top of page

KARAVANDA PAHALI ELEKTRONİK TAŞIMA VE KULLANMA REHBERİ


Dizüstü bilgisayarlar ve tabletler günümüzde karavanların vazgeçilmezi haline geldi. Sadece hareket halindeyken çalışanlar değil, aynı zamanda boş zamanlarında fotoğrafları sıralıyorlar veya eve e-posta gönderiyorlar. Ancak bir dizüstü bilgisayarı karavanda şarj etmenin en iyi yolu nedir ve karavanda pahalı elektronikleri nasıl taşırsınız?

Ne yazık ki, her tablet veya dizüstü bilgisayar modeli için kesin talimatlar vermemiz mümkün değil. Bu nedenle, bu makale öncelikle karavanda kendi dizüstü bilgisayarlarımız, tabletlerimiz ve kameralarımızla olan deneyimlerimize dayanmaktadır.

Karavanda neden dizüstü bilgisayarlar veya tabletler?

Elbette, herkesin hareket halindeyken dizüstü bilgisayara veya tablete ihtiyacı yoktur. Günümüzde birçok insan bir akıllı telefonla geçiniyor, ancak bir karavanda elektronik olmadan yapmamak için birçok iyi neden var:

Karavandaki fotoğrafları sıralayın ve düzenleyin

Fotoğraf çekmeyi seven ve belki de iyi bir fotoğraf makinesi kullanan herkes, yolculuk sırasında bol bol fotoğraf toplar. Bizimle, her uzun karavan yolculuğunda birkaç bin fotoğraf. Bunları evde elemek, tasnif etmek ve işlemek orada bekleyen bir sürü iş.

Şahsen ben en azından birkaç günde bir kameranın hafıza kartını boşaltmayı, fotoğrafları bir dizüstü bilgisayara veya tablete aktarmayı ve en azından varsayılan bir sıralama yapmayı tercih ediyorum. Bu, eve döndüğünüzde çok fazla iş tasarrufu sağlar.

Seyahat raporları yazmak / blog yazmak

Blogcu olmanıza gerek yok, birçok karavan gezgini sadece eğlence için veya evde kalanlar için seyahat günlükleri tutuyor ve bugün bu genellikle elektronik olarak yapılıyor. Gerçek bir klavye ve daha büyük bir ekran güzel.


Karavandan hareket halindeyken çalışma;


Seyahat etmek tatil olmak zorunda değildir. Ayrıca hareket halindeyken müşteri projeleri üzerinde çalışıyorum. Bu stresli bir gereklilik değil, kasıtlıdır, çünkü seyahat etmek ve yolda olmak benim için kişisel olarak önemlidir, aynı anda tatil yapmak değil. Göl manzaralı karavanda oturmak ve dizüstü bilgisayarınızla dizlerinizin üzerinde çalışmak çok keyifli. Ofistekinden çok daha iyi.

Ve hareket halindeyken gerçekleştirilen pek çok aktivite için de tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi uygun iş yardımcılarına ihtiyacınız var.

Yazışmalar / e-postalar;

Bahsedilen faaliyetlerle bağlantılı olarak ve bunlardan bağımsız olarak elektronik iletişim vazgeçilmez hale gelmiştir. Tatildeyken sık sık acil bir e-posta aldım. Akıllı telefonda genellikle karmaşık sorunları yanıtlamak zorunda kalmamak benim için önemlidir.

Sık sık e-posta yazanlar, uygun bir klavyeyi takdir edeceklerdir.

Seyahat araştırması için internette gezinin

Bir sonraki etap varış noktamızı, rotaları ve rotadaki olası durakları çevrimiçi olarak araştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Evet, elbette bunu bir akıllı telefonda da yapabilirsiniz, ancak bir dizüstü bilgisayar aynı yapıda bulunan bilgileri (örneğin bir OneNote dosyasında) saklamamıza izin verir.

Karavanda dizüstü bilgisayar mı yoksa tablet mi?

Ultrabook'lar ve tablet klavyeleri sayesinde cihaz kategorileri giderek daha bulanık hale geliyor. Bir karavanda, tablette veya dizüstü bilgisayarda kullanım için daha uygun olan nedir?

Karavanda kişisel olarak hem dizüstü hem de tablet kullanıyorum. Büyük bir ekranın rahat olduğu veya yalnızca bilgi işlem gücüne veya özel programlara ihtiyaç duyduğum etkinlikler için bir Macbook Pro. Ve arkanıza yaslandığınızda yapmayı sevdiğiniz işler için bir iPad Pro ;

 • Tabletler artık çeşitli görevleri iyi bir şekilde yerine getirebiliyor, ancak işletim sistemleri hala sınırlı. Bunun için her yazılımı alamazsınız ve belirli iş akışları zahmetlidir.

