top of page

İLK YARDIM ÖNERİLERİ


İnsanların yürüyüşe ve kamp yapmaya gitmelerinin ana nedenlerinden biri, günlük yaşamlarının yoğun kentsel ve banliyö dünyasından uzaklaşmak. Doğaya çıkmak, medeniyetten kilometrelerce uzaklaşmak ve vahşi hayvanlar ve cırcır böcekleriyle birlikte olmanın tadını çıkarmak.

Tabii ki, medeniyetin dışında olduğunuzda, sadece modern hayatın tuzaklarından kaçmıyorsunuz. Ayrıca sıcak ve soğuk akan su, klima ve tıbbi bakıma kolay erişim gibi avantajlardan da vazgeçmiş olursunuz.

Çoğu açık hava meraklısı, ilk iki fedakarlık için tamamen hazırdır, ancak hiç kimse en yakın acil servisten ne kadar uzakta oldukları konusunda heyecan duymaz. Daha kötüye giderse ve izdeki yaralanmaları tedavi etmeniz gerekiyorsa bilmeniz gerekenler burada.İlk Yardım Setiniz Olsun

Herhangi bir yaralanmayı tedavi etmek için ihtiyacınız olan ilk şey bir ilk yardım çantasıdır. Yolda yanınızda bulundurmanız gereken temel bilgilerin hızlı bir kontrol listesi:

● Antiseptik mendiller

● Antibakteriyel merhem

● Yapışkanlı bandajlar

● Kelebek bandajlar

● Gazlı bez pedleri

● Yapışmaz steril pedler

● Tıbbi yapışkan bant

● Rulo gazlı bez

● As bandajı

● Kabarcık tedavisi

● Böcek sokması spreyi

● Sıcak ve soğuk kompresler

● Antihistamin

● İnce noktalı cımbız

● Emniyet pimleri

Ayrıca, herhangi bir açık hava gezisinde gerekli olan el dezenfektanı ve bıçağınız olduğunu varsayıyoruz. Artık tamamen donatıldığınıza göre, vahşi doğanın tehlikeleriyle yüzleşmeye hazırsınız.  • Yaygın İz Yaralanmaları ve Nasıl Tedavi Edilir?

Burada tartıştığımız şey ilk yardım. Size acil trakeotomi veya uzuv amputasyonunu nasıl yapacağınızı söylemeyeceğiz. Nitelikli bir tıp uzmanına ulaşmak için kendinizi veya kamp arkadaşınızı nasıl yeterince bandajlayacağınızı tartışıyoruz. Bu yüzden buna “en iyi” değil “ilk” yardım diyorlar.

Bununla birlikte, sahada karşılaşabileceğiniz en yaygın yaralanmalardan bazılarına bakalım.

  • Burkulmalar

Verileri görmedik, ancak burkulan ayak bilekleri ABD'deki en yaygın yürüyüş yaralanması değilse, kesinlikle ilk 3'teler. Ancak bu olduğunda, hatırlanması gereken kullanışlı bir kısaltma vardır: RICE. Bu şu anlama gelir:

Sadece kendine zarar, böylece yaralı ayak bileği kapalı çorabınız olsun. Dışarı çıkmaktan başka seçeneğiniz yoksa, en azından kendinize birkaç dakika verin ve mümkünse dayanabileceğiniz bir sopa veya bir arkadaş bulun.

Burkulan ekleminizi dondurmak için ilk yardım çantanızdaki soğuk paketi kullanın. İdeal olarak, bunu saatte 20 dakika yapmak istersiniz, ancak bu koşullar altında elinizden gelenin en iyisini yapın.

Ace bandajını bileğinizin veya dizinizin etrafına sıkıca sarın. Ayak parmaklarınızın maviye dönmesini istemezsiniz, ancak güzel bir sıkı sargı, tendonlarınızın normalde olduğundan daha fazla şişmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Dik durmaya zorlanmadığınızda, burkulan ekleminizi kalbinizden daha yüksekte tutun. Bu kan akışını azaltacak ve sonuç olarak iltihabı da azaltacaktır.  • Kırık kemikler

Burada ilk yardımın geçici bir önlem olduğu konusundaki uyarımızı bir kez daha tekrarlamamız gerekiyor. Siz veya yürüyüş arkadaşlarınızdan biri kemiğini kırarsa, tıbbi müdahaleye ihtiyaçları vardır. Ancak ormandan olabildiğince çabuk çıkmak için bazı ilk yardım yapmanız gerekebilir.

Kırık bir uzvu sabitlemek için, etrafına birkaç sağlam çubuk sararak bir atel oluşturmak için paracord veya bant kullanın. Bir çadırla sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız, işler daha da kolay; Çadır direklerinizi acil durum ateli olarak kullanabilirsiniz.  • Arı sokması

Balarısı veya yaban arısı sokması için, iğneyi arayın, ardından cımbızla çıkarın ve şişme ve kaşıntıyı azaltmak için böcek ısırığı spreyi uygulayın. Bir yaban arısı veya eşekarısı tarafından sokulduysanız, iğne kalmayacak, bu yüzden ısırık spreyinizi uygulayın ve gitmeye hazırsınız.

Grubunuzdaki herhangi birinin böcek sokmalarına karşı bilinen ciddi bir alerjisi varsa, her zaman bir epi-pen taşıması gerekir. Bir epi-kalem taşıyorsanız, yürüyüş arkadaşlarınızdan en az birinin onun nerede olduğunu ve nasıl kullanılacağını bildiğinden emin olun.  • Gıda zehirlenmesi

En deneyimli açık hava meraklıları bile, lezzetli görünen bazı meyveler veya sabahları hala dışarıda duran şüpheli kalan kamp yemekleri tarafından cezbedilebilir.

Grubunuzdan biri gıda zehirlenmesinden muzdaripse, en önemli şey hidrasyondur. İshal ve kusma, bir kişinin çok fazla sıvı kaybetmesine neden olur, bu nedenle bir tatlı su kaynağına sahip olmak önemlidir. Suyunuzu her zaman çalışan bir karbon filtresinden geçirdiğinizden emin olun veya filtreniz arızalıysa, içmeden veya yaraları temizlemek için kullanmadan önce tüm suyu kaynatabilirsiniz.

bottom of page