Karavan'da Neden Melamin Tabak Kullanmalıyız?


Kamplarda en çok kullanılan yemeklerin melamin tabaklar olduğunu bilmelisiniz.

Ama neden?Bu yazıda melamin yemek takımlarının neden tüm kampçılar tarafından bu kadar sevildiğini öğrenelim.

Melamin yemek takımları özellikle iki özelliği nedeniyle kampçılar tarafından çok sevilir:

  • Oldukça hafiftirler

  • Son derece dayanıklıdırlar


Melamin , polimer yapmak için bir hammadde olarak önemli olan, oldukça azotlu bir heterosiklik bileşiktir. Melamin, 1834'te Liebig tarafından keşfedildi, ancak endüstriyel kullanımı ancak 1940'ta başladı. Melamin, formaldehit ile birlikte melamin reçinelerinin hazırlanması için ham madde, sofra takımları ve mutfak kaplarının üretiminde sıklıkla kullanılan ısıyla sertleşen reçinelerdir. Monomerin adıyla anılır (melamin plakalar, melamin tepsiler, vb.).

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi seçtiğimiz melamin sofra takımı çok hafif ve darbelere karşı dayanıklı olmasının yanı sıra yüksek sıcaklıktaki sıvılar için uygundur ve alt kısmında stabiliteyi artıran kaymaz kauçuk halka (kaymaz) bulunmaktadır. Kaymasını ve hareket etmesini engeller.


Alt kısma entegre edilen kauçuk conta, sürüş sırasındaki titreşim plakalarının gürültüsünü de azaltır ve bu, örneğin motorlu karavanlar için hafife alınacak bir özellik değildir.

Yiyecekleri "biraz sert" kesmemiz gerekse bile sorun yok, melanin dayanıklıdır ve bazı sofra takımı üreticilerinin kullandığı plastikle karşılaştırılamaz.

Özetle , melamin yüksek kaliteli bir plastik malzemedir, melamin reçineleri ve selülozun kombinasyonundan elde edilen ve özellikle kamp için uygun olduğu kanıtlanmış belirli özelliklere sahip bir bileşiktir, çünkü:  • ısıya ve neme dayanıklı

  • kokusuz ve tatsız

  • darbeye dayanıklı

  • çok dayanıklı yüzey

  • temizlemesi kolay