İspanya'da Ücretli Yol İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

İspanya güzel plajlara, lezzetli yemeklere ve zengin kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Bu turist etkin noktasının birçok kişinin ziyaret etmek isteyeceği bir tatil yeri olması şaşırtıcı değil. İspanya'da görülecek ve yapılacak çok şey olduğu için, birçoğu onu keşfetmek için ülke çapında bir yolculuğa çıkmayı tercih ediyor. Ve eşsiz doğası nedeniyle, İspanya'nın Avrupa'daki en güzel yol gezisi rotalarından bazılarını sunması şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte, özellikle sürüş bilgilerini nerede arayacağınızı bilmiyorsanız, İspanya genelinde araç kullanmak göz korkutucu görünebilir. Birçok Avrupa ülkesi gibi, İspanya'da da ülkeyi kesen çok sayıda ücretli yol vardır. Nereye bakacağınızı biliyorsanız, sistemde gezinmek oldukça kolaydır. Ve neyse ki, bu blog yazısı, ihtiyacınız olan tüm bilgileri, İspanya'ya gitmeyle ilgili bazı yararlı ipuçları ve püf noktalarının yanı sıra İspanyol yol işaretlerini de sağlıyor!


Genel bilgi

İspanya'da ücretli yollar, yol işaretlerinde açıkça işaretlendikleri için kolayca gözlemlenebilir. Boyunca

ülke, üzerlerinde ücretli hizmet bulunan otoyollar, autopista anlamına gelen AP olarak işaretlenmiştir . Öte yandan, ücretli hizmetlerin bulunmadığı otoyollar (yani: ücretsiz otoyollar), autovias anlamına gelen A harfi ile gösterilir . Bunun istisnası Madrid'den geçen otoyollardır. Ücretli yollar olan otoyollar, radyal anlamına gelen R ile işaretlenmiştir . Ücretli otoyollar , otoyol anlamına gelen M ile işaretlenmiştir .

Bununla birlikte, İspanya boyunca seyahat etmek ve paralı yollardan kaçınmak mümkündür! Bu özellikle bütçeniz kısıtlıysa kullanışlıdır, ancak 'ücretsiz' yolların daha yoğun olma eğiliminde olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle, özellikle İspanya'nın en yoğun şehirlerinden bazılarında trafikte sıkışıp kalırsanız, yolculuğunuz beklenenden biraz daha uzun sürebilir.

Araç Sınıflandırması

Yolculuğunuza başlamadan önce, aracınızın hangi sınıfa girdiğini bilmek önemlidir, çünkü bu, geçiş ücretleri için ne kadar ödeyeceğinizi etkileyebilir. İspanya, üç ana araç kategorisini tanır:

  1. Ligeros (Hafif Araçlar). Buna motosikletler, arabalar, römorklu arabalar, minibüsler ve mikrobüsler dahildir.

  2. Pesados ​​1 (Ağır araçlar 1). Bu, maksimum dört tekerleğe sahip iki akslı otobüsleri içerir

  3. Pesados ​​2 (Ağır araçlar 2). Bu, Pesados ​​1'den daha büyük römorklu büyük kamyonları içerir .

Tipik olarak, karavanlar Ligeros'un altına düşer, ancak şüpheniz varsa iki kez kontrol etmeye değer. Sen edebilirsiniz resmi şirkete başvurun yönetme ve İspanya'da paralı yolları bakımından sorumlu.


Ödeme

İspanya'da ücretli yollar için ödeme yapmanın birkaç yolu vardır ve bunların tümü oldukça basittir. Ücretli yollarda ne sıklıkta araç kullanmayı planladığınıza bağlı olarak bazı yöntemler sizin için daha uygun olabilir.