek filtrede klasik olan gerçek mum tıkaçlarını oluşturur. Sonuç olarak, motor yakıt almaz ve ısıtma, dizel ile yakıt alındığında, tam olarak depo boşmuş gibi çalışmaz. İtalya'da Nisan'dan Ekim'e kadar -2 santigrat derecede "donan" (yani parafin kristalleri oluşan) "yaz dizeli" dağıtıldığını belirtmek önemlidir . Kasım'dan Mart'a kadar -12 derecede donan “kış mazotu” dağıtılır ; buna soğuk bölgelerde özel bir katkı maddesi eklemek gerekir., son anda yapmayın ama iyice karışması ve yakıt sisteminin her yerine ulaşması için zaman tanıyın (birkaç kilometre iyidir). Dağlarda -18 dereceye kadar dayanıklı "Alp dizeli" mevcuttur , bu nedenle dağ benzin istasyonlarında doldurun, ardından katkı maddesi olarak birkaç kilometre yol kat etmeye özen gösterin.


Yerde kar varken, tuzla karışık kirli kar sıçraması nedeniyle ön camın da daha çabuk kirleneceğini unutmayın, bu nedenle ön cam yıkama sistemini verimli tutmak için ön cam silecek deposuna antifriz sıvısı koymak idealdir.


Motorhome in winter, Diesel and Gas
Motorhome in winter, Diesel and Gas

Tüplerde (veya sabit tüpte) bulundurduğunuz gaz LPG yani Sıvılaştırılmış Petrol Gazıdır . LPG, çeşitli gazların bir karışımıdır, ilgilendiğiniz iki ana gazdır: bütan ve propan. Bu makalede konuyu derinlemesine ele aldım , ancak kışın, zaten 0'a yakın sıcaklıklarda, silindirlerinizde olması gereken şeyin propan olduğunu hatırlamakta fayda var . Bu nedenle bayinizden özellikle propan tüpleri isteyin. Bir deponuz varsa , dağ benzin istasyonlarında doldurmanız gerekir, çünkü orada dağıtılan LPG'deki propan yüzdesi en yüksektir. Tanklarda propan olduğu sürece, içiniz rahat olsun çünkü -42 santigrat dereceye kadar propan kullanılabilir olmaya devam edecek ( makaleyi okuyun ). Silindirlerin üzerini kapatmayın, oldukları gibi bırakın, herhangi bir kaplama uygulamadan propan tam olarak "işe" devam edecektir çünkü çevre ile ısı alışverişi vardır ve bu ısı -42°C'ye kadar gerçekleşir. . Hiç dinlenme alanında veya dağlarda kamp yaparken silindir aldınız mı ? Size getirecekler (genelde 20 kg ağırlığında) ve sizinki yerine kendi sisteminize bağlayıp dışarıda bırakacaksınız.. Harika çalışacak, donmuş buzla dolu olacak ve bu aşağı yukarı aynı zamanda size hala ne kadar gaz kaldığını da bildirecektir. Kısacası: propan, gaz ve mazotla dolu dağlarda neredeyse boş depolarla yapmak sorun değil.


Comments


bottom of page