top of page

Karavan mekaniği

Size vermek üzere olduğum bilgileri Ekim 2021 itibariyle mevcut olan üretici fiyat listelerinde kontrol ettim , ancak bunları her durumda gösterge niteliğinde kabul edin çünkü çok fazla model ve mekanik kurulum var ve bunlar zaman içinde çok değişti. daha kesin olmam imkansız. Yerdeki toplam ağırlığı 3500 kg'dan fazla olan herhangi bir aracın sürüş için C ehliyeti gerektirdiğini hatırlatırım .


Karavan mekaniği
Karavan mekaniği

Fiat Ducato . Hiç şüphe yok ki, karavanların büyük çoğunluğunun mekanik temelidir. Ducato hafif ticari bir araç olarak doğdu ve yapısı 2800 ile 4250 kg arasında değişen ağırlıklar için tasarlandı. Her zaman önden çekişli ve her zaman tek arka tekerleklere sahiptir. Bazı üreticiler tarafından özellikle büyük araçlar için kullanılan üç dingilli bir versiyonu da vardır. Fiat Ducato'nun, dört tekerlekten çekişli araçlar konusunda uzmanlaşmış bir Fransız şirketi olan Dangel tarafından yapılan ve Ducato veya Citroen mekaniklerine takılabilen (aynı şasiye ve şanzımana sahipler) 4x4 versiyonları vardır. Her fiyat aralığında tüm üreticiler tarafından kullanılan mekanik taban.


Iveco Günlük. Tipik bir ağır iş aracı yapısına sahip, sağlam bir şasi üzerine inşa edilmiş hafif ticari araçtır. Arkadan çekişlidir ve tek veya çift tekerlek akslarına sahip olabilir. Ön çamurluğun üzerinde gösterilen kısaltma, tam yüklü kütle (GVW), araç tipi ve güç hakkında bilgi verir. Örneğin 35C17, GVW 35 kental anlamına gelir, C, hafif kamyon anlamına gelir (dolayısıyla çift tekerlekli arka aks), 17, yuvarlatılmış güçtür (170 beygir gücü). C yerine, bir L (hafif kamyonet, tek tekerlekli, daha düşük GVW'li) veya bir S (daha büyük minibüs, tek tekerlekli, 35 şehire kadar GVW'li) olabilir. Daily'nin 4x4 versiyonları var. Özellikle orta-yüksek veya yüksek fiyat aralığındaki araçların yapımında birçok üretici tarafından kullanılan mekanik taban


Ford Geçişi. Ağırlığı 2940 ile 5000 kg arasında olan hafif ticari araç, önden, arkadan veya dört tekerlekten çekişe sahip olabilir (örneğin, bazı saf kamyonetlerin/kampçıların donanımında kullanılan Trail versiyonu). Genellikle çift tekerlekli arkadan çekişli versiyonda karavan yapımında kullanılır. Bazı üreticiler tarafından kullanılan mekanik taban, belki de geçmişte daha fazla mevcuttu.


Mercedes-Benz Sprinter . Ağırlıkları 3000 ile 5000 kg arasında olan hafif ticari araçlar önden, arkadan veya dört tekerlekten çekişli olabilir. Çeşitli üreticiler tarafından yüksek veya orta-yüksek fiyat aralığındaki araçlarda kullanılan mekanik taban, genellikle arkadan çekişli versiyonda .


Diğer mekanikler. Yukarıda da belirttiğim gibi, kampçıların kullandığı mekaniklerin dünyası çok geniş, Renault Masters, Citroen Jumper'lar (özellikle minibüsler), Volkswagen'ler (Westfalia donanımlı tüm Transporter'ları düşünün), kısacası güzel bir ürün yelpazesinde araçlar bulabilirsiniz.

Comments


bottom of page