 • Dizüstü bilgisayarlar daha fazla güç sunar, ancak daha karmaşık, daha ağır ve daha büyüktür. Fiyatlar açısından bugün büyük bir örtüşme var, bu nedenle mutlaka belirleyici faktör bu değil.

İnternette dizüstü bilgisayarlar ve tabletler ile

Bu günlerde çevrimdışı kullanıma alışkın değilsiniz, tabletinizi veya dizüstü bilgisayarınızı açar açmaz çevrimiçi olmayı umuyorsunuz. Bu, karavanda evdeki WLAN'dan biraz daha az yaygındır. Ancak etrafta dolaşmanın yolları ve araçları var:

 • By telefona "izin Mobil Hotspots " yapı kablosuz ağ trafiği üzerinden süreci. Daha sonra karavanda bir tablet veya dizüstü bilgisayar ile kullanabileceğiniz bir WiFi ağı mevcuttur. AB bölgesinde, veri dolaşım ücretlerinin sona ermesinden bu yana bu uygun bir seçenek olmuştur. Ancak dikkatli olun: Her akıllı telefon aynı anda birden fazla bağlantıya izin vermez. Ayrıca, veri kotanız sınırlıdır.

 • Hücresel yönlendiriciler , akıllı telefondaki bir mobil etkin nokta ile aynı şeyi yapar. Özel bir cihaz bunu akıllı telefondan daha iyi yapabilir. Dezavantaj: Bunun için kendi SIM kartınıza ihtiyacınız var.

 • Birçok tablet “hücresel” seçeneği ile mevcuttur . O zaman kendi SIM kartınız olur ve doğrudan İnternet'e gidebilirsiniz.

 • Ek olarak, mobil evde internet için özel çözümler vardır, örneğin mobil evde ideal alımı sağlamak için mobil evin çatısında bir anten sağlar.

Karavanda dizüstü bilgisayarları ve tabletleri şarj edin

Dizüstü bilgisayarlar ve tabletler büyük pillere sahiptir ve çok az güce ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle yaygın bir sorun, cihazların şarj edilmesidir.

Bunun için temel olarak iki yaklaşım vardır:

 • 230V için normal şarj cihazlarının kullanımı

 • Özel 12V şarj cihazlarının kullanımı

230V şarjlı karavanda dizüstü bilgisayarlar

Dizüstü bilgisayarınızı karavanda şarj etmenin ilk seçeneği, 230V için normal şarj cihazınızı kullanmaktır.

Bu yalnızca karavanda mümkündür,

 • ya kıyı gücüne bağlı ,

 • veya bir invertör kurdunuz .

Kıyı gücü yalnızca kamp alanlarında ve diğer RV sitelerinde mevcuttur (herkeste değil). Hareket halindeyken bağımsız olarak uygun bir güç kaynağına bağımlı olan hiç kimse bunu tek çözüm olarak kabul edemez.

Bir invertör, karavanda tabletler ve benzerleri için 230V şarj cihazlarının kullanılmasına izin verir.

 • Dezavantajı invertör o kayıplara neden olmasıdır. İnverter önce 12V akü voltajını 230V'a dönüştürür, böylece dizüstü bilgisayar şarj cihazı çok daha düşük bir doğru akım voltajına geri döner. Kendi kendine yeten kamp ile aslında bundan kaçınmak istersiniz.

 • Ek olarak, elbette, bir invertör paraya mal olur ve yer ve ağırlık alır .

 • Avantajı yeni şarj almak zorunda kalmamasıdır.

Dizüstü bilgisayarları ve tabletleri 12V ile şarj edin

İnvertersiz yapmak istiyorsanız cihazlarınız için özel 12V şarj cihazlarına ihtiyacınız var.

Bu durumda avantaj, invertörün gerektirdiği kayıplardan, ağırlıktan ve alandan tasarruf etmeniz ve yine de kıyı gücüne bağımlı olmamanızdır.

Birçok cihaz (özellikle akıllı telefonlar) zaten bir USB kablosu kullanılarak şarj edilir ve özel bir şarj cihazı gerektirmez. 12V için standart bir USB adaptörü bu durumda yeterlidir. Ancak bunlar genellikle çok az güç sağlar, bu da şarjın uzun sürdüğü veya hiç çalışmadığı anlamına gelir. USB-C ile durum daha da zor.

USB-C ile şarj etme

Akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar gibi birçok yeni cihaz USB-C ile donatılmıştır. USB-C'nin avantajı, standardın çok evrensel olmasıdır. Yalnızca veri aktarmakla kalmaz, aynı zamanda cihazları şarj edebilir ve hatta ses / video sinyallerini aktarabilirsiniz.

Şarj ederken, USB-C tamamen sorunsuz değildir. Bir USB-C fişi, kendi cihazınızın da onunla şarj edilebileceğinin garantisi değildir. Şarj cihazı ve akıllı telefon / tablet / dizüstü bilgisayar, şarj işlemi hakkında iletişim kurmalı ve bir protokol üzerinde anlaşmalıdır. Bu her zaman işe yaramaz. "Güç Dağıtımını" desteklemeyen USB-C kabloları da vardır.

Karavanda bir Macbook Pro'yu şarj edin

İlk USB-C cihazım 2017'den bir Macbook Pro 13″ idi. O zamanlar USB-C standardı henüz oldukça yeniydi ve uygun cihaz sayısı çok azdı. Karavanda dizüstü bilgisayarın nasıl şarj edileceği sorusu ortaya çıktığında, biraz araştırma yapıldı. Sonunda HP'den 12 volt için bir dizüstü bilgisayar şarj cihazı satın aldım. Bu 45 watt sağlayabilir ve Macbook Pro 13'ü sorunsuz bir şekilde şarj edebildi.

Macbook Pro 16'ya yükseltmeden önce, karavanda şarj etmenin artık işe yaramayacağından endişeliydim, ama neyse ki yeni cihazla da çalışacak.

Macbook Pro, şarj cihazının 45 watt'ını çok aşan 100 watt'a kadar tüketebilir. O zaman teorik olarak dizüstü bilgisayar pili şarj olmasına rağmen boşalır. Ancak dizüstü bilgisayar, örneğin görüntüleri dışa aktarırken veya video düzenlerken nadiren bu maksimum güçle çalışır. Sürekli yaptığınız aktivite yok.

iPad Pro 2018 de bu şarj cihazı ile sorunsuz bir şekilde şarj edilebiliyor.

Yemek masasının üzerine, masada çalışmak için şarj cihazını takabileceğiniz bir 12V priz taktık. Şarj cihazı hafif olmadığı için birkaç dakika içinde kendini prizden çeker. Bu nedenle bir hile ile halledip yanındaki lambanın üzerine Velcro ile sabitliyoruz. Bu mükemmel çalışıyor.


Standart bir USB şarj cihazı kullanın;


Araba aksesuarları ve elektronik perakendecilerinde 12 volt için çok sayıda USB adaptörü bulunmaktadır. Bunlar genellikle çok az güç sağlar ve şarj işlemleri buna bağlı olarak uzun zaman alır. Bir gecede akıllı telefonlar için bu, çoğu durumda hala yeterlidir. Bu çubuklar çok pahalı değildir ve yaygın olarak bulunur.

RAVPower'ın sunduğu küçük bir USB adaptörüyle hem Macbook Pro 16 ″ hem de iPad Pro, bir USB-C kablosuyla şarj edilebilir. Burada USB-C'nin avantajı tam olarak taşınıyor, bu nedenle güçlü şarj cihazının vazgeçmesi durumunda birçok yedekleme seçeneğiniz var. Normal 12V adaptörün düşük güç çıkışı nedeniyle, ancak çok uzun bir şarj süresi beklenebilir. Aynı zamanda çalışmak isteyenlere iyi hizmet edilmiyor.

Artık 12V için 50 watt'a kadar üretebilen (ancak çoğunlukla birkaç bağlantı noktasına dağıtılmış) daha güçlü USB adaptörleri var.


Bunlar tüm olası bağlantı noktaları için kullanılabilir. Örneğin, Lightning bağlantı noktasına sahip eski iPad'ler ve Iphone'lar da şarj edilebilir.


Dizüstü bilgisayarı (ve kameraları) diğer bağlantı noktaları üzerinden şarj edin

USB üzerinden şarj edilemeyen bir cihazınız varsa, özel bir 12V şarj cihazı satın almanız gerekir.

Bu, birçok dizüstü bilgisayarı etkiler, aynı zamanda kamera pilleri için şarj cihazlarını da etkiler.

Örneğin, 2015'ten Olyas Macbook Air, Magsafe için kendi 12V şarj cihazına ihtiyaç duyar.

Ürün bulunamadı.

Fuji ve Olympus fotoğraf makinelerimizin pilleri için kendi şarj cihazlarımızı kullanmak zorundayız.

Karavanda dizüstü bilgisayarlar ve tabletler kullanın

Mobil evde çok çalışan herkes ayrıntılarda sorun yaşayabilir. Ergonomik bir iş yerine ancak dolambaçlı yoldan ulaşılabilir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi hareket halindeyken çalışma makalesinde bulabilirsiniz.

