top of page

Geleneksel Simgeler; Ebru Sanatı


Ebru, genellikle kaligrafi , cilt, kolaj ve kırtasiye için kağıtları süslemek için kullanılan uzun süredir devam eden ve zarif bir sanat biçimidir . Geleneksel ebru teknikleri ile oluşturulan her kağıt benzersizdir, yani hiçbir ebru kağıdı tam olarak aynı değildir.


Ebru sanatının güzel yönlerinden biri, tasarımın kompozisyonu üzerinde kontrol sahibi olmanızı ve aynı zamanda renklerin su üzerinde kendiliğinden akışının keyfini çıkarmanızı sağlamasıdır. Renkleri, ebru tekniklerini ve yerleşimi seçmek sizin elinizdedir. Aynı zamanda, renkler birbirine yayıldığında kompozisyon üzerindeki kontrolünüzün bir kısmını kaybedersiniz, aksi takdirde kasıtlı olarak oluşturamayacağımız tasarımlar yaratırsınız.


Burada, belirli ebru tekniklerinin farklı kökenlerinden bazılarının üzerinden geçeceğiz ve ardından kendi evinizde deneyebileceğiniz bazı eğlenceli tekniklerden bahsedeceğiz.
Ebru Sanatının Kısa Tarihi


Çin ebrusu, Japon Suminagashi veya 'yüzen mürekkep' ebrusu, Türk ebrusu, Ortadoğu ve İslam hat sanatı için ebru ve ödünç alınan bir teknik olarak başlayan Avrupa ebrusu dahil olmak üzere birçok kültür kağıt ebru için kendi stil ve tekniklerini geliştirmiştir. Türk ebrusu gelenekseldir. Batı sanatında, rönesans döneminde ebru kağıtları ciltçilikte kullanımı nedeniyle popüler hale geldi.


Avrupa ebru ve Ebru , canlı ve doygun pigment bazlı renklere yönelirken, Suminagashi ve diğer Doğu stilleri, narin ve ince tasarımlar oluşturmak için Sumi mürekkeplerini kullanarak daha minimalist bir renk aktarımına yönelir. Su aktarımı için mürekkep ve boya arasındaki fark, dikkatli formüller ve özel teknikler gerektirir. Örneğin, Ebru çoğunlukla yüzen yoğun boyalar ve guajda kullanılan pigmentler tarafından oluşturulduğundan, boyanın yüzmesini sağlayan bir dengeleyici ortam gerektirir.


Ebru için geliştirilmiş birçok tasarım tekniği vardır. Suminagashi teknikleri, mürekkebi havalandırarak veya hafifçe üfleyerek mürekkebi suyun yüzeyine yayar. Bu, mürekkebin nasıl yayılacağı ve akacağı üzerinde çok sınırlı miktarda kontrol olduğu anlamına gelir, bu da zarif ve organik tasarımlar yaratır. Avrupa ebrusu, dönen tasarımlar elde etmek için sıklıkla boya bırakma, tarak ve sürükleme tekniklerini kullanır.


Ebru teknikleri, özellikle Avrupa'da uzun bir süre, ustaların kimseye söylememeye özen gösterdiği, özenle korunan sırlardı. Bu, Rönesans boyunca zanaat sırlarını yakından tutan ebru loncalarına yol açtı. Aynı zamanda, hem işbirlikçi hem de rekabetçi yenilik ve yaratıcılıkta bir artışa izin verdi. Bu sırlar, boyalar ve ortamlar için kullanılan formüllerin yanı sıra göz alıcı tasarımlarını oluşturmak için kullanılan özel kompozisyon tekniklerini içerir.


Artık gizlilik zamanı geçti ve kendi benzersiz ebrunuza başlamanıza yardımcı olacak beş tekniği size vermek için buradayız.
Deneyebileceğiniz 5 Eğlenceli Ebru Tekniği


Her ebru tekniği, farklı stilleri ve tutarlılıkları denemeye ve denemeye istekli olmayı gerektirir.


Bazı durumlarda, istediğiniz ortamın üstte kalmasını sağlamak için suyu koyulaştırmanız gerekebilir. Birçok ebru sanatçısı , suyu koyulaştırmak ve pigmentlerin batmasını önlemek için suda çözünür metilselüloz kullanır.


