İspanya'da Ücretli Yol İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

İspanya güzel plajlara, lezzetli yemeklere ve zengin kültüre ev sahipliği yapmaktadır. Bu turist etkin noktasının birçok kişinin ziyaret etmek isteyeceği bir tatil yeri olması şaşırtıcı değil. İspanya'da görülecek ve yapılacak çok şey olduğu için, birçoğu onu keşfetmek için ülke çapında bir yolculuğa çıkmayı tercih ediyor. Ve eşsiz doğası nedeniyle, İspanya'nın Avrupa'daki en güzel yol gezisi rotalarından bazılarını sunması şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte, özellikle sürüş bilgilerini nerede arayacağınızı bilmiyorsanız, İspanya genelinde araç kullanmak göz korkutucu görünebilir. Birçok Avrupa ülkesi gibi, İspanya'da da ülkeyi kesen çok sayıda ücretli yol vardır. Nereye bakacağınızı biliyorsanız, sistemde gezinmek oldukça kolaydır. Ve neyse ki, bu blog yazısı, ihtiyacınız olan tüm bilgileri, İspanya'ya gitmeyle ilgili bazı yararlı ipuçları ve püf noktalarının yanı sıra İspanyol yol işaretlerini de sağlıyor!


Genel bilgi

İspanya'da ücretli yollar, yol işaretlerinde açıkça işaretlendikleri için kolayca gözlemlenebilir. Boyunca

ülke, üzerlerinde ücretli hizmet bulunan otoyollar, autopista anlamına gelen AP olarak işaretlenmiştir . Öte yandan, ücretli hizmetlerin bulunmadığı otoyollar (yani: ücretsiz otoyollar), autovias anlamına gelen A harfi ile gösterilir . Bunun istisnası Madrid'den geçen otoyollardır. Ücretli yollar olan otoyollar, radyal anlamına gelen R ile işaretlenmiştir . Ücretli otoyollar , otoyol anlamına gelen M ile işaretlenmiştir .

Bununla birlikte, İspanya boyunca seyahat etmek ve paralı yollardan kaçınmak mümkündür! Bu özellikle bütçeniz kısıtlıysa kullanışlıdır, ancak 'ücretsiz' yolların daha yoğun olma eğiliminde olduğunu unutmamak gerekir. Bu nedenle, özellikle İspanya'nın en yoğun şehirlerinden bazılarında trafikte sıkışıp kalırsanız, yolculuğunuz beklenenden biraz daha uzun sürebilir.

Araç Sınıflandırması

Yolculuğunuza başlamadan önce, aracınızın hangi sınıfa girdiğini bilmek önemlidir, çünkü bu, geçiş ücretleri için ne kadar ödeyeceğinizi etkileyebilir. İspanya, üç ana araç kategorisini tanır:

  1. Ligeros (Hafif Araçlar). Buna motosikletler, arabalar, römorklu arabalar, minibüsler ve mikrobüsler dahildir.

  2. Pesados ​​1 (Ağır araçlar 1). Bu, maksimum dört tekerleğe sahip iki akslı otobüsleri içerir

  3. Pesados ​​2 (Ağır araçlar 2). Bu, Pesados ​​1'den daha büyük römorklu büyük kamyonları içerir .

Tipik olarak, karavanlar Ligeros'un altına düşer, ancak şüpheniz varsa iki kez kontrol etmeye değer. Sen edebilirsiniz resmi şirkete başvurun yönetme ve İspanya'da paralı yolları bakımından sorumlu.


Ödeme

İspanya'da ücretli yollar için ödeme yapmanın birkaç yolu vardır ve bunların tümü oldukça basittir. Ücretli yollarda ne sıklıkta araç kullanmayı planladığınıza bağlı olarak bazı yöntemler sizin için daha uygun olabilir.

  1. Ücret gişesi: Bir otoyola girdiğinizde, bir bilet alırsınız. Gideceğiniz yere ulaşmak için otoyoldan çıkmadan hemen önce, bu bileti bir gişede ibraz edeceksiniz. Ödemeniz gereken para miktarı, seyahat ettiğiniz mesafeye göre hesaplanır. Bu stantlarda ister nakit ister kartla ödeme yapabilirsiniz. Her ödeme yönteminin kendi şeridi olduğunu unutmamak önemlidir, bu nedenle kredi kartıyla ödeme yapmayı planlıyorsanız, tarjetas yazan şeridi veya kredi kartı resminin olduğu şeridi izleyin .