Dizüstü bilgisayarı ve diğer elektronik cihazları koruyun

Karavanınızda bu kadar pahalı elektronikleri yanınızda mı taşıyorsunuz? Bu garip değil mi? Hırsızlık ve hırsızlık hakkında çok şey duyuyorsunuz, dizüstü bilgisayarları ve tabletleri karavanda uygun şekilde sabitlemek bile mümkün mü?

Eh: Başka ne kaldı? Hareket halindeyken elektroniğe ihtiyacınız varsa, evde yardımcı olmazlar.

sigorta

Benim için cihazlar çalışan araçlar, bu yüzden onları yanımda götürmek zorundayım. Bu nedenle laptop ve kameralar da sigortalıdır. Tüm ekipman her zaman dahil değildir - güvenli olmayan bölgelere gidersem, tabletle idare edip dizüstü bilgisayarı evde bırakabilir miyim diye düşünüyorum. Ayrıca, karavandan çıktığımda genellikle her şeyi sırt çantamda taşıyorum ve park yerine pek güvenmiyorum. Yine de, tüm eşyaların sigortalı olması benim için önemli. Sigorta kapsamı mobil ev için de geçerlidir. Ayrıca , karavanda güvenliği sağlamak için başka önlemler alın.

Hareket halindeyken için kılıflar ve koruyucu kılıflar

Pahalı dizüstü bilgisayarların ve tabletlerin etrafta serbestçe uçmasına izin vermemek kesinlikle tavsiye edilir. Karavanda hareket var ve bu cihazlar için iyi değil.

16” MBP için kumaş çantamdan çok memnunum. Fiyat için iyi bir koruma elde edersiniz ve dizüstü bilgisayarı nispeten göze çarpmayan bir şekilde gizlersiniz. Ayrıca cihaz düz durur ve bir kutuya kolayca sığar. Kasa ayrıca çoğu 15 ″ cihaza da uyar.


Bu tür durumlar elbette tabletler için de mevcuttur. Hassas iPad Pro için Tomtoc'tan gerçekten çok sağlam bir sert kılıf kullanıyorum. iPad Pro 11 ″, klavye kılıfı ve kalem de dahil olmak üzere oraya sığar.

Dizüstü bilgisayarları ve tabletleri yanınıza alın

Bir şehri ziyaret ettiğimizde cihazlarımı yanımda götürmeyi seviyorum. Bu sadece hırsızlığa karşı koruma sağlamakla kalmıyor, arada bir kahve ile iki saat rahatça oturabiliyor ve üretken olabiliyoruz.

Ayrıca tabletinizi ve dizüstü bilgisayarınızı yanınıza alacağınız kılıflara da koyabilirsiniz. Bu, çarpmalara ve diğer aksiliklere karşı koruma sağlar.

Ayrıca, kalın yastıklı, rahat dizüstü bilgisayarlar ve benzerleri için kendi cepleri olan dizüstü bilgisayar sırt çantaları da buluyorum. Bunlar tüm varyantlarda ve tasarımlarda mevcuttur.


Dizüstü bilgisayarları ve tabletleri gizleyin

Ek olarak, elbette , karavanda bilinen güvenlik kurallarının göz ardı edilmemesi tavsiye edilir :

 • Değerli eşyaları açıkça sergilemeyin

 • Özellikle, araçta değilken kabinde dışarıdan görünür bir şey bırakmayın.

 • Dışarıdan kolayca çalınabilmeleri için cihazları pencereleri açık şekilde ortalıkta bırakmayın.

 • Mümkünse, cihazları kutu ve benzeri yerlerde saklayın.

Kullanışlı aksesuarlar

Hareket halindeyken benim için diğer faydalı aksesuarlar şunları içerir:

 • Onları neredeyse tam teşekküllü dizüstü bilgisayarlara dönüştüren tabletler için klavyeler. İşte ipad için bazı seçenekler, diğer tabletler için de benzer seçenekler var.

 • Darbelere karşı duyarsız olan ve çok fazla depolama alanı sunan SSD depolama ortamı. Hareket halindeyken fotoğrafları yedeklemek için ideal ve kolayca gizleyebilirsiniz.

 • Hareket halindeyken fotoğrafları düzenlemek için Apple Pencil'sız olmak istemiyoruz.

 • Dizüstü bilgisayarınızda yoksa kart okuyucu.

Bir yolculuğun sonuna doğru hafıza kartı çalınan herkes, gelecekte fotoğraflarının yedeğini alacaktır. Çünkü maddi kayıp bir şeydir - ancak bütün bir seyahatten hatıra fotoğrafı olmaması daha da ciddidir. 2015 yılında İtalya'da bizim için durum buydu. O zamandan beri düzenli olarak fotoğraflarımı kolayca gizlenebilen (ve kendi içinde maddi değeri o kadar düşük ki hırsızların ilgisini çekmemesi gereken) bir SSD'ye yedekleyin.


Comments


bottom of page