top of page

KARAVANDA ÇAMAŞIR YIKAMAK


Kamp yaparken kıyafetlerinizi yıkamak ister misiniz? Bir haftalık tatilde buna pek gerek yok. Ancak bir yolculuk üç hafta veya daha uzun sürerse, temiz giysiler kıt olabilir. O zaman karavanda çamaşır yıkamak günün sırasıdır ve burada bunun en iyi nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

Çamaşır yıkamak için sabit tesisleri kullanın

Sadece kampçıların çamaşır makinelerine erişimi yoktur, bir çamaşırhaneye uğramak için şehirde kısa bir duraklama yeterlidir.

Kamp alanında çamaşır yıkamak

En basit seçenek, elbette, çamaşır yıkamak için kamp alanının olanaklarını kullanmaktır. Büyük lavabolar işi kolaylaştırır, ancak iyi donanımlı kamp alanlarında çamaşır makineleri de bulunur . O zaman çamaşır yıkamak - biraz sürükleme dışında - evde yıkamaktan pek farklı değildir.

Çamaşırları çamaşırhanede yapın

Kamp alanında durmak istemiyorsanız ve sürekli hareket halindeyseniz, çoğu şehirde çamaşırhane bulacaksınız . Burada bozuk para için çamaşır makinelerini ve kurutma makinelerini kullanabilirsiniz.

Avantaj : Yanınızda herhangi bir mutfak eşyası taşımanıza gerek olmayan konforlu model.

dezavantajları :

  • Park yeri bulma

  • Çamaşırlar otoparktan çamaşırhaneye sürüklenmeli

  • Çamaşırları yerinde kurutmak mümkün değildir, bu nedenle (tam olarak ekolojik olmayan) kurutucunun kullanılması neredeyse zorunludur.

Kendi çamaşırını yap

Medeniyet tesislerine başvurmadan karavanda çamaşır yıkamak biraz daha yaratıcılık gerektiriyor.

Kampçılar için önemli: biyolojik olarak parçalanabilen deterjan

Mobil evlerde biyolojik olarak parçalanabilen deterjanların kullanılması özellikle önemlidir. Sonuçta, suyunuzu nereye boşaltabileceğinizi ve bunun için hangi tesislerin mevcut olduğunu nadiren önceden bilirsiniz.

Deterjanı kendin yap

Paradan tasarruf etmek ve aynı zamanda deterjanda tam olarak hangi bileşenlerin olduğunu bilmek istiyorsanız, kendiniz de yapabilirsiniz .

Çamaşırları karavan lavabosunda yıkayın.

Mutlak bir geçici çözüm olmaktan ziyade, çamaşırların doğrudan karavanda yıkanması önerilmez. Lavabo basitçe için çok küçük olduğu ve bir şey olduğunda giysi yıkama lavabonun yanına damlama eğilimindedir. Yapı neme teşekkür etmez. Ama sadece en sevdiğin gömleği hızlıca yıkamak istiyorsan, tabii ki bu şekilde yapabilirsin.

Karavanın dışındaki bir küvette çamaşır yıkamak

Karavanın önüne bir küvet kurarsanız , suyla doldurursanız ve - eski günlerde olduğu gibi - çamaşırlarınızı orada yıkarsanız çok daha iyi çalışır . Sonuçta, bu, karavandaki karışıklığı önler.

Çamaşırları su geçirmez kutuda otomatik olarak yıkayın

Gezginler için basit bir "otomatik varyant" su geçirmez bir namludur . Yolculuğa başlamadan önce bunu çamaşırlarınız, suyunuz ve toz deterjanla dolduruyor, çöp kutusunu kilitliyor ve yolculuk sırasında sabitlenmesi için bir yere koyuyorsunuz. Yolculuk sırasında, çamaşırlar artık deyim yerindeyse bükülür ve aracın hareketleri ile yıkanır. Hedefinize vardığınızda, tek yapmanız gereken durulamak ve kuruması için asmaktır.

fırçalama çantası

Scruba torbası, dünyanın en küçük çamaşır makinesi olarak tanıtılıyor. Bu çözüm , bin ile önceki çözüme çok benzer şekilde çalışır . Burada çamaşırlar basitçe yoğrulur ve su geçirmez bir çuvalda yıkanır.

Karavan için elektrikli çamaşır makinesi

Tabii ki bir tane var lüks gömlekler: Hareket halindeyken elektrikli çamaşır makinesi. Ancak aşağıdaki sınıflarda bir çamaşır makinesi de sonradan donatılabilir. Kompakt kamp çamaşır makineleri artık mevcuttur. Ancak dezavantaj elbette 230V gerekliliğidir: Ya tekrar kıyı gücüne bağlanmanız gerekir ya da cömert bir pil tasarımına ve bir invertöre ihtiyacınız vardır.

kıyafetlerini kurut

Yıkandıktan sonra tabii ki kurutma gelir . Özellikle akordeon bu önemli nem kutusu olur ve çünkü inşa kalıcı zarar verebilir.

mandalları unutma

Bunları unutursanız , özellikle araç hareket halindeyken veya rüzgarlı koşullarda çamaşır kurutmak sinir bozucu bir hal alır: mandallar her zaman yanınızda olmalıdır.

Çamaşırlar karavan ıslak odasında kurutulabilir

Havalandırmaya bağlı olarak, ıslak odada kurutma iyi veya daha az iyi sonuç verebilir. Bazen başka seçeneğiniz yoktur (çünkü tekrar devam etmek istersiniz veya yağmur yağar), ancak genellikle bu varyant, alan açısından da ciddi şekilde sınırlı olduğunuz bir acil durum çözümüdür.

Çamaşırları karavanda kurutun

Radyatörlü bir çamaşır kurutma makinesi, daha büyük bir havalandırma penceresine asılarak karavanda iyi çalışabilir . Satın almadan önce pencerelerinizi ölçün ve karavan dış yüzeyinizin asılı çamaşırların basıncına dayanabileceğinden emin olun!

Klasik çamaşır ipi

Klasik çamaşır ipi , asma seçeneklerinin olduğu her yerde çalışır . Bu genellikle serbest duruşta zordur ve her durumda ağaçlar , çitler veya benzerlerini gerektirir.Bir pull-out kurutmak yerleştirmeyi pratiktir.

Döner çamaşır kurutma makineleri ve çamaşır karuselleri

Döner çamaşır kurutma makineleri ve çamaşır karuselleri çok kısa sürede ağaçlara, çitlere, bisiklet raflarına, tente direklerine ve benzerlerine asılabilir ve daha sonra çamaşırlarınızı kompakt bir alanda kurutmak için nispeten büyük miktarda alan sunar .

Giysi at

Katlanabilir/uzatılabilir giysi atı aynı hızla çalışır . Kullanılmadığı zaman, bunları arka garajda rahatlıkla saklayabilir ve gerektiğinde hızlı bir şekilde karavanın önüne kurabilirsiniz.

Bir mobil evde de temiz çamaşır olmadan gitmek zorunda değilsiniz. Size yardımcı olacak yeterince yardımcı var. Giysilerinizi gerçekte ne sıklıkta yıkamak istediğinizi ve bunun için hangi ekipmanın uygun olduğunu her zaman düşünmelisiniz. Yılda sadece bir kez hareket halindeyken çamaşır yıkıyorsanız, büyük bir döner çamaşır kurutma makinesi taşımanın bir anlamı yoktur. O zaman basit bir çamaşır ipi daha uygundur. Sık ve uzun süreli seyahat edenler, çamaşırlarını verimli bir şekilde yıkamaya kesinlikle daha fazla değer verir.


Comments


bottom of page