  2. VIA-T kutusu: Bu, belirli bir süre için ücretli yollara sık sık gitmeyi planlıyorsanız kullanışlı bir seçenektir. Bu yöntem genellikle otopistlerde sık sık seyahat eden kişilere hitap eder , ancak her zaman kısa vadeli bir VIA-T kutusu satın alabilirsiniz. Esasen, ön camınıza (dikiz aynanızın arkasına) taktığınız küçük bir kutu satın alırsınız ve bu, ödemeyi durmadan geçiş ücretlerinden geçmenizi sağlar. Ayarlamaya karar verdiğiniz şeye bağlı olarak ödemeler otomatik olarak yapılır. Bir VIA-T kutusu satın almak için 4,50 Euro ve günlük kiralamak için ek 25 sente mal oluyor. Bu daha pahalı bir seçenek olsa da, uzun kuyrukların geçiş ücretlerinizi ödemesini önleyebileceğiniz için, sıkışık bir programda seyahat ediyorsanız dikkate almaya değer. Bu kutular çevrimiçi olarak kolayca satın alınabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda plan vardır, böylece ihtiyaçlarınıza en uygun olanı her zaman bulabilirsiniz! Not: VIA-T kutusu Portekiz'de de kullanılabilir; bu, iki ülke arasında araç kullanmayı planlıyorsanız mükemmel bir seçenektir. Küçük bir aylık ücret karşılığında İtalya ve Fransa'da da kullanılabilirler.


Maliyetler

Sağlanan maliyetler tahmin olsa da, İspanyol otoyol geçiş ücretlerine ne kadar para harcamanız gerektiği konusunda her zaman bir fikriniz olmaya değer. Fiyatlar, seyahat etmeyi seçtiğiniz otopistlere bağlı olarak değişebilir. İşte maliyetlerin varyasyonlarını gösteren üç fiyat tahmini (bu fiyat hesaplamalarının binek otomobiller veya Ligeros için olduğunu unutmayın)

  1. A-2, AP-2, AP-7 üzerinden Madrid'den Barselona'ya (625 kilometre) : 35,70 euro

  2. AP-7, A-3, A-4 üzerinden Barselona'dan Malaga'ya (1004 kilometre) : 19,68 Euro

  3. AP-68, A-23 üzerinden Alicante'den Santander'e (847 kilometre) : 29,55 euro

Şüpheniz varsa, yolculuğunuzun maliyetini tahmin etmenin en iyi yolu, çevrimiçi bir İspanyol paralı yol hesaplayıcısı kullanmaktır. Eldeki epeyce seçenek var. Resmi autopista web sitesinde resmi İspanyol paralı yol hesaplayıcısını kullanmak için her zaman bir hesap oluşturabilirsiniz . Bu web sitesi aynı zamanda seyahat rotanızı etkileyebilecek trafik gecikmeleri ve yol yapımı hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlar. Bununla birlikte, seyahat masraflarınızın genel bir tahminini istiyorsanız, seyahatiniz için yakıt fiyatlarını da içeren Michelin'in ücretli yol hesaplamasını kullanabilirsiniz ! Ücretli yol ücretlerinden bazen kaçınılabilse de, yakıt fiyatlarından kaçmak çok zordur ve seyahatinizi planlarken dikkate alınması önemlidir.

Paralı yollarda indirimlerin olduğunu da belirtmekte fayda var. Bu indirimlerin çoğundan yararlanabilmek için , geçiş ücretlerinizi ödemek için bir VIA-T kullanıyor olmanız gerekir. Resmi İspanyol Autopista web sitesinde geçiş ücreti indirimleri için kayıt olurken daha fazla bilgi edinebileceğiniz bu indirimlerin bazı hüküm ve koşulları vardır .


Ücretsiz Karayolları

Son yıllarda, bazı otopistler devlete geri döndü, yani özgürleştiler. 2020 itibariyle, aşağıdaki İspanyol otoyol geçiş ücretleri ücretsiz hale geldi: