top of page

KARAVANDA AĞIRLIKTAN TASARRUF ETMEK


1: Kullanım talimatlarını elektronik olarak kullanın.

 • Üreticide cihaz türünüzü arayın ve ilgili belgeyi kaydedin . Bunu yerel olarak dizüstü bilgisayarınızda veya bulutta yapabilirsiniz. Basılı talimatları kaybetmezsiniz, ancak evde bırakabilirsiniz.

 • Ne yazık ki, tüm üreticiler bir indirme seçeneği sunmuyor. Elektronik versiyonun bulunamadığı bu talimatları taramanız yeterlidir. Tek ihtiyacınız olan, Google Drive uygulamasına sahip bir akıllı telefon.

Üretici kılavuzlarını aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz:

 • Truma çalıştırma talimatları

 • Ev içi talimatlar

 • Thetford'da indirme sayfası yoktur, bunun yerine kullanım talimatları doğrudan ilgili ürün sayfasında bulunabilir .

 • Alde kılavuzları

Talimatları Dropbox'ta ayrı bir klasöre kaydediyoruz. Daha sonra bu Dropbox klasörünü en az iki cihazda "çevrimdışı kullanılabilir" olarak işaretleriz. Hareket halindeyken talimatlarımıza erişmek için internet erişimine ihtiyacımız yok ve bir cihaza bağımlı değiliz.

Ağırlık tasarrufu: 2kg.

# 2: Basılı kitap ve dergiler yerine e-kitaplar

Kitaplar ve basılı dergiler çok ağırdır. Hemen hemen her dergiye elektronik olarak abone olunabilir ve bir tablet veya e-kitap okuyucuda okunabilir.

Tek bir kağıt ciltsiz kitap yaklaşık 400 gram ağırlığındadır, bir Kindle deri kapak dahil 350g ile bunun altını çizer ve bir aylık bir yolculuk için yeterli literatürü tutar. Hatta 3g versiyonuyla hareket halindeyken yeni kitaplar satın alabilirsiniz. Bir kez alıştığınızda, basılı bir kitabı kaçırmazsınız çünkü içerik ve okuma deneyimi sonuçta aynı kalır.

Deneyimlerimize göre, dergiler e-kitap okuyucularda daha az iyi çalışır çünkü grafik tasarıma daha fazla önem verirler ve e-kitap okuyucular teknolojileri nedeniyle metin için optimize edilmiştir. Bir tabletin avantajlarını gösterdiği yer burasıdır: Modern tabletlerdeki görüntü çok keskindir ve bunun üzerinde bir renk vardır. Ancak gözler, e-kitap okuyucunun ekranlarından daha çabuk yorulur.


Ağırlık Tasarrufu : Ne kadar okuduğuna bağlı. Ama 5-10kg zaten orada.

# 3: Ev eşyaları yerine hafif kaplar

Evden gelen sıradan, ağır kaplar yerine özel kamp kapları kullanılması tavsiye edilir.

Ağırlık tasarrufu: 3-10kg (mutfak ekipmanı miktarına bağlı olarak)

# 4: Hafif yatak takımı

Karavanda ağır nesneleri ararken aklınıza bile gelmiyor ama konu yatak olduğunda çoğu şey hızla bir araya geliyor: Ağır yastıklar, battaniyeler ve örtüler ile iki kişilik 10-20 kg'a hızla ulaşabilirsiniz. insanlar. Kilonuza dikkat ederseniz bunun yarısı kurtarılabilir. Kuştüyü yorganlarda "dolgu ağırlığı" denen şeye dikkat etmeniz gerekir ve dolgu ağırlığı yaklaşık 300 g olan hafif bir kuştüyü yorgan bile ilkbahardan sonbahara kadar yeterli olabilir. Yaz aylarında yola çıkarsanız, battaniye örtüsü ile kendi başınıza idare edebilirsiniz.

Ağırlık tasarrufu: 5-10kg

# 5: tente yerine tente

Tente çoğu RV'de standart bir bileşendir ve bayiler bu aksesuarın sipariş edilmesi için baskı yapmaktadır. Burada bahsedilmeyen şey, tentenin de çok büyük bir ağırlık faktörü olmasıdır.

Ancak herkesin bir tenteye ihtiyacı yoktur . İlkbahar ve sonbaharda dışarıda olan herkesin neredeyse hiç gölge yaratması gerekmez. Rüzgarlı kıyılarda duruyorsanız, çoğu zaman bir tente kullanamazsınız.

# 6: Kurşun piller yerine lityum

Geleneksel piller ağırdır. Alternatif olarak, son zamanlarda lityum piller sunuldu. Bunların ağırlık açısından iki önemli avantajı vardır:

 • Aynı kapasitede daha hafifler

 • Kapasiteleri neredeyse tamamen kullanılabilir

Örneğin 2x95Ah taktıysanız, pratikte 95Ah'tan fazlasını kullanamazsınız, çünkü geleneksel pillerin hizmet ömürlerini azaltmadan sadece yarı deşarj olması gerekir. Lityum iyon pillerle neredeyse tüm kapasite kullanılabilir. Bu nedenle, aynı kullanılabilir kapasite için yalnızca yarıyı oluşturmanız gerekir.


