top of page

KARAVAN DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT!


Hayatınıza ekleyeceğiniz uzun süre beklediğiniz karavana giden yol karavan kabusu haline gelebilir. Karavanla seyahat planları yaparken elinizde maket bir karavanla kalabilirsiniz. Son dönemlerde popüler olan her şey gibi karavanda dolandırıcıların iştahını kabartmaktadır. Karavan seçeceğiniz firma aslında hiç olmamış olabilir. Gördüğünüz karavan ise dünyanın bir ucunda başkasına ait çıkabilir. Karavan kiralama ve satın alma konusunda karşılaşabileceğiniz bazı dolandırıcılık çeşitleri şöyledir;

  • Dijital pazarlama görmediğiniz, dokunmadığınız ürünleri satın alma eylemini gerçekleştirmek üzerine tasarlanmıştır. Dijital pazarlama platformları içerisinde güvenilir bir çok firma olduğu gibi göstermelik firmalarda bulunabilmektedir. Telefonunuza gelen kolay kiralama, satın alma işlemi gerçekleştirebileceğinize dair, herkesçe istenen tarzda donanımlara sahip olduğunu anlatan sms, link ve mail gelebilmektedir. İnternette yapacağınız karavan araştırmaları pusuda yatan dolandırıcıların dikkatini çekebilir ve karavana dair bir çok mail alabilir ve internette başka sayfadayken sağdan soldan çıkan karavan reklamlarına denk gelebilirsiniz. Bu reklamlara tıklamamanız, maille gelen linkleri kesinlikle açmamalısınız. Aksi taktirde dolandırıcıların hazırladığı tüm özel verilere ulaşabilmelerini sağlayacak virüs programını aktif hale gelecektir. Kart bilgileriniz isteğiniz dışında kullanılabilir, hiç bilmediğiniz şirketlere kağıt üzerinde sahip olabilirsiniz.

  • Kendi karavanınızı satarken ya da kiralarken de dolandırılabilirsiniz. Karavanınızla gerçekten ilgileniyormuş gibi sorular soran, fotoğraflar isteyen kişilerin aslında niyeti farklı olabilir. Kiralama veya satın alma işlemi sırasında size çek verebilir ya da karavanı hemen göndermenizi isteyebilir. Bu durumda giden karavanınız ve elinizdeki sahte çekle kalabilirsiniz.

  • Karavan reklamlarında istediğiniz model ve donanımdaki karavanı hayal gibi uygun bir tutarda görebilirsiniz. Bu eski karavan reklamlarına eklenen sahte satış bilgileri içeren bir bülten olabilir. Sizin kişisel verilerinizi veya nakit paranızı çalmak için kullanılan ustaca tezgahlanmış en popüler olan dolandırıcılık türlerinden biridir.

  • Bilindik ticari siteler kendilerine ait karavan dışında bireysel karavan kiralamak ve satmak isteyenler içinde uygun platform içerirler. Asıl niyetleri bilinmeyen bu kişiler için kimse güvence veremez.

  • Sadece dijital platformda değil bilbord ve gazete ilanları da yanıltıcı olabilmektedir.

Karavan kiralarken ya da satın alırken firmanın resmi belgelerini sorgulamanız gerekmektedir. Daha önce karavan kiralayan ve satın alan kişilerin referansları yol gösterici olacaktır. Belirli bir adresi olan firmalar ve telefon desteği sunan profosyonel karavan sağlayıcılar tercih edilmelidir.


Comments


bottom of page