Geleneksel Simgeler; Ebru Sanatı


Ebru, genellikle kaligrafi , cilt, kolaj ve kırtasiye için kağıtları süslemek için kullanılan uzun süredir devam eden ve zarif bir sanat biçimidir . Geleneksel ebru teknikleri ile oluşturulan her kağıt benzersizdir, yani hiçbir ebru kağıdı tam olarak aynı değildir.


Ebru sanatının güzel yönlerinden biri, tasarımın kompozisyonu üzerinde kontrol sahibi olmanızı ve aynı zamanda renklerin su üzerinde kendiliğinden akışının keyfini çıkarmanızı sağlamasıdır. Renkleri, ebru tekniklerini ve yerleşimi seçmek sizin elinizdedir. Aynı zamanda, renkler birbirine yayıldığında kompozisyon üzerindeki kontrolünüzün bir kısmını kaybedersiniz, aksi takdirde kasıtlı olarak oluşturamayacağımız tasarımlar yaratırsınız.


Burada, belirli ebru tekniklerinin farklı kökenlerinden bazılarının üzerinden geçeceğiz ve ardından kendi evinizde deneyebileceğiniz bazı eğlenceli tekniklerden bahsedeceğiz.Ebru Sanatının Kısa Tarihi


Çin ebrusu, Japon Suminagashi veya 'yüzen mürekkep' ebrusu, Türk ebrusu, Ortadoğu ve İslam hat sanatı için ebru ve ödünç alınan bir teknik olarak başlayan Avrupa ebrusu dahil olmak üzere birçok kültür kağıt ebru için kendi stil ve tekniklerini geliştirmiştir. Türk ebrusu gelenekseldir. Batı sanatında, rönesans döneminde ebru kağıtları ciltçilikte kullanımı nedeniyle popüler hale geldi.


Avrupa ebru ve Ebru , canlı ve doygun pigment bazlı renklere yönelirken, Suminagashi ve diğer Doğu stilleri, narin ve ince tasarımlar oluşturmak için Sumi mürekkeplerini kullanarak daha minimalist bir renk aktarımına yönelir. Su aktarımı için mürekkep ve boya arasındaki fark, dikkatli formüller ve özel teknikler gerektirir. Örneğin, Ebru çoğunlukla yüzen yoğun boyalar ve guajda kullanılan pigmentler tarafından oluşturulduğundan, boyanın yüzmesini sağlayan bir dengeleyici ortam gerektirir.


Ebru için geliştirilmiş birçok tasarım tekniği vardır. Suminagashi teknikleri, mürekkebi havalandırarak veya hafifçe üfleyerek mürekkebi suyun yüzeyine yayar. Bu, mürekkebin nasıl yayılacağı ve akacağı üzerinde çok sınırlı miktarda kontrol olduğu anlamına gelir, bu da zarif ve organik tasarımlar yaratır. Avrupa ebrusu, dönen tasarımlar elde etmek için sıklıkla boya bırakma, tarak ve sürükleme tekniklerini kullanır.


Ebru teknikleri, özellikle Avrupa'da uzun bir süre, ustaların kimseye söylememeye özen gösterdiği, özenle korunan sırlardı. Bu, Rönesans boyunca zanaat sırlarını yakından tutan ebru loncalarına yol açtı. Aynı zamanda, hem işbirlikçi hem de rekabetçi yenilik ve yaratıcılıkta bir artışa izin verdi. Bu sırlar, boyalar ve ortamlar için kullanılan formüllerin yanı sıra göz alıcı tasarımlarını oluşturmak için kullanılan özel kompozisyon tekniklerini içerir.