# 7: stepne yerine arıza kiti

Ne sıklıkla patlak lastiğiniz oldu? Bu muhtemelen uzun zaman önceydi, çünkü istatistiksel olarak bu sadece on yılda bir oluyor. Ancak on yıl boyunca karavanınızda stepne şeklinde yaklaşık 35 kg taşıyorsunuz. Otomobil kulüplerinden gelen arıza kitleri ve çekme hizmetleri zamanlarında bile bu mantıklı mı?

Soru sadece bireysel olarak cevaplanabilir. Bir Yunan adasının hinterlandında çakıllı bir yolda yuvarlandığımızda, orada bir çekici hizmeti almanın ne kadar süreceğini test etmek ve ardından karavana uygun bir lastik düzenlemek istemiyorum.

Bununla birlikte, giderek daha fazla karavan üreticisi, yedek lastik takmayı tamamen bırakmaya başlıyor . Ve bir sonraki kamp alanına sadece Orta Avrupa'daki iyi yollardan giderseniz, aslında onsuz da yapabilirsiniz. Sorunun çözümü çok uzakta değil, sonuçta birçok araba artık stepne olmadan dolaşıyor.

Bununla birlikte, karavanlardan farkı, lastiğin patlaması durumunda neredeyse her zaman lastiğin değiştirilmesi gerektiğidir. Bir arıza kiti burada hiçbir şey yapamaz.

Ağırlık tasarrufu: 25kg

# 8: tartın ve feragat edin

Bir karavanda daha az şey daha fazladır . Cömert depolama alanı, tüm gardırobunuzu yanınıza almanız için sizi cezbediyor olsa da, yolculuktan sonra genellikle az ya da çok kullanılmadan eve döner. Seyahat ederken, genellikle beklenenden daha azına ihtiyacınız vardır. Üç ceket mi olmalı yoksa bir tane yeterli mi? Fonksiyonel iç çamaşırları hareket halindeyken de yıkamak kolaydır ve 15 yerine sadece 3 gömleğe ihtiyacınız olabilir. Talepler farklıdır (ve soğuk havalar için giysiler genellikle yaz sıcaklıklarına göre daha ağırdır), ancak bilinçli paketleme yoluyla tasarruf sağlanabilir. .

Her bir parçayı paketlemeden önce tartmak da çok etkilidir . Böylece dördüncü çift ayakkabının gerçekten gerekli olup olmadığı konusunda otomatik olarak daha fazla endişelenirsiniz. Karavanlardaki ağırlık hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz . Sen bulabilirsiniz bizim motorum beşiği listesi burada.

Ağırlık tasarrufu: 5-30 kg (çok bireysel)

# 9: Çıtalı çerçeve yerine Froli

Ahşap çıtalı bir çerçeve çok ağırdır. Uyku konforundan vazgeçmek istemiyorsanız, Froli sistemine bir göz atmalısınız: yaylı kauçuk plakalar, yatak başına yaklaşık 3,5 kg ağırlık ile iyi bir uyku konforu sunar. Ahşap çıtalı bir çerçeve ise 6-12 kg ağırlığındadır.


# 10: Gazdan tasarruf edin

Gazın muazzam bir enerji yoğunluğu vardır, bu nedenle ısıtma için kullanılmadığı yaz aylarında bir gaz silindiri çok uzun süre yeterlidir. Gaza çok fazla binmek çok fazla kilo kaybıdır.

 • İki şişelik gaz dolabınız varsa, iki şişeyi de yanınıza almanıza gerek yok . Sadece yemek pişirmek için kullanılan dolu bir şişe haftalarca yeterlidir. Tasarruf: 11-20kg.

 • Aynı gaz şişesiyle üçüncü yolculuğuna çıkan herkes bu nedenle daha küçük bir gaz şişesinin yeterli olup olmayacağını düşünebilir . 5 kg'lık bir şişeyle, 11 kg'lık bir şişeye kıyasla 6 kg tasarruf edersiniz.

 • Ek olarak, alüminyum veya plastikten yapılmış hafif şişelerin kullanılması iyi bir fikirdir, çünkü burada da birkaç kilogramlık tasarruf mümkündür.

Ağırlık tasarrufu: 5-25kg

# 11: Yiyecekleri yerel olarak satın alın

Tatil beldesinde alışveriş yapmak zorunda kalmamak için ayrılmadan önce evde Lidl'de yiyecek saklayan biri, seyahat deneyiminin önemli bir bölümünü kaçırmakla kalmaz, aynı zamanda kilo da verir.

