KARAVANDA AĞIRLIKTAN TASARRUF ETMEK


1: Kullanım talimatlarını elektronik olarak kullanın.

  • Üreticide cihaz türünüzü arayın ve ilgili belgeyi kaydedin . Bunu yerel olarak dizüstü bilgisayarınızda veya bulutta yapabilirsiniz. Basılı talimatları kaybetmezsiniz, ancak evde bırakabilirsiniz.

  • Ne yazık ki, tüm üreticiler bir indirme seçeneği sunmuyor. Elektronik versiyonun bulunamadığı bu talimatları taramanız yeterlidir. Tek ihtiyacınız olan, Google Drive uygulamasına sahip bir akıllı telefon.

Üretici kılavuzlarını aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz:

  • Truma çalıştırma talimatları

  • Ev içi talimatlar

  • Thetford'da indirme sayfası yoktur, bunun yerine kullanım talimatları doğrudan ilgili ürün sayfasında bulunabilir .

  • Alde kılavuzları

Talimatları Dropbox'ta ayrı bir klasöre kaydediyoruz. Daha sonra bu Dropbox klasörünü en az iki cihazda "çevrimdışı kullanılabilir" olarak işaretleriz. Hareket halindeyken talimatlarımıza erişmek için internet erişimine ihtiyacımız yok ve bir cihaza bağımlı değiliz.

Ağırlık tasarrufu: 2kg.

# 2: Basılı kitap ve dergiler yerine e-kitaplar

Kitaplar ve basılı dergiler çok ağırdır. Hemen hemen her dergiye elektronik olarak abone olunabilir ve bir tablet veya e-kitap okuyucuda okunabilir.

Tek bir kağıt ciltsiz kitap yaklaşık 400 gram ağırlığındadır, bir Kindle deri kapak dahil 350g ile bunun altını çizer ve bir aylık bir yolculuk için yeterli literatürü tutar. Hatta 3g versiyonuyla hareket halindeyken yeni kitaplar satın alabilirsiniz. Bir kez alıştığınızda, basılı bir kitabı kaçırmazsınız çünkü içerik ve okuma deneyimi sonuçta aynı kalır.

Deneyimlerimize göre, dergiler e-kitap okuyucularda daha az iyi çalışır çünkü grafik tasarıma daha fazla önem verirler ve e-kitap okuyucular teknolojileri nedeniyle metin için optimize edilmiştir. Bir tabletin avantajlarını gösterdiği yer burasıdır: Modern tabletlerdeki görüntü çok keskindir ve bunun üzerinde bir renk vardır. Ancak gözler, e-kitap okuyucunun ekranlarından daha çabuk yorulur.


Ağırlık Tasarrufu : Ne kadar okuduğuna bağlı. Ama 5-10kg zaten orada.

# 3: Ev eşyaları yerine hafif kaplar

Evden gelen sıradan, ağır kaplar yerine özel kamp kapları kullanılması tavsiye edilir.

Ağırlık tasarrufu: 3-10kg (mutfak ekipmanı miktarına bağlı olarak)

# 4: Hafif yatak takımı

Karavanda ağır nesneleri ararken aklınıza bile gelmiyor ama konu yatak olduğunda çoğu şey hızla bir araya geliyor: Ağır yastıklar, battaniyeler ve örtüler ile iki kişilik 10-20 kg'a hızla ulaşabilirsiniz. insanlar. Kilonuza dikkat ederseniz bunun yarısı kurtarılabilir. Kuştüyü yorganlarda "dolgu ağırlığı" denen şeye dikkat etmeniz gerekir ve dolgu ağırlığı yaklaşık 300 g olan hafif bir kuştüyü yorgan bile ilkbahardan sonbahara kadar yeterli olabilir. Yaz aylarında yola çıkarsanız, battaniye örtüsü ile kendi başınıza idare edebilirsiniz.

Ağırlık tasarrufu: 5-10kg

# 5: tente yerine tente

Tente çoğu RV'de standart bir bileşendir ve bayiler bu aksesuarın sipariş edilmesi için baskı yapmaktadır. Burada bahsedilmeyen şey, tentenin de çok büyük bir ağırlık faktörü olmasıdır.

Ancak herkesin bir tenteye ihtiyacı yoktur . İlkbahar ve sonbaharda dışarıda olan herkesin neredeyse hiç gölge yaratması gerekmez. Rüzgarlı kıyılarda duruyorsanız, çoğu zaman bir tente kullanamazsınız.

# 6: Kurşun piller yerine lityum

Geleneksel piller ağırdır. Alternatif olarak, son zamanlarda lityum piller sunuldu. Bunların ağırlık açısından iki önemli avantajı vardır:

  • Aynı kapasitede daha hafifler

  • Kapasiteleri neredeyse tamamen kullanılabilir

Örneğin 2x95Ah taktıysanız, pratikte 95Ah'tan fazlasını kullanamazsınız, çünkü geleneksel pillerin hizmet ömürlerini azaltmadan sadece yarı deşarj olması gerekir. Lityum iyon pillerle neredeyse tüm kapasite kullanılabilir. Bu nedenle, aynı kullanılabilir kapasite için yalnızca yarıyı oluşturmanız gerekir.


# 7: stepne yerine arıza kiti

Ne sıklıkla patlak lastiğiniz oldu? Bu muhtemelen uzun zaman önceydi, çünkü istatistiksel olarak bu sadece on yılda bir oluyor. Ancak on yıl boyunca karavanınızda stepne şeklinde yaklaşık 35 kg taşıyorsunuz. Otomobil kulüplerinden gelen arıza kitleri ve çekme hizmetleri zamanlarında bile bu mantıklı mı?

Soru sadece bireysel olarak cevaplanabilir. Bir Yunan adasının hinterlandında çakıllı bir yolda yuvarlandığımızda, orada bir çekici hizmeti almanın ne kadar süreceğini test etmek ve ardından karavana uygun bir lastik düzenlemek istemiyorum.

Bununla birlikte, giderek daha fazla karavan üreticisi, yedek lastik takmayı tamamen bırakmaya başlıyor . Ve bir sonraki kamp alanına sadece Orta Avrupa'daki iyi yollardan giderseniz, aslında onsuz da yapabilirsiniz. Sorunun çözümü çok uzakta değil, sonuçta birçok araba artık stepne olmadan dolaşıyor.