top of page

Hollanda'ya gitmeden önce bilmeniz gerekenler...

HANGİ KAĞITLAR HOLLANDA'YA GİDİLECEK?

Hollanda topraklarına giriş, geçerli bir ulusal kimlik kartı veya pasaport gerektirir. 1 Ocak 2004 ile 31 Aralık 2013 tarihleri ​​arasında yetişkinlere verilen nüfus cüzdanları, arka yüzünde belirtilen son kullanma tarihinden itibaren 5 yıl süreyle geçerli olacaktır, ancak plastik kartta yapılan hiçbir maddi değişiklik bunu kanıtlamayacaktır. Sonuç olarak, seyahatiniz sırasında herhangi bir rahatsızlıktan kaçınmak için, Fransız makamları tarafından hala geçerli olarak kabul edilse bile, son kullanma tarihi geçmiş bir CNI yerine geçerli bir pasaport kullanmayı tercih etmeniz şiddetle tavsiye edilir.


Hollanda'ya gitmeden önce bilmeniz gerekenler...
Hollanda'ya gitmeden önce bilmeniz gerekenler...

• Kimlik kartı veya pasaport, geçerli.

• Ehliyet.

• Tescil belgesi ve yeşil sigorta kartı

• Arka çıkıntılı taşımayı belirtmek için çapraz kırmızı çizgili bir panel.

• Aracın sahibi değilseniz, bir vekaletname ve bölgeden ayrılma izni.


HARİTALAR VE KILAVUZLAR


Aşağıdakiler dahil birçok kılavuz mevcuttur:

• Lonely Planet tarafından yayınlanan Hollanda rehberi

• Michelin tarafından yayınlanan Hollanda Yeşil Rehberi.

• Hachette tarafından yayınlanan Guide Bleu Pays Bas.

• Dutch Backpacker's Guide, Hachette sürümleri.


KARAYOLU AĞI

Yol ağı mükemmel ve çok yoğun bir otoyol sistemine sahip. Tüm şehirler bisiklet yolları ile donatılmıştır. Bu nedenle sayıları çok fazla olan ve her şeyden önce genellikle önceliği olan bisikletçilere çok dikkat edilmesi tavsiye edilir. Genel olarak Hollanda'da ve kesinlikle büyük şehirlerde birçok yerde park etmek için para ödemeniz gerekiyor. Ödeme yapmak için banka kartı, kredi kartı veya nakit kullanın.


YAKIT

Benzin, dizel veya LPG (LPG) ile sürüş yapın, istasyonlar Hollanda'nın her yerindedir.

Kandırmak ! Otoyollarda fiyat daha yüksek olduğu için kasabada doldurun. LPG'yi bulmak oldukça kolay ama güvenlik nedeniyle sadece şehir dışındaki istasyonlarda satılıyor. Dizel fiyatı yaklaşık 1,20 €/litredir.


PEŞİN

Hollanda'da kullanılan para birimi Euro'dur. Dikkatli olun, banka masrafları yüksek olduğu için çok az satıcı kredi kartı kabul eder. Bu nedenle, kredi kartı ile ödemede ısrar ederseniz, %5'lik bir ücret eklemeleri mümkündür. Bu nedenle nakit getirmeli veya tesis içi ATM'lerden çekmeyi planlamalısınız. Çok az dükkan 500€'luk banknotları ve hatta bazen 200€'luk veya 100€'luk banknotları kabul eder. Nakit ödeme yaptığınızda, tutar en yakın 0,05 €'ya yuvarlanır.


ELEKTRİK

Elektrik akımı 230 volttur. Elektrik prizleri Fransız prizleriyle aynıdır. Bu nedenle bir adaptör veya transformatör sağlanması gerekli değildir. Kamp alanlarında terminaller genellikle mavi Avrupa prizlerle donatılmıştır.


GAZ

Propana ihtiyacınız varsa, Hollanda şişelerinin Alman armatürleriyle uyumlu olduğunu bilmelisiniz. Adaptör veya ilgili Truma G12 hareketli başlığı kullanmak mümkündür. Birçok istasyon LPG tedarik etmektedir.


HAYVANLAR

Evcil hayvanınızı getirmek istiyorsanız, ziyaret edilen ülkede yürürlükte olan en son düzenlemeleri öğrenmek için bir veterinerle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca hayvanınızın bölgeye dönüşü için veterinerlik koşulları hakkında bilgi edinin.


İKLİM

Hollanda'yı ziyaret etmek için ideal zamanın baharın başlangıcı, soğanlı bitkilerin çiçek açtığı dönem, Nisan ayı ve Mayıs ayının ilk günleri olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Nisan/Mayıs aylarında ortalama sıcaklık 12°'dir.Comentarios


bottom of page