top of page

İpuçları ve Püf Noktaları, Truma Combi'nin donma kontrol valfi

Yardım: Pompayı açtığımda kamp aracının altından su geliyor, kapattığımda su çıkışı duruyor. Nasıl düzeltebilirim? İnanmayacaksın ama her şey yolunda, en azından vakaların %99'unda nedenini açıklayacağım.


İpuçları ve Püf Noktaları, Truma Combi'nin donma kontrol valfi
İpuçları ve Püf Noktaları, Truma Combi'nin donma kontrol valfi

Sıcak su kazanı , suyun donmasından soba/kazan zarar görmesini önleyen otomatik bir sistemle donatılmıştır. Don Kontrol valfi (veya ELASI) olarak adlandırılır ve iki versiyonu vardır:

  • birincisi elektriklidir ve oda sıcaklığı 4 derecenin altına düştüğünde veya akü voltajı çok düştüğünde (dolayısıyla akü bağlantısını kestiğinizde de açılır) kazanın içindekileri boşaltır. Üstte kırmızı bir düğme bulunan küçük bir kara kutudan oluşur: düğme yukarıdayken vana devreye girer (kapalı), düğme aşağıdayken vana açılır ve suyu yere boşaltır (kamp aracının dışında)

  • ikincisi mekaniktir ve ortam sıcaklığı 4 derecenin altına düştüğünde kazanın içeriğini boşaltır. Üstte mavi bir anahtar ve altta mavi bir düğme bulunan siyah (bazen gri) bir kutudan oluşur. Buton dışarıdayken vana açıktır ve bu nedenle su yere deşarj olur.Vanayı kapatmak (reset) için anahtarı çevirin (kara kutunun eksenine dik olmalıdır) ve düğmeye basın.

Bu valfin varlığını ve işleyişini bilmek neden önemlidir? Çünkü karavanı gezmeye gittiğinizde (özellikle kışın) su almanız gerekecek ve bu nedenle kazanı da doldurmanız gerekecek. Pompayı açtığınızda kazana su getirmeye başlayacak, ancak vana açıksa su dışarı çıkacak ve siz donma kontrolünü kapatana kadar karavanın altından çıkmaya devam edecektir.

Vanayı sıfırlamak için, eğer hava soğuksa, ocağı yakın ve Truma bölmesindeki sıcaklığın biraz yükselmesi için birkaç dakika bekleyin.

Bazıları, donma kontrolünü engellemek ve suyun kazandan tahliye edilmesini önlemek için yöntemler önermektedir: YAPMAYIN, düzgün çalışması için vanayı boş bırakın, Truma Combi'ye zarar verme riskindense 10 litre su kaybetmek daha iyidir.

Unutmayın: kış gezilerinde, ısıtma aşağıdaki nedenlerle gece gündüz DAİMA açık bırakılmalıdır:

  • su sistemindeki suyun donma riskini önler (veya azaltır)

  • karavan içindeki sıcaklığı korur

  • donma kontrol vanasının açılmasını ve kombiyi boşaltmasını engeller (su kullanmadığınız zamanlarda, geceleri ve karavandan ayrıldığınızda daima pompayı kapatmayı unutmayın)


Comments


bottom of page