Kağıt, rengin kağıda ne kadar iyi aktarıldığı konusunda da önemli bir faktördür. En iyi sonuçları elde etmek için, kağıdı suda çözünür şapla kaplamak için bir sprey şişesi kullanmak, canlı renklerin aktarılmasına yardımcı olacaktır.


Unutmayın, ebrunuz istediğiniz kadar net veya renkli çıkmıyorsa, sorun kağıtta olabilir. Bazı kağıtlar mürekkebi ve pigmenti diğerlerinden daha iyi emer, bu nedenle kağıtla ve en sevdiğiniz teknikleri denemekten korkmayın.


1. Ebru Mürekkebi


Geleneksel suminagashi stillerine benzer çok hafif ebru efektleri oluşturmak istiyorsanız, mürekkep kullanmak iyi bir seçenektir. Bu teknik, üzerine kolayca çizebileceğiniz, üzerine bir mektup yazabileceğiniz veya üzerine kaligrafi yapabileceğiniz yumuşak, hafif bir ebru oluşturur.


En iyi etki için, mürekkebi üzerine dökmeden önce suyu koyulaştırın. Mürekkebi yavaşça bırakın ve ardından ya havalandırarak ya da bir çeşit kaşıkla döndürün. Yavaşça çalışın. Mürekkebin akması ve akması muhtemel olduğundan, çok fazla bozulma kağıdı ebru yapmak yerine boyayabilir, bu nedenle fazla karıştırmamaya dikkat edin.


2. Oje Ebru


Oje ebru, diğer ev ebru yöntemlerine göre daha kalıcı olma eğiliminde olduğundan, farklı yüzeylerde ve yüzeylerde ebru yapmak için iyi bir seçenektir. Ancak oje yöntemi kendine özgü bir kokuya sahip olma eğilimindedir ve yetişkin gözetimi gerektirir.


Çoğu oje otomatik olarak su üzerinde yüzer, ancak anahtar, hızlı bir şekilde çalışmak ve ebruyu dibe batmadan önce bitirmektir. Hazır olduğunuzda, cilalamak istediğiniz öğeyi ojeye hafifçe bastırın, ardından çıkarın ve kurumasını bekleyin.


3. Sprey Boya Ebru


Sprey boya kullanarak büyük kağıt yapraklarını göz alıcı renklerle mermerleyin. Bu, ebrunuza altın ve gümüş gibi bazı canlı metalik renkler eklemenin de iyi bir yoludur. Sprey boyanın güçlü bir kokusu olduğundan, dışarıda veya iyi havalandırılan bir alanda çalıştığınızdan emin olun.


Bu teknikle hızlı çalışmak en iyisidir. Ebru yapmak için su yüzeyine sprey boya uygulayın. Ardından, renkleri karıştırın veya düzenleyin. Kağıdı yüzeye hızla uygulayın ve çıkarın.


4. Yağlı Boya Ebru


Yağlı boya ebru, canlı bir mermer sanat eseri yaratmak için en iyi seçeneklerinizden biridir. Sadece renkler canlı kalmakla kalmaz, aynı zamanda yağlı boyalar size tasarım veya görüntü üzerinde en fazla kontrolü sağlar. Ancak, yağlı boya kağıdın yüzeyinde kalacağından, tasarımın üzerine çizim veya boyama yapma özgürlüğüne sahip olamayabileceğinizi unutmayın.


Bu teknik, orijinal yağlı boyalar ve koyulaştırılmış su gerektirir. Başlamadan önce bazı testler yaptığınızdan emin olun. Yağlı boya yoğun olabileceğinden, testiniz pigmentlerin suyun üzerinde yüzdüğünden emin olmalıdır. Boyayı, canlı olacak kadar kalın ancak renkleri karıştıramayacak kadar kalın olmayan noktaya kadar seyreltin. Ardından, renkleri istediğiniz gibi karıştırmak ve şekillendirmek için araçları kullanın.


5. Gıda Boyası ve Tıraş Kremi Ebru


Ebru eğlencesine katılmak isteyen çocuklarınız varsa, bu harika bir tekniktir.


Bu teknik, gıda boyasını bir tıraş kremi katmanına döndürmek, beğendiğiniz tasarımı oluşturmak ve ardından kağıdı tıraş kremi katmanının üzerine bastırmak ve hareket halindeyken dışarı çıkarmak kadar basittir. Ve kağıdı çıkardıktan sonra tıraş kremini kazımanız gerekmektedir.

Comments


bottom of page