top of page

KARAVAN TUVALETİ SANİTASYON İŞLEMLERİ
Karavan içerisindeki tuvalet tıpkı evimizdeki tuvaletler gibi belkide evdekinden daha az su kullanıldığı için daha fazla hijen ürününe ihtiyaç duymaktadır. Karavan tuvaletleri atık suyu bir kaset veya depo içerisinde toplanmaktadır. Bu nedenle bakteri ve koku üretimi çok hızlıdır.

Karavan tuvaletlerinin atık suyunu kamp alanlarında gösterilen yere boşaltılması gerekmektedir. Boşaltım işleminden sonra orada bulunan hortum veya muslukla depo ya da kasetin içerisinin mutlaka yıkanması ve doğru kimyasalla ilaçlanması çok önemlidir. Kimyasal koku ve bakteri üremesini azaltarak rahat kullanım sağlamaktadır.

Kötü kokuları maskeleyen, atıkları sıvılaştıran kimyasallar su ile seyreltilerek kullanılmalıdır. Ürün paket içerisinde yoğun konsantre olarak bulunduğu için doğrudan kullanımı tuvalet donanımına en önemlisi insan sağlığına olumsuz yönde etki etme riski bulundurmaktadır. Su ile seyretildiğinde ise hem ürünü daha fazla süre kullanılmasına imkan verecek hem de sağlığı, donanımı etkileme riskine engel olacaktır.

Bazı ürünler kokuya neden olan bakterileri önleme, atıktan oluşan bakterileri yok etme amaçlı ayrı olarak satılmaktadır. Bu ürünlerin koruma süresi maksimum üç gün olmaktadır. Düzenli olarak kasetin veya atık su deposunun boşaltılması çok önemli bir noktadır.

Yolculuk esnasında atık su deposunu ve kaseti boşaltma alanı bulmak zor olabileceği için ara atık deposu kullanmak bu sorunu kamp yapacağınız alana kadar yaşamanızı engelleyecektir. "Kara tank" olarak bilinen bu ara tanklar yedi veya on gün sürekli yol almanızı ya da uygun boşaltım alanı bulana kadar kullanımınızın devam etmesini sağlayacaktır.

Comentarios


bottom of page