top of page

Karavanınızı Sezona Hazırlama


Seyahat sezonu başlamadan önce karavanınızı hazırlamanız ve bakımını yapmanız gerekir. İçindeki tatilcilerin güvenliği ve konforu doğrudan karavanın teknik durumuna bağlıdır. Hazırlık, vücudun incelenmesiyle başlamalıdır: vücudun tüm yüzeylerini içini ve dışını iyice temizleyin. Karavan sokakta kışlamışsa, çatıya özel dikkat gösterilmelidir. Temizledikten sonra, tüm pencerelere, kapaklara ve diğer gövde elemanlarına bağlantılarda çatlak ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Karavanın altını unutmayın: bütünlük için tabanın tüm unsurlarını inceleyin.


Araçtaki ekipmanın kontrol edilmesi;


Aküyü bağlayın, voltajı kontrol edin ve gerekirse şarj edin, kurulu güneş panelleriniz varsa performanslarını kontrol etmelisiniz. Pili inceledikten sonra, iç aydınlatma ekipmanı, dönüş sinyalleri, acil durum lambaları ve diğerleri dahil olmak üzere tüm elektrik sistemlerinin teşhisine devam etmeniz gerekir.


Su sistemleri


Tüm karavanın en önemli organı, su olmadan konforlu bir konaklama hayal etmek zor. Temiz su depolarını sonuna kadar doldurun ve sızıntı olup olmadığını kontrol edin, ardından kazanı doldurun ve tüm su hatlarını, muslukları, pompaları kontrol edin. Gerekirse su sistemine bir temizlik maddesi uygulayın.


Gaz ekipmanı


Tüpteki gaz basıncını ölçünüz, yeterli ise gaz hattına bağlayınız, yoksa tüpe gaz doldurunuz. Bağladıktan sonra, tüm gaz ekipmanının çalışmasını kontrol edin: ocak, ısıtıcı, kazan ve hatasız gaz hattının sıkılığı.


Mobilya sistemleri


Öğelerden herhangi biri çürümeye başladıysa, tüm mobilya sistemlerini bütünlük ve durum açısından inceleyin - bir yerde karavan gövdesine bir akış var. Sızıntı tespit edilirse , karavanı teşhis etmeniz ve onarmanız gerekecektir .


Yetkili araba yıkama


Karavanı yüksek basınçlı temizleyici ile yıkarken pencerelere ve havalandırma ekranlarına zarar verebilirsiniz. Sadece bir hortum, sünger ve bir kova deterjan kullanmak daha güvenlidir. Çok dikkatli bir şekilde havalandırma ızgaralarının, egzoz valflerinin, pencere ve kapı bağlantılarının yerlerini yıkamanız gerekir.


İçerideki bir karavanı temizlemek de yetkin bir yaklaşım gerektirir. Aşırı nem, karavanın iç kısmına zarar verebilir. Açıkken ıslak temizlik yapın: kapılar, pencereler ve kapaklar. Yatak ve yastıkları havalandırmayı unutmayın.

Comments


bottom of page