# 12: Sahada su doldurun

Karavan bayilerinin favori tavsiyesi: Aracın ağırlığından şikayet ediyorsanız, suyu evde bırakmanız tavsiyesini alırsınız. İşte bu yüzden, onları kullanmaktan kaçınmak için su depolarımız var, değil mi?

Kendi kendine yeten kampçılar olarak, su kaynağımıza bağımlıyız ve hareket halindeyken buna ihtiyacımız var. Su kullanmayarak kilo vermek mi? Pek olası değil. Bununla birlikte, tatil ülkesine gerçekten 120 litre gitmeniz gerekip gerekmediğini sormak elbette haklı. Belki 40l hareket halindeyken yeterlidir. Bu, tek seferde 80 kg tasarruf sağlar.

Ancak evinizi kurmadan önce depoları yeniden doldurmak isteyeceksiniz. Ve sonra, daha önce zaten ağırlık sınırındaysanız, en geç yasadışı yollara geri dönersiniz.

Saf kamp alanı tatilcileri aslında sitede yakıt ikmali yapabilir.

Atık su tankları bu ağırlık etrafta sürüş gerçekten tamamen yararsız olduğu için her zaman, ayrılmadan önce boşaltılmalıdır. Ne yazık ki, boşaltma her yerde mümkün değildir.

Ağırlık tasarrufu: 200 kg'a kadar. (Su + kanalizasyon)

# 13: Yakıt depolarını tamamen doldurmayın

120 litrelik bir yakıt deponuz varsa, her zaman ağzına kadar doldurmanız gerekmez. Kısa yolculuklar için 60 litre kesinlikle yeterli, bu da 60 kg tasarruf potansiyeli anlamına geliyor. Ancak özellikle uzun yolculuklarda çok dolusunuz ve 120 litrelik tankın gerçekten kendine geldiği yer burası. Bu ipucunu oldukça teorik hale getiren bir ikilem ve en azından birçok uzun mesafeli yolcu için kilo vermek için uygun bir yol değil. Ama en azından yakıt deposunu planlı, uzun etaplarda doldurmayı, ancak su depolarını yarı boş bırakmayı düşünebilirsiniz.

# 14: araçları kaydet

Eğimli kendin yap, eksiksiz bir atölye ekipmanı seti ile seyahat etmeyi sever, ancak aletler büyük ölçüde metalden yapılır ve buna bağlı olarak ağırdır. Kendinizi temel ihtiyaçlarla sınırlarsanız, çok fazla kilo verebilirsiniz.

# 15: Esnek güneş panelleri

Esnek güneş modüllerine güvenenler potansiyel olarak çok fazla ağırlıktan tasarruf edebilirler . Modüllerin metal çerçevesi çıkarılmıştır, esnek modüller doğrudan karavan çatısına yapıştırılmıştır.

Ağırlık tasarrufu: 5-20 kg (sistemin boyutuna bağlı olarak)

Dış kaynak ağırlığı: römork

Ağırlık açısından gerçekten sınırda olanlar, ancak yükü artırmak istemeyenler için bir treyler bir seçenek olabilir. O zaman ağırlıktan tasarruf etmenize gerek yok, sadece taşıyabileceğiniz yükü artırın. 3,5 tonluk bir karavanla 750 kg'a kadar römork çekilebilir, ağırlaşması durumunda ehliyet uzantısı B96 yardımcı olabilir.

Ancak bu , mobil evin büyük avantajını feda eder: esneklik . Bir karavan ekibinden fazlasına sahip değilsiniz.

Ağırlık tasarrufu: birkaç yüz kg

Muhtemelen hayır: Alüminyum jantlarla ağırlıktan tasarruf edin

Birçoğu, “hafif metal jantlar”, yani alüminyum jantlar ile ağırlıktan tasarruf edebileceklerine inanıyor. Bir şey olursa, tasarruf birkaç kilogram aralığındadır. Ancak çoğu durumda durum bunun tam tersidir: Telkari jant tasarımları, sonunda sıradan çelik jantlardan daha ağır hale gelen çok fazla malzeme içeren bir destek yapısı gerektirir.

Çözüm

Bir karavanda ağırlıktan tasarruf etmek kolay değildir. Büyük etkisi olan bazı unsurlar (stepne, piller) vardır, ancak aynı zamanda tavizler veya büyük mali harcamalar gerektirir.

Diğer önlemler ucuzdur, ancak yalnızca birkaç kilogram tasarruf sağlar.

Ama sonuçta bir etkisi olan bu önlemlerin toplamıdır. Bu nedenle, zaten 3,5 ton sınırına yakınsanız, ağırlık tasarrufu önlemleri kesinlikle işe yarar.

Ancak : Zaten 3800 kg'ın üzerindeki aralıkta hareket halindeyseniz, kendinizi kandırmamalısınız: Burada ağırlık tasarrufu önlemleriyle hiçbir şey elde edemezsiniz, yalnızca yükü artırmanız gerekir.

Comments


bottom of page