top of page

Mutfak, buzdolabı ve ... banyo

Ocaklar, buzdolabı ve banyo size özerklik verir, davlumbaz kullanışlıdır, fırın ... size kalmış.Ocakla başlıyorum , genellikle ocakta üç veya iki ocak bulunur . Tavada kızartmaya yatkınlığınız elbette bir fark yaratıyor, ancak bunun bir karavan seçerken en önemli noktalardan biri olduğunu düşünmüyorum. Aynı anda ateşteki üç tencerenin sığması pek olası değildir ve muhtemelen ikisine ihtiyacınız vardır.

Davlumbazın varlığı , özellikle kış aylarında mutfak penceresini sonuna kadar açık tutmanın çok soğuğun içeri girmesine neden olacağı ve yemeğin pişmesini ve sıcaklığını etkileyeceği kış aylarında buhar ve kokuların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur . Başlık, varsa, kullanışlıdır , ancak onsuz da gidebilirsiniz. Vantilatörlü bir çatı penceresi (bundan daha sonra bahsedeceğim), mutfaktaki buhar ve kokuları çekme işini çok iyi yapar ve davlumbazla karşılaştırıldığında, iç devridaim ve havalandırma için de kullanışlıdır.

Bazen bir gazlı fırın da vardır , genellikle buzdolabının üstündedir, ancak genellikle özel tavalarla değiştirebileceğinizi de unutmayın. Karavanınızın mutfağını nasıl donatacağınıza dair bazı iyi fikirler (fırın için bazı fikirler dahil) burada bulunabilir .

Buzdolabı kesinlikle gereklidir ve size özerklik sağlar. İki "kategori" buzdolabı vardır: üç değerlikli olanlar (gazla çalışırlar, 12 volt veya 220 volt) ve kompresörlü olanlar (her zaman 12 volt). En büyük fark, üç değerlikli olanların (kamp arabalarına takılanların büyük çoğunluğu) iç ve dış sıcaklık arasında yaklaşık 30 derecelik bir sıcaklık farkı oluşturabilmesidir, bu nedenle bunlar, tam olarak soğuk olan kompresörlü olanlardan "daha az soğuktur". tıpkı o ev kadınları gibi. Yakalama nerede ? Kompresör olanlar , tıpkı evdekiler gibi "bağlanıp ayrılsalar" bile "her zaman" akım tüketir, bu nedenle onları "yalnızca gerektiğinde" açmanız yeterlidir.(220 voltluk şebekeye bağlıyken asla sorun yaşamazsınız) daha rahat olmak için trivalan park edilenler gazla veya 220 voltla (şebekeye bağlandığında) çalışır ve bu nedenle aküyü asla bitirmez . Ama şüphesiz bira, yaz ortasında denizde saat 14.00'te kompresörlü olanlarda daha soğuktur. Her zaman üç değerlikli buzdolaplarım olmuştur.

... ve banyo. Her zaman kendi banyonuza sahip olmak sadece bir özerklik meselesi değil, aynı zamanda hijyen ve temizlik meselesidir. Bazen diğer çözümlerden ziyade kampçının dengesini sağlayan şey sadece "yedekte özel bir banyoya sahip olmak" olabilir. Karavanınızı seçerken iki tür tuvalet olduğunu göz önünde bulundurun: kasetli tuvaletler ve deniz tuvaletleri. Birincisi, uygun tesislere kolayca boşaltabileceğiniz çıkarılabilir 18 litrelik bir depoya sahiptir, ikincisi daha büyük bir sabit atık su toplama tankına sahiptir, 50-70 litre, ancak boşaltmak için karavanı hareket ettirmeniz ve karavan servisine gitmeniz gerekir. . Fark, özerkliği pahasına sarnıcın boşaltılmasının kolaylığında yatmaktadır. Konu hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız karavan tuvaleti nasıl çalışır yazısını okumanızı öneririm .

Duş teknesi ile bütünleşen banyolar vardır , pratikte zemindir veya ayrı duşlu banyolar vardır . Fark açıktır, ayrı bir duşa sahip olmak daha rahattır ve onu bir kurutma askısı koymak için de kullanabilirsiniz ( dikey olanlar benim için en iyisidir)) veya ıslak ceketler. Uçakta çocuklarınız varsa, onları yıkamak daha kolaydır. Ancak ayrı duşlu karavanların en iyi kompaktlık rekorlarını elinde tutmaması da kaçınılmaz. "Dinamik" çözümler, yani gerektiğinde duşa dönüşen döner duvarlı banyolar gibi ilerleme kaydediyor. Sanal ayrı bir duşa sahip olmak gibi. Çözüm, özellikle aracın uzunluğunu içermesi açısından bana ilginç geliyor (bazı minibüslerde bu Columbus'un yumurtasıdır), ancak gerçeğe dikkat edin: Güvencesiz ve hafif olmamalıdır, aksi takdirde yalnızca bir şey daha olacaktır. Kırılabilir.Comments


bottom of page