top of page

KARAVANLA YURT DIŞINA ÇIKMADAN ÖNCE BİLMENİZ VE YAPMANIZ GEREKENLER
Bu yıl ki yaz tatilinizi yurt dışında karavanla yapmayı düşünüyorsanız yolculuğa çıkmadan önce yapmanız gereken bir kaç işlem bulunmaktadır. Dünyayı kendi evinizle gezerek keşfetmek şüphesiz yaşamınız boyunca deneyimleyebileceğiniz en keyifli ve en farklı maceralarınızdan biri olacaktır.


Yurt dışına çıkmak isteyenler;


  • Karavanınızın uzun yurt dışı seyahati için uygun olup olmadığından emin olmanız gerekmektedir. Hava koşullarını bilmediğiniz için karavanınızda sızıntı olup olmadığından, karavanınızda yeterli donanımının olduğundan, aracın motorunun düzgün çalıştığından kısacası karavanınızın teknik açıdan yeterli olduğundan emin olmalısınız.

  • Schengen vizesi almanız gerekmektedir.

  • Schengen vizesi; Schengen Bölgesi'ne üye devletlerden herhangi birine seyahat ederken seyahat başına doksan gününe kadar kalma izni veren kısa süreli vizeye verilen isimdir. Gidecekleri ülkeler için vize alınması zorunludur. Hali hazırda vizeniz varsa son geçerlilik süresini kontrol ederek kullanabilirsiniz. Eğer yoksa ilk görmeyi istediğiniz yerden başlayabilirsiniz.

  • Yeşil kart sigortanızın olması gerekmektedir. Yeşil kart sigortasına üye olan kırk yedi ülke arasında herhangi bir yerde kazaya karışırsanız ülkedeki anlaşmaya göre zararınız temin edilmektedir. Bir çeşit uluslararası sigorta çeşididir.

  • Sadece karavanınızı değil kendiniz için de sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

  • Karavanınızın ağırlığına dikkat etmeniz gerekmektedir uzun yolculukta lastiklerinizin çabuk yıpranmasına neden olabilir.

  • Karavanınızla yola çıkmadan önce mutlaka bir servise götürüp her tarafını inceletmeli, değiştirilmesi gerekenleri değiştirmelisiniz.

bottom of page