top of page

SİVRİSİNEK SORUNU KAMPINIZI ETKİLEMESİN


Sivrisinek katlanılması zor bir sorundur. Kaşıntı, şişlik, alerji ve yaralanmalara neden olmaktadır. Özellikle kampa çocuklarla gidilmişse çok rahatsız edici sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Kampta sivrisinek sorunuyla baş etmenin çeşitli yöntemleri bulunmaktadır;


  • Doğru kamp ekipmanı seçimi çok önemlidir.

Öncelikle karavanınıza cibinlik ekleyebilirsiniz. İdeal olan, karavanın tüm girişlerinde ve aynı zamanda odaların açıklıklarında cibinlik bulundurmaktır. Gündüz ve gece bu cibinlikleri kapalı tutun ve karavandan geçerken sivrisineklerin sizi takip etmesine izin vermemek için her zaman arkanızdan kapatın.

  • Kamp ateşi yakmanız gerekmektedir.

Işık sivrisinekleri çekiyorsa, tam tersine ateş onları korkutur. Gerçekten de dumana dayanamazlar. Hava kararmadan kamp ateşinizi veya mangalınızı yakmak sivrisineklerin gelişini önlemeye yardımcı olacaktır.


  • Durgun su alanlarından kaçınmanız gerekmektedir.

Dişi sivrisinekler yumurtalarını durgun suya bırakırlar. Bu nedenle kendinizi durgun su alanlarından uzak tutmak çok önemlidir. Bu yüzden karavanınızı park etmek için kuru bir yer seçin. Bunun için göller, göletler, yüzme havuzları, su noktaları gibi su noktalarından en az 200 metre uzakta kalın...


  • Uygun kıyafet seçimi

Gece geldiğinde yaz kıyafetlerinizi yelek ve pantolon gibi daha fazla örtücü kıyafetlerle değiştirin. Bu, sivrisineklerin sizi ısırmasını zorlaştıracaktır. Özellikle dağlarda sizi sivrisineklerden korumanın yanı sıra esinti ve sıcaklık düşüşünden de korunacaksınız. Sivrisineklere karşı işlenmiş giysiler de var ama kullanılan ürünler doğal olmayan kökenli olabilir, bileşimine bakmayı unutmayın.

  • Aromatik bitkilere odaklanın

Kendimizi sivrisinek saldırılarından korumak için doğa bizim dostumuzdur. Orada aktif kovucular olarak hareket eden birçok bitki bulabiliriz. Okaliptüs, nane, fesleğen, sarımsak ve hatta en ünlü limon otu sivrisineklerin nefret ettiği bitkilerdir. Yemeklerinizi tatlandırmak için konaklamanız süresince tüketebileceğiniz bu otları yanınıza alın. Aksi takdirde, bu otlar bazen mumlar veya doğal spreyler şeklinde bulunur.


  • Uçucu yağları benimseyin

Uçucu yağlar sivrisinek istilalarına karşı da etkilidir. Burada da doğa bizi şımartıyor çünkü birçok yağ mümkün: lavanta, tarçın, limon otu, nane ve hatta sardunya etkili uçucu yağlardır. Cildinize, kıyafetlerinize, çadırınıza ve hatta sivrisinekleri kovmak için tasarlanmış bileziklere birkaç damla damlatın. Kovucunun etkinliğini artırmak için belirli yağları karıştırmak mümkündür. Daha önce ısırıldıysanız, 2 damla lavanta esansiyel yağını ayçiçeği veya zeytin gibi bitkisel yağlarda seyreltebilir ve kaşıntıyı yatıştırmak için sokulan bölgeye masaj yapabilirsiniz.
bottom of page