top of page

Karavanınızın bakımı için ipuçlarımız

Karavanınızı uzun yıllar boyunca kullanabilmeniz için aracınızı düzenli olarak kontrol etmeniz ve bakımını yapmanız gerekir.

Günlük olarak yapılması gereken doğru şeyler nelerdir? Ne sıklıkla bakım yapmalısınız? Hangi aksesuarlar gereklidir? Kılavuzu takip edin, size her şeyi anlatıyoruz!


Karavanınızın bakımı için ipuçlarımız
Karavanınızın bakımı için ipuçlarımız

Karavanınızın dış bakımı

Diğer tüm araçlar gibi bir karavan da kaportasının düzenli olarak bakımdan geçirilmesini gerektirir. Çeşitli konaklamalarınız sırasında yapılan yolculuklar çeşitli siyah lekelerin, çiziklerin, sıkışmış böceklerin ortaya çıkmasına neden olur... Bu nedenle orijinal parlaklığını korumak için temizlikten geçmek gerekir! Ancak kaportaya zarar vermemeye dikkat edin; örneğin boyayı sökebileceği için karcher'ı unutun.

Bir sünger, bir kova sabunlu su ve biraz dirsek yağı işinizi görecektir. Kaportayı çizme riski olmadan zahmetsiz temizlik için teleskopik bir süpürge özellikle takdir edilecektir. Aşağıda işinizi çok daha kolaylaştıracak birkaç ürün yer almaktadır.

Özel dış mekan temizlik ürünlerimiz


Nem kontrolü

Nem kontrolünün öneminden burada daha önce bahsetmiştik. Bu yıllık kontrol, aracınızın uzun ömürlü olmasını sağlamak ve su girişini önlemek için çok önemlidir.

İyi bir sızdırmazlık sağlamak için, özellikle pencere ve kapıların etrafındaki contaları düzenli olarak kontrol edin. Contaların çatlamasını önlemek için kıştan önce bir yağlayıcı uygulamanızı öneririz.


Lastik bakımı

İyi bir lastik bakımı şarttır! Lastiklerinizin basıncı düzenli olarak kontrol edilmelidir: aşırı şişirme aşınmayı hızlandırırken, düşük şişirme patlama riskini artırır. Her yolculuktan önce en az bir kez kontrol etmeyi unutmayın.


Mevsimsel bakım:

Yaz aylarında lastikler güneş ışınlarından zarar görür. Uzun süre durursanız, erken yaşlanmayı önlemek için onları korumanız tavsiye edilir.

Kış aylarında, deforme olmalarını önlemek için lastiklerinizi biraz fazla şişirmelisiniz. Gerçekten de, lastik uzun süre hareketsiz kaldığında düzleşir. Ayrıca aracın düzenli olarak hareket ettirilmesi veya takozlar üzerine yerleştirilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Bir profesyonelin müdahalesini gerektiren bir başka çözüm de hidrolik krikoların takılmasıdır. Teknisyenlerimiz bu kurulumu gerçekleştirecek niteliklere sahiptir. Daha fazla bilgi için bize danışın.


Karavan motor bakımı

Her şeyden önce, aracınız için üretici tarafından sağlanan bakım kitapçığını okumanız önemlidir. Bu kitapçıkta tüm kontrol noktaları, yapılacak bakımlar ve bunların sıklığı listelenecektir. Genel bir kural olarak, motor bakımı her 50.000 km'de bir yapılmalıdır.


Kendi kendinize yapabileceğiniz bakım

Her araçta olduğu gibi, karavanınızın motorunun sorunsuz çalışmasını sağlamak için yapabileceğiniz birkaç basit şey vardır:

  1. Yağ ve soğutma sıvısı seviyelerini kontrol edin

  2. Herhangi bir sızıntı veya anormal sızıntı olup olmadığını kontrol edin

  3. Kayışları, bujileri vb. gözle kontrol edin.

Karavanınızı kullanmadığınız zamanlarda akülerin bağlantısını kesmeyi unutmayın. Bu, elektriğinizi gereksiz yere kullanarak boşalmalarını önleyecektir. Genel olarak, akülerinizi 200V'luk bir prizde aylık olarak şarj etmeniz gerekir.


Garajda bakım

Aracınızı her 50.000 km'de veya 2 yılda bir (hangisi önce gelirse) bakıma götürün

Her iki yılda bir yağı (motor ve fren hidroliği) değiştirin

Kayışı yaklaşık her 4 yılda bir değiştirin (bakım kitapçığına bakın)
bottom of page