top of page

KARAVAN KLİMASI HAKKINDA DİPNOTLAR
Karavan sahibine ulaşım, konaklama ve kişiye özel alan sunar. Karavanın içerisine eklenecek ya da çıkarılacak tüm ürünler konfor seviyesi ile doğrudan orantılıdır.

Karavan sahiplerinin tercih ettikleri tatil alanları yerleşim alanlarından uzak olabilir. Sürekli karavan ile kamp alanından ayrılmak, geri gelmek fazladan iş yüküne neden olabildiği gibi tercih ettiğiniz yerin başkası tarafından işgal edilmesi de mümkündür. Bundan dolayı karavan içerisine doğru ürünleri koymanız çok önemlidir.

Bu ürünlerin başında klima gelir. Tercih ettiğiniz mevsimin hava koşullarına göre klima sizin rahatlığınızı sağlayacaktır. Gündüz çok sıcak, gece ise soğuk olan bölgelerde klima en önemli donanımlardan bir tanesi haline gelir.


Karavan Klimaları;


Klasik Klima;


220v kompresörle çalışan klimalardır. Standart ev klimalarıyla karıştırmamak gerekiyor. Sadece nem alma cihazı, klima veya fan olarak kullanılabilinir.


Nemin tamamen ortadan kaldırılmasıyla aracın iç sıcaklığının etkili bir şekilde değişmesine izin verir daha sonra karavan çatısında oluşan yoğuşma boşaltılır.


Yalnızca 220v'de çalışır, bu nedenle yalnızca 220v kamp alanı ağıyla, bir jeneratörle veya uygun invertör kiti ile kullanılabilinir.


Evaporatif klima;


Evaporatif klimaların çalışma prensibi, algılanan sıcaklığın, yani vücudumuzun hissettiği ısının düşürülmesine dayanır.

Bu değer dört farklı faktörden etkilenir: ortam sıcaklığı, bağıl nem (yani bir hava kütlesinde bulunan su buharı miktarı ile aynı hava kütlesinin aynı kütlede tutmayı başardığı maksimum su buharı miktarı arasındaki oran, yüzde olarak ölçülen sıcaklık ve basınç koşulları) havalandırma ve nem yoğunluğudur.

Bu da ciltte mevcut olan nemin doğru bir şekilde buharlaşmasına neden olur ve ısıyı uzaklaştırma etkisine sahip bir fenomendir.

Soğutma işlemi, filtre yüzeyindeki suyun buharlaşması ve buna bağlı olarak sıcaklığın düşmesi ile başlar.

Bu nedenle soğutulmuş hava, kabine% 40 ile 60 arasında optimum bağıl nem ve çok düşük yoğunlukta verilir.

İç bağıl nemin dengelenmesi önemlidir. Çünkü hava su açısından çok zengin olduğunda terin buharlaşması daha kolaydır.


Aynı şekilde, düşük yoğunluklu neme sahip havanın verilmesi (bu durumda 0.002 mikron ölçüsünde küçük atomize damlalar), suyun daha hızlı buharlaşma için daha geniş bir yüzeye dağıtılmasına izin verir.


Klima tarafından üretilen cebri, havalandırma ile buharlaşma daha da kolaylaştırılmıştır.


Karavan üzerindeki evaporatörlerin en büyük avantajı, 12v'de çalışmalarıdır, bu da bunların 220v ağına bağlanmadan ücretsiz otoparkta karavan ile birlikte kullanılmasına olanak tanır. Karavana monte edilmiş bir güneş paneli, klimanın çalışması için pilin yeterli bir şekilde şarj olması için yeterlidir.


bottom of page