top of page

KARAVANI YANGINA KARŞI KORUMA ÖNLEMLERİ


Yangın her zaman sonu büyük kayıplarla biten afetlerden biridir. Çıkış nedeni diğer afetler gibi doğal yollarla oluşmamasına rağmen kalıntıları aynı yıkıcılıkta olmaktadır.

Karavanda çıkan yangın ise diğer yangınlara göre daha hızlı ilerler ve araç yakıtına bağlı bomba etkisi de yaratabilir. Eğer bu yangın içerisinde konaklayan varsa kaçış alanı olamayacağı için büyük bir facia ile sonuçlanabilir.

Karavanda yangını önlemek ve olası yangını en az hasarla atlatabilmek için;

  • Karavanda mutlaka yangın söndürücü, duman alarmı ve yangın battaniyesi bulundurmanız gerekmektedir.

  • Elektrik sistemlerini kusursuzlaştırmalısınız. Karavanın elektrik donanımını bir uzmana inceletmeli ve önerilerini gerçekleştirmelisiniz. Elektrikli ürünlerinizin çalışır durumda olduğundan, kopuk kablo ve açıkta tel bulunup bulunmadığından emin olmalısınız. Karavanınıza güç sağlamak için kaliteli bir uzatma kablosu kullanmalı, kabloların su ile teması olmamasına dikkat etmelisiniz. Eğer su konusunda emin olmak istiyorsanız amfibi güç adaptörünü kullanabilirsiniz.

  • Karavanda yemek pişirirken asla yemeğinizi kendi haline bırakmamalısınız. Kullanılmadığı zamanda gazın ve ocak üzerinin doğru kapatıldığından emin olmalısınız. Yangın esnasında yangına asla su ile müdahale etmemelisiniz. Her zaman ocağın yanında, karavan kapısının yakınında yangın battaniyesi ve yangın söndürücü bulundurmalısınız.

  • Karavanın yakıt ve gaz kaynaklarını kontrol ettirmelisiniz. Eğer şüpheli bir durum varsa gerekli işlemleri zaman kaybetmeden gerçekleştirmelisiniz. Karavanı kullanmadığınız zamanlarda ise gaz sisteminin kapalı olduğundan emin olmalısınız.

  • Karavanınızda bulunan duman alarmının çalışır durumda olduğunu düzenli olarak test etmelisiniz. Pillerini düzenli olarak değiştirmeyi unutmamalısınız.


bottom of page