top of page

HAMAK ÇEŞİTLERİ


Güney Amerika'dan gelen bir nesne olan hamak, iki destek arasında havada asılı duran bir kumaş veya kanvas parçasıdır. Uzun zamandır yoksulların yatağı olarak kabul edilen hamak, artık dünya çapında popüler bir dinlenme aksesuarı. Bu yazıda, zevkinize uygun farklı hamak türlerine genel bir bakış sunuyoruz.


Geleneksel hamak;


Bunlar Meksika, Kolombiya ve Brezilya hamaklarıdır. Hamak ağı olarak da adlandırılan ilki, genellikle ağartılmamış bir pamuk veya sisal kumaş parçasından oluşur. Çok estetik olmasa da, bu hamak büyük esneklik sunar ve vücudun şekline mükemmel uyum sağlar. İkincisi, çeşitli renklerde mevcut olan pamuklu bir hamak. Bununla birlikte, güçlü ısı zamanlarında oldukça boğucudur. Brezilya menşeli hamak, makrome ve onu süsleyen saçaklarla ilkinden ayırt edilir. Bu hamaklar, kendilerine eşlik eden bağlantı kancaları sayesinde herhangi bir desteğe kolayca monte edilir.


Barlı hamak;


Hamak uçlarını sürekli olarak ayrı tutmaya yarayan çubukların varlığı ile geleneksel tipten farklıdır. Bu nedenle boşken bile çok dekoratif bir etki sunar. Bununla birlikte, çok estetik olmasına rağmen, bu üretim tarzı, bu hamak oldukça dengesiz ve hatta rahatsız edici hale getirme dezavantajına sahiptir. Bu yüzden almadan önce düşme riskini bir düşünün!


Hamak-sandalye;


Asma sandalye ile aynı prensibe göre tasarlanan bu hamak, ya bir asma halkasından ya da açılmasını ve optimum konfora sahip olmasını sağlayan bir ahşap çubuktan oluşur. Büyük boyutu, gönül rahatlığı gerektiren herhangi bir aktivite için mükemmeldir. Bu tür hamakların başka bir versiyonu, daha iyi dengeyi garanti eden metal bir ayak üzerinde durmaktadır.


Paraşüt kanvas hamak;


Tasarımıyla olduğu kadar pratikliğiyle de çok özgün bir hamak. Gerçekten de bu tür hamak, dayanıklı, kurulumu kolay ve aynı zamanda saklaması kolay olduğu için, en iyi ihtimalle geniş bir kullanıcı kategorisinin, özellikle yürüyüşçüler ve kampçıların ihtiyaçlarını karşılar. Ayrıca kullanılan kumaş mikro gözeneklidir, bu nedenle sıcak havalarda bile uygundur.


Bebek hamak;


Küçük çocuklara da ithaf edilen bebek hamak, bebeğin anne karnında 9 ay boyunca yaşadığı sallanmayı tekrar tekrar üretme avantajını sunuyor. Sonuç olarak, bu hamak doktorlar tarafından geleneksel beşik yerine kolayca tavsiye edilir. Bu hamak, doğal pamuklu kanvasın yanı sıra, optimum konfor için dolgulu bir şilte, kalıcı bir salınım oluşturmak için çelik bir yay ve iyi hava sirkülasyonu için ahşap bir ara parçadan oluşur.

İster çocuklarınız için, ister kendiniz için hamak almaktan çekinmeyin çünkü özellikle uykuya ve genel olarak sağlığa çok faydalı bir etkisi vardır. Araştırmalar, bir hamakta daha iyi uyuduğunuzu göstermiştir!

Comments


bottom of page