top of page

Hangisi Daha iyi ? Motokaravan mı, çekme karavan mı?

Güncelleme tarihi: 18 Mar 2023


Hangisi Daha iyi ? Motokaravan mı, çekme karavan mı?
Hangisi Daha iyi ? Motokaravan mı, çekme karavan mı?

Çekme karavan;

Bir yerde sabit ama istediğimde taşınabilir bir minimal yuvam olsun ve yerleşikmiş gibi minimal yaşayabileyim... durumu için mantıklı çünkü sana konfor ve metrekare verir istediğin kadar.

Eksileri; şehir içinde çok acılar çekersin,

Sokak aralarına giremezsin çıkamazsın,

Hiçbir yere yanaşamazsın veya park edemezsin, hiçbir yerde geri manevra veya ciddi bir manevra yapamasın trafik kitlenir herkesle kavga edersin ortalık kaos haline döner,

Benzin istasyonunda bile huzur bulamazsın ve içeride iki alışveriş yapayım ve bir wc girelim diyemezsin çünkü araban 4 numaralı pompada yanaşıkken, karavan bir önceki sütunda 4 numaralı pompayı işkal ediyor olacak ve nefes aldırmazlar adama ve yine kavga edersin..

Pompadan çıkışta market kapılarına bırakılan araçlar yüzünden zaten çok büyük bir macerada ayrıca seni bekliyor olacak ÇÜNKÜ 10-12 metresin vs...

Otoban veya ana yollarda kimseyi sollayamazsın ve hep aynı şeritte 60-70 gidersin her yere.

Aracının debriyajı, şanzımanı, frenleri ve yürürü oldukça fazla ve hızlı yorulacağı için sık sık servis -tamir ve sanayiden kurtulamazsın.

Metropolde evine mahallene park edebildin diyelim , orada sabit bırakamazsın , ya ansızın bir gece girerler yada en kısa zamanda "mahalleden şikayet var bunu buradan kaldırsın" derler ve yine gerginlik başlar.

Sahil ispark vs... gidersin 7 ay sıra var derler, hadi sıra geldi diyelim aylığı hayvan gibi bir para oldu , Kalamış marinaya 8 metre motoryat bağlamak ile aynı parayı alırlar cebinden.

Yani uzun lafın kısası ; çekme karavan hafif ve tekerlekli bir konteyner aslında ve önceden varacağın tatil yapacağın veya konaklayacağın "B" noktasını ayarlayıp , "A" noktasından her şeyini hazır etmiş bir şekilde direk otobana çıkıp doğruca "B" noktasına sürüp orada park edip sehpaya alıp huzur içinde tatilini yada her ne yapıyorsan onu yapacağın ve sonrasında yine her şeyi ayarlanmış olan "A" noktasına geri süreceğin alet..


Motokaravan;

Ise oda kendi içinde kategorilere ayrılan bir araç ...


Otobüsten karavan

Midibüsten karavan

Minibüsten karavan (dışına dokunmada veya sadece kafa alıp arkayı set kulis karavanı gibi komple alkovenli yapmak)

Mini panel Van karavan (doblo vs..gibi)

Pick-up camper (buda kendi içinde 3 - 5 kategoriye ayrılıyor genel olarak , tam sabit solid tek parça gövde-tavan , pop-up tavan , sadece arka kasa içi ve tavana komple araç üstü çadır, arka kasayı söküp arkayı komple kabine çevirmeli...vs.) olarak 4-5 farklı kategoriye ayrılıyor.


Yoruldum yazmaktan bunların artı ve eksilerinide sonra anlatırım ... ancak "benim için en mantıklısı ve kullandığım"

Pick-up camper yada Campervan Turkey


bottom of page