İLK KARAVAN SEYAHATİ İÇİN NOTLAR


Bu yıl pek çok kişi ilk seyahatini karavanla yapacak ve burada dört tekerlekli bir evde geçireceğiniz ilk tatili unutulmaz kılacak bazı önerilere yardımcı olacak. En deneyimli kişiler bile bu ipuçlarından yararlanabilir… tazelemenin zararı olmaz .


  • Kamp alanı ile karavan park alanı arasındaki fark nedir?

Genel olarak karavan ve çadırların konaklayabileceği özel yapılar kamp alanlarıdır. Sadece karavanla konaklayabileceği ve genellikle sınırlı bir park süresine sahip olan karavan park alanları (bölgeye bağlı olarak 1, 2 veya daha fazla gün), hem halka açık (bazen ücretsiz) hem de özel olabilir, genellikle bir ücret karşılığında. Karavan park alanlarında su boşaltma ve yükleme, duşlu banyo, elektrik gibi çeşitli hizmetleri bulabilirsiniz. Bazen dinlenme alanları sadece park yeri sunar.

  • "Siyah" kaseti boşaltırken eldiven takmam gerekir mi?

Burada bir giriş gereklidir, her türlü sıvıyı karavandan boşaltmak için boşaltmaya uygun tesislere gitmek gerekir, hatta zorunludur. Belirtilmeyen bir yerde boşaltma yapan herkes para cezasına çarptırılır. Bunu söyledikten sonra, "siyah" olanlar için kullanılan sıvılar dağıldığı ve cilt için tehlikeli olabileceği için, boşaltma işlemini gerçekleştirmek için her zaman tek kullanımlık eldivenlerin kullanılması tavsiye edilir. Kullanıldıktan sonra lütfen kullanılmış eldivenleri boşaltma istasyonunda ortalıkta bırakmayın, çöpe atmak veya bertaraf için yanınıza almak en iyisidir.

  • Bir karavan yıldırımdan korunuyor mu?

Garip bir soru ama biri sorabilir. Diyelim ki olabilir, ancak her durumda değil. Doğrudan bir yıldırım çarpmasından sonra bile bir karavan içinde neredeyse kesinlikle hayatta kalabilirsiniz, ancak büyük olasılıkla tüm elektrik sistemlerini patlatacaktır. Yakınına bir yıldırım düşse bile bu durumda bağlı olduğunuz babayı havaya uçurabilir ve kampçının cankurtaranını havaya uçurabilir, en talihsiz durumlarda karavanın iç kablolarına zarar verebilir. Öneri, kuvvetli gök gürültülü fırtınalar sırasında kablonun kolondan çıkarılmasının ve gerekirse aşırı olaylar durumunda bir binaya sığınmanın tavsiye edilmesidir.

  • Doğru lastik basıncı, hasar görmelerini önler.

Bu aynı zamanda arabalar, motosikletler, karavanlar ve hatta kampçılar için de geçerlidir. Lastikleri doğru basınçta tutmak, tüketimini sınırlamaya yardımcı olur. Çok fazla basınç, sırtı eşit olmayan şekilde aşındırabilir. Az basınçla, patlama veya düzensiz aşınma olasılığıyla kolayca aşırı ısınacak lastiklere zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Seyahat ederken, lastik basıncının haftalık olarak kontrol edilmesi önerilir.