top of page

Kullanılmış karavanınızı satın almadan önce 8 ipucu

Karavan belli bir özgürlük sunuyorsa ve rahat seyahat etmenizi sağlıyorsa, ikinci el karavan almaya karar verirken oldukça dikkatli olmalısınız. Bu tür araç satın alımı bir hevesle yapılmaz ve araştırmanıza başlamadan önce ihtiyaçlarınızı ve bütçenizi belirlemeniz gerekir. Fiyat kriterleri, aynı zamanda teknik kriterler, bir kişiden veya bir profesyonelden satın alma, tüm bunlar dikkatlice düşünülmelidir. net bir şekilde görmenize yardımcı oluyoruz.Kullanılmış bir karavan satın almadan önce bilmeniz gereken her şey


İhtiyaçlarınızı tam olarak tanımlayın


İhtiyaçlarınıza göre çok geniş bir karavan ya da zevkinize göre çok sofistike ikinci el bir karavan edinmemek için öncelikle ihtiyaçlarınızı değerlendirmelisiniz. Tüm yıl boyunca karavanınızla seyahat eden bir çift genç emekli iseniz, yurtdışında üç dört ay geçirmek isteyen ve herkes için tur bisikleti alabilecek 5 kişilik bir aile ile aynı ihtiyaçlara sahip olmayacağınız açıktır. . İhtiyaçlar yılda birkaç ay yoğunlaşıyorsa, karavanınızı (kışlama) kullanmadığınız zamanlarda da park etmek için ideal bir yer düşünmeniz gerekecektir. Garajınız yoksa, kullanmadığınız aylar için sığınak kiralamak için bütçe ayırmanız gerekecektir. Kiralamayı tercih etmedikçe? Tüm bunlar, kullanılmış bir karavan satın almadan önce dikkate alınmalıdır. Yılda birkaç ay karavanlarında seyahat etmek isteyen bir çift, konfor seçeneklerine (daha ergonomik tuvaletler ve banyolar, geniş ve konforlu yatak odası, daha fazla saklama alanı, bir ambarın zorunlu varlığı, vb.) kesinlikle daha fazla talep edecektir.


Karavan bütçenizi göz önünde bulundurun


Dikkatli olun, ikinci el karavan ilanlarına baktığınızda, gösteriş yapan modeller çekicidir ve bazı gerçeklik kavramlarını unutabilirsiniz. Öncelikle, ikinci el bir karavan satın almak için gerçek bütçeniz nedir? Bütçeniz, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir karavan satın almanın yanı sıra ek maliyetleri de (örneğin: bir parçanın değiştirilmesi veya bir profesyonelde ek aksesuarların takılması vb.) dikkate almalıdır.


İkinci el karavan ilanlarını nerede bulabilirim?


İkinci el karavanınızı bir şahıstan veya bir profesyonelden satın alabilirsiniz. Bireylere yönelik ilanlar (örnek: sahibinden.com) veya seri ilanlarda uzmanlaşmış sitelerde bulunabilir.


Bir kişiden satın almayı seçip seçmediğinizi bilmek için


Bir kişiden geçerek iyi bir anlaşma elde edebilirsiniz. Bu, özellikle ihtiyaçlarınızı karşılayan bir karavan bulursanız, bu karavan teknik olarak mükemmel durumdaysa ve iç mekan bakımı titizlikle yapılmışsa geçerlidir. İdeal olan, sahibi tüm faturalarını tutmuşsa, teknik muayenede sorun yoksa ve karavanın dolaşıma girdiği yıla göre kilometre makul ise onarım geçmişini takip edebilmektir.


Ancak gerçekte, özel bir kişiden karavan alırken tüm bu kriterleri karşılayabilmek nadirdir. Bu nedenle, karavanı dikkatlice kontrol etmeli ve herhangi bir hata yapmamak için yeterince bilgi sahibi olmalısınız. Onu görmeden, yakından görmeden ve sahibiyle tanışmadan karavan sahibi olamayacağınızı söylemeye gerek yok. Fiyat size özellikle cazip geliyorsa ve yine de ikinci el karavanınızı özel bir şahıstan satın almak istiyorsanız, gerekli kontrolleri (araç tescili ve teknik incelemeler) yapmayı ve ödeme koşulları konusunda titiz olmayı unutmayın (bir banka çeki). Son olarak, karavan çok yeni olmadıkça, kesinlikle artık orijinal üretici garantisi ile gelmeyecektir.


Bir profesyonelden ikinci el karavan almanın avantajları


Çoğu zaman, bir profesyonelden satın alınan ikinci el karavan, kişide olması gerekmeyen avantajlara sahip olabilir. Satışa sunulan karavan, örneğin kiralama dönemlerinde kullanılmış olabilir, ancak araç kiralamada olduğu gibi, her yeni kiralamada sistematik olarak kontrol edilecek ve titizlikle bakımı yapılacaktır. Kiralama filosundan çıktığında genellikle çok iyi durumdadır ve uzatılmış bir garantisi vardır. Karavan konusunda uzmanlaşmış bir satıcının, en ufak bir teknik sorunu tespit edip çözebilecek özel bir teknik ekibe sahip olduğunu da eklemek gerekir. Mekanik hakkında çok az bilginiz olduğunda, bir kişiden ziyade bir profesyonelden ikinci el bir karavan almak genellikle güven vericidir.


Karavan kontrolleri


İkinci el karavanınızı ister bir şahıstan ister bir profesyonelden satın alın, su geçirmezlik, motorun durumu, içindeki çeşitli ekipmanlar (klima, , buzdolabı, ocak gözü vb.) gibi bazı önemli noktaları kontrol etmeniz gerekecektir. ), genel iç yerleşim düzeninin durumu. Tüm aydınlatmanın düzgün çalışıp çalışmadığını görmek için bankta oturmaktan, muslukları açmaktan veya elektriği açmaktan çekinmeyin.


Kullanılmış karavanınızın test sürüşü


Kısa yolculuklar için satın alabileceğiniz ikinci el bir arabanın aksine, karavan daha çok "ülkeyi görmenizi" amaçlamaktadır. Bu nedenle, elinizin altında olması ve gelecekteki evinizi tekerlekler üzerinde test sürüşü yapmanız çok önemlidir. Bayinizde veya kullanılmış karavanınızı satın aldığınız özel kişiden test sürüşü yapmak için zaman ayırın. Bu, sürüşü değerlendirmenize ve herhangi bir teknik arızayı (vites kutusu, direksiyon simidi, süspansiyon vb.) tespit etmenize olanak tanır.


İdari belgeler ve yakından denetlenecek garanti


Karavanınızı bir bayiden satın alırsanız, uzatılmış bir garantiden yararlanabilirsiniz. Neyle ilgili olduğunu ve garanti kapsamında olacak riskleri kontrol edin. Bir profesyonelden ikinci el karavan satın almak, idari evraklar açısından oldukça basittir, ancak özel bir şahıstan satın alırsanız bu konuda daha dikkatli olmanız gerekecektir. İdari durum tasdiki - eski adı "rehinsizlik belgesi" olarak adlandırılan ve satışı onaylayan belge - talep etmeniz gerekecek ve tapu seri numarasının doğruluğunu kamp alanında belirtilenle kontrol edebilirsiniz. (duruma göre kapıya, basamağa veya gaz dolabına yerleştirilmelidir).


bottom of page