top of page

Karavanda Dijital Karasal Sinyal Nasıl Alınır?


Genellikle kervan severler yeni yolculuk için o kadar heveslidir ki televizyon karşısında normalden çok daha az zaman harcarlar ama dinlenirken haberleri dinlemek veya film izlemek her zaman faydalı ve keyiflidir. Ayrıca yerel kültüre daha fazla girmenin ilginç bir yoludur.


Ayrıca, trafikten haberdar olmak için her zaman yararlı olan radyo istasyonlarını almanızı sağlar. Şimdi karavanda dijital karasal sinyali almak için nelere dikkat etmemiz gerektiğine bakalım.


DİJİTAL KARASAL ALIMI


Karavan, kamp çadırı, karavan veya alp bungalovu pek fark etmez. Temel şey, uygun bir desteğe iyi bir TV anteni kurmaktır .


Anteni mevcut bir yapıya (örneğin çatıya monte edilmiş portbagajın metal çapraz çubuklarına) veya bir direğe (sabitlenebilir, ancak teleskopik) bağlamayı seçebilirsiniz. Daha az tembel olanlar, bir direkle zemine dikilmek veya bir tripod ile yere yerleştirilmek gibi sabit yapılara sabitlenmemiş bir antene de karar verebilir.


MEVCUT TV ANTENİ TÜRLERİ


Anten tipi seçimi aynı zamanda teknik becerilerinize de bağlıdır, çünkü bazıları kullanılacakları yere göre uygun şekilde yönlendirilmelidir. Aslında bu bir dijital sinyaldir, ancak yine de karasaldır ve bu nedenle bölge boyunca dağılmış tekrarlayıcıların konumuyla bağlantılıdır.


Piyasada bulunan tiplere gelince, antenler var:


  • çok yönlü: yönlendirilmeye gerek kalmadan sinyali alırlar;

  • geniş bant antenler: VHF ve UHF'deki tüm kanalları alırlar ;

  • seçici antenler: sadece bir bandın (VHF veya UHF) kanallarını alırlar;

  • yönlü antenler: bir tekrarlayıcıya doğru yönlendirilmelidirler;

  • dikey polarizasyon antenleri: bu tip antenler çok yaygın değildir ve düzgün bir şekilde almaları için dikey konumda kurulmaları gerekir;

  • yatay polarizasyon antenleri: Bu tip çok yaygındır ve iyi almak için yatay olarak kurulmaları gerekir.

Buna ek olarak, daha düşük bir güçle iletilen kanalları bile yakalamaya izin veren sinyal yükselticileri kullanmak mümkündür. Tek alternatif, karavan çanağının takılmasıdır .


DİJİTAL KARASAL ANTEN NASIL KURULUR


Öncelikle araç hareket halindeyken mi yoksa sadece dururken mi kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. Aslında, gezici kullanım için, belirli bir yöne yönlendirilmesi gerekmeyen çok yönlü bir anten seçmek iyidir (ayarlanabilir bir destek üzerinde yönlü bir antenle birleştirilirse daha da iyidir). Sabit kullanım durumunda daha kolay olacaktır, çünkü anten için uçan destekleri de seçebilirsiniz (örneğin direkler veya tripod).


Hangi anten seçilirse seçilsin, alım parazitini önlemek için yüzeyden en az 1 metre yükseğe yerleştirirseniz en iyi performans elde edilir. Gezici kullanıma, aerodinamik problemlerine, ankraj desteği üzerinde oluşturulan kuvvete ve bağlantı kablosunun nereden geçtiğine çok dikkat edin.

